Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Стойчо Димитров: С Опел за кристал и порцелан (1): Фабриката за кристал в Уотъфорд в Ирландия

$
0
0

Днес с опела на Валентин ще стигнем до ирландския Уотърфорд, за да посетим местната фабрика за кристал. Приятно четене:

 

С Опел за кристал и порцелан

част първа

Фабриката за кристал в Уотъфорд – Ирландия

Една от основните туристически атракции в Ирландия е разглеждането на фабриката за производство на изделия от кристал в Уотъфорд (Waterford). Градът е разположен в южната част на Република Ирландия при устието на река Сюър (Suir), преди вливането й в Атлантическия океан.  Световната известност на това място се дължи на изработваните произведения от кристал.

Сред музейните експонати във фабриката за кристал могат да се видят най-разнообразни и много красиви предмети, изработени от кристал.

Фабрика за кристал, Ирландия

Кристална каляска

 

Фабрика за кристал, Ирландия

Морско конче

 

Впечатляват кристалните вази с най-разнообразна форма и различни орнаменти.

Фабрика за кристал, Ирландия

Кристална ваза

 

Фабрика за кристал, Ирландия

Кристална ваза

До

фабриката за производство на кристал (Crystal Factory)

се стига лесно. От центъра на Уотъфорд се потегля в западна посока по пътя за град Корк. След близо 3 километра ясни указателни табели те насочват да завиеш надясно и веднага следва паркинга на фабриката. Той не е достатъчно голям, поради което в най-натоварените часове трудно се намира място за всичките леки автомобили и автобуси с туристи.

Срещу паркинга е туристическия център, където си купуваш билет за 10евро и те записват в първата свободна група. Групите за разглеждане на фабриката са организирани с екскурзоводи и тръгват на половин час. Туристите се качват на автобус и той ги откарва в далечния край на завода, където е началото на производствения цикъл. Първо се влиза в зала с голям екран, на който се прожектира филм за историята на кристала, за производствените процеси, за разпространението и използването на предметите от кристал.

След това екскурзоводът развежда групата из производствените цехове, музейните експонати и склада с готова продукция. Обиколката завършва в магазина за сувенири, където също са подредени най-разнообразни изделия от кристал. Туристите с „дебели портфейли” имат голям избор – от обикновени кристални вази за 100евро до полилеи, струващи 5 000евро.

Произведенията от кристал, които се продават в магазина за сувенири са по-разнообразни и по-красиви отколкото тези в музейните експозиции на завода.

Фабрика за кристал, Ирландия

Луксозната купа за плодове с морски кончета струва „само” 1000 евро

 

Фабрика за кристал, Ирландия

Часовник за 155 евро

 

Фабрика за кристал, Ирландия

Скъп кристален полилей

Фабрика за кристал, Ирландия

Цигулката от кристал е продадена

 

Изработката на изделията от кристал е ръчна –

от нагряването на стъклената маса в пещта, през оформянето на изделието чрез въртене и духане през тръба, до направата на различни фигури на шмиргел. Очевидно тази трудоемкост, изискваща голяма квалификация на работниците, определя и високата цена на готовите изделия.

Уотърфорд, Република Ирландия

Самата фабрика е построена през 1783година. През 1851година тя е затворена, но в средата на миналия век производството е възобновено. Днес тази фабрика за кристал е един от главните обекти за индустриален туризъм в Европа. Разглеждането й може да достави огромно естетическо удоволствие на всеки посетител.

Първо стъклената маса се нагрява в пещи с висока температура докато придобие мек вид, подобно на тесто. Това нагряване става на върха на дълъг кух прът.

 

Фабрика за кристал, Ирландия

Нагряване на стъклената маса в пещи

След това дългия прът се върти бързо за да могат центробежните сили да придадат нужната кръгла форма на изработвания предмет.

Фабрика за кристал, Ирландия

Центробежните сили придават нужната кръгла форма на изделието

На следващия етап, чрез духане с уста в тръбата с цел вкарване на въздух в стъклената заготовка, работникът оформя вътрешното пространство на изделието (ваза, кана и т. н.).

Фабрика за кристал, Ирландия

Работникът оформя вътрешното пространство на изделието

След неколкократно повтаряне на операциите с нагряване, въртене и духане изделието придобива завършен вид.

Фабрика за кристал, Ирландия

Изделието придобива завършен вид

Дръжката на каната се оформя като разтопената стъклена маса провисва, а вторият работник я отрязва с ножица. След това, той чрез ловко завъртане оформя дръжката и я залепва за корпуса на каната.

Фабрика за кристал, Ирландия

Оформяне на дръжката на каната

 

Фигурите върху изделията се оформят чрез издълбаване върху кристала със шмиргел.  За това се изисква пълна съсредоточеност и голямо внимание.

 

Фабрика за кристал, Ирландия

Оформяне на фигурите на шмиргел

Този висок над 5 метра полилей е в процес на производство. Кой е клиента и каква е цената му е информация, която представлява фирмена тайна.

Фабрика за кристал, Ирландия

Огромният полилей е в процес на производство

 

Екскурзоводката води групата из завода и разяснява производствените процеси. Сред музейните експонати тя разказва за историята на фабриката, производствената номенклатура и основните клиенти.

 

Фабрика за кристал, Ирландия

Екскурзоводката

 

Самият

Уотъфорд

не е впечатляващ – спокоен пристанищен и търговски град с 45хиляди жители. Създаден е преди единадесет века от Викингите, които тогава са владеели Ирландското крайбрежие. През ранното средновековие градът се оформя като мощен политически и военен център на Ирландия.

Измежду останките от средновековието най-добре запазена е кръглата кула Reginald’s Tower. Тя е построена през 1003година.  От 1463г. тук е разположен монетния двор. В продължение на повече от четири века на това място се секат монетите, използвани в южната част от страната. През 19-ти век кулата е преустроена в затвор. Днес тя е исторически музей, чиято експозиция не впечатлява с нищо особено.

Входната такса за кулата с музея е 2евро.

Фабрика за кристал, Ирландия

Кръглата кула

Разходката по улиците на Уотъфорд е приятна и отпускаща.   

Фабрика за кристал, Ирландия

По улиците на Уотъфорд

 

Фабрика за кристал, Ирландия

По улиците на Уотърфорд

 

Следващата част от разказа ще ни запознае с производството на порцелан и с музея на порцелана в Майсен. Ще разгледаме и средновековната част на този очарователен германски град.

 

Ирландия, Август 2007 година

Автор: Валентин Дрехарски (град Перник, България)

Снимки: авторът

E-mail: valentin.dreharski@besttechnica.bg

Други разкази свързани с Ирландия – на картата:

Ирландия


Никола Балов: MWC 2014: Снимки и инфо за смартфона с подвижна камера Oppo N1

$
0
0
MWC 2014: Снимки и инфо за смартфона с подвижна камера Oppo N1
Oppo е един от китайските производители на смартфони, които от известно време се опитват да се отличат на фона на…

Лидия Стайкова: Харманли, протестите и т.н.

$
0
0

Вторник

Посетих началника на полицията в Харманли.В полицията не бяха постъпили нови оплаквания – оставаха си само две, срещу един и същ извършител, който още на следващия ден беше преместен в лагер в друго населено място. Според началника на полицията часовете за свободно придвижване извън лагера – от 6 сутринта до 9.30 вечерта са съвсем приемливи и не създават предпоставки за повишаването на престъпността в града. Имам пълно доверие на преценката му, защото това е човекът, който прие първите бежанци в лагера и беше ежедневно край тях месеци наред.

Началникът на  полицията смята, че информираето на населението и съвместното обсъждане на проблемите (между граждани, представителите на институции, бежанците и добвоволците) е добра идея, както и организирането на опознавателни събития, в които да участват граждани и бежанци.

Кметът на Харманли ме прие и разговаряхме около час.Той споделя притесненията на съгражданите си, настоява, че лагерът трябва да е от затворен тип, движението на бежанците да е силно ограничено, когато са навън да бъдат придружавани от полиция / служители на лагера – в най-мекия вариант нещо като деца на пионерски лагер. Той си служи със същата риторика и същите аргументи като протестиращите – обичайните отклонения от темата, които не си струва да изброявам. Освен това,  той не е запознат със законите, касаещи бежанците – не повече от повечето си съграждани. Почти толкова познава и обстановката в лагера.

В тази връзка му обясних, че според български и европейски закони, а също и  международни споразумения, регистрираните като търсещи закрила (т.е. притежаващите регистрационна карта) имат право на свободно придвижване. Всъщност половината от тях на територията на нашата страна не живеят в бежански центрове, тъй като имат възможност да живеят под наем или пък близки / доброволци са ги приели в домовете си на своя издръжка. Живеещите в центровете се задължават да спазват правилниците за вътрешния ред, а тези правилници им позволяват свободно придвижване от сутрин до вечер, а също и пътувания извън населеното място, из цялата страна.

Кметът смята, че в лагера трябва да живеят оптимален брой хора и за тях да бъдат създадени условия, които да им позволяват да прекарват смислено времето си. Съгласих се с него и му напомних, че все пак създаването на такива условия няма да отмени правото на жителите на лагера да излизат свободно навън. Споделих с него, че някои от тези дейности биха могли да са изнесени извън лагера и от тях да се възползват и жителите на Харманли. Аз лично с удоволствие бих участвала в тях.

Постигнахме съгласие по въпроса, че е нужно да организираме информационни дейности в града и да обединим в решаването на проблемите гражданите, институциите, доброволците, бежанците.

Последвалата сесия на общинските съветници– началникът на полицията отговори на редица въпроси, зададени от общински съветник във връзка с бежанците. Радвам се, че подадената от него информация потвърждава казаното от мен. Радвам се и за това, че кметът обяви, че ще има отворени информационни дни, в които ще участват институциите и доброволци. Надявам се скоро да работим по въпроса. Аз съм подготвена да се включа веднага. Би било хубаво гражданите на Харманли да се възползват  и да участват.

Подготвяният протест.Първо беше отменен, след като някои от организаторите се уплашиха, че може да им се наложи да поемат отговорност ако се появят екстремисти и се стигне до насилие. Сега е подновен, има и Фейсбук събитие, но неговият организатор е ФБ страница – може би поради същия страх от поемане на отговорност. Не вземам участие в разговорите в страницата на това събитие. Изглежда, че опитите ми да изяснявам ситуацията и да предлагам помощ не са най-добрата идея – участниците не търсят отговори, защото вече са си ги измислили или пък някоя популистка политическа сила им ги е подсказала. Вече съм наясно какви са основните страхове, но не това ФБ събитие е мястото, на което ще ги адресирам.

Ситуацията на бежанците.От миналия петък движението им е ограничено със заповед на началника на центъра – могат да излизат между 2 и 4 следобед и да се върнат до 6. Ако се налага някой да посети зъболекар или да вземе свидетелството за раждане на детето си, трябва да пише специална молба, тя да бъде преведена, да се губи колкото се може повече ценно време. Това ограничение не е оправдано от никакъв закон. Надявам се скоро тази несъобразена със закона практика да бъде прекратена. Мисля, че е достатъчно бежанците да бъдат предупредени за ситуацията и настроенията извън лагера и сами да си преценят дали и кога да излизат в рамките на определените от правилника часове.

Малко работа в лагера.Във връзка с настроенията на гражданите на Харманли и подклажданото напрежение, освен с африканците, проведох среща и с бежанци от Иран, Пакистан и Афганистан. Обясних и на тях как е добре да се държат с жени и деца. Предстоят срещи с неженените сирийци.

В заключение споделям мислите, които породи у мен гражданската активност на харманлийци в последните дни:

Хората са се активизирали за да настояват държавата да не изпълнява задълженията си и да нарушава правата на други хора. Нормално е в страна пълна с такива хора, държавата да не изпълнява задълженията си спрямо гражданите си и да нарушава правата им.


Filed under: активизъм, бежанци и имигранти Tagged: Бежанци

Мария Илиева, LaMartinia: Миграция

$
0
0
За емигрантството, куфарите, терминалите и носталгията е изписано много, темата е предъвквана, изплювана, пак захващана, до безкрай. Колкото и важна да е, не смятам, че мелодрамата има място, живеем в глобален свят, изборът е свободен, повечето от границите също, хората прелитат насам-натам без да използват думите "невъзвращенец", "завинаги", "никога", номадството е все по-разпространено и все по обичайно явление. 
За мен обаче по-интересната част от процеса винаги е била не заминаването, а завръщането. Затова започвам рубрика с най-общото заглавие "Миграция" - дума, която звучи хубаво и е събирателно за всички типове движения. За тези, които са заминавали някъде с идеята да бъде постоянно, но по една или друга причина са решили да се върнат.Освен себе си и хората, които познавам лично, бих искала да включа и други истории, колкото по-разнообразни и характерни, толкова по-добре. Може да сте вие, ваши близки, познати, за когото се сетите. Въпросите са малко, кратки, общо-взето най-важното. Заедно с отговорите можете да ми изпратите и снимка, но не е задължително. Ако не желаете да се появява истинското ви име, заменете го с псевдоним, важна е историята, не личните данни. 

Изпращайте ми отговорите на: mymartinia@gmail.com (с *миграция* в subject полето)или на лично съобщение във ФБ групата на блога
Срок няма.

Въпросите:
Име/псевдоним:
Възраст*: 
Образование, призвание, професия или занимание:
Заминаването (кога, с каква идея, защо):
Мястото:
Нещата, които ме очароваха:
Нещата, които не ми харесаха:
Нещата, с които не успях да свикна:
Трудностите:
Какво/кой ми липсваше най-много:
Причината и поводът да се върна:
Как реагираха близките/околните, коментарите:
Как се чувствам сега, кое ми липсва:
Там или тук?

*не е задължително да я попълвате, но в конкретния контекст е доста информативна

Никола Балов: MWC 2014: Снимки и инфо за първия смартфон с предна светкавица Acer Liquid E3

$
0
0
MWC 2014: Снимки и инфо за първия смартфон с предна светкавица Acer Liquid E3
Няколко дни преди MWC 2014 Acer представи два нови смартфона, единият от които (Liquid E3) се отличава като първия модел…

Никола Балов: Мтел пуска Samsung Galaxy S5 на 11 април, записването започна

$
0
0
Мтел пуска Samsung Galaxy S5 на 11 април, записването започна
Samsung представи новия си флагман Galaxy S5 само преди 4 дни на MWC 2014, а днес Мтел вече обяви, че…

Горичка.bg: Кои са градовете с най-добри устойчиви транспортни системи?

$
0
0

Минаха и тазгодишните награди за устойчив градски транспорт – да, и такива има – на Institute for Transportation and Development Policy. Базираната в Ню Йорк организация оценява  усилията на човеко-средищата за подкрепа на по-здрав живот, промотирайки ходенето и колоезденето, употребата на градски транспорт и постоянния стремеж за намаляване времето, прекарано на път.

9 de Julio Corridor

Големият победител е Буенос Айрес. Градът получи заслужено признание за удивителното си постижение прекосяването му да отнема вече 14 вместо досегашните 40 минути. Разработени са 2 BRT (Bus rapid transit) системи. Най-широкият булевард в света, 9 de Julio Avenue, сега има само 10 платна за коли, точно 2 пъти по-малко отпреди, останалото пространство е отредено за т.нар. надземно метро, комбиниращо удобството на автобусния транспорт с мълниеносността на подземния. Изградените 17 спирки за 11 линии автобуси ежедневно подобряват живота на над 200, 000 души. Коридорът е само част от мащабния план за устойчиво развитие на Буенос Айрес, който предвиджа над 100 пресечки площ от центъра да станат пешеходни зони, значително разширяване на системата за наем на колела, изграждане на 300 км велоалеи. През 2014 година общината смята да пресече незаконното паркиране, въвеждайки специална система, комбинация от най-успешните световни практики срещу наглите шофьори.

Финалистите са:

0,,17013436_303,00

  • Сувон, Южна Корея

В продължение на цял един месец жителите на града бяха свидетели на специален фестивал, целящ да покаже нагледно как ще бъде без коли. EcoMobility World Festival 2013прикани всички да слязат от автомобилите си и да използват двата си крака или колела; сега изградената за фестивала инфраструктура ще остане до голяма степен на разположение, а в множество квартали се въвеждат уикенди без коли.

STA Finalist Lanzhou

  • Ланзу, Китай

Втората по големина BRT система в Азия е в този град – дългият над 9 км  коридор е забележителен с интеграцията на система за наем на колела (само 1-вата фаза планира 500 станции и 12,000 велосипеда), паркинг за тях и зелени площи. Дневно автобусите превозват над 290,000 души.

iBus_Indore_EMBARQ

  • Индор, Индия

През май 2013 г. градът се сдоби с iBus. Вторият BRT коридор в страната предоставя безопасен, удобен и бърз транспорт на 30,000 души дневно; засега са изградени 11 км от планираните 120.

Мечтаем за деня, в който български град ще получи поне кандидатура…

Горичка.bg: Tesla строи гигафабрика, която ще произвежда най-добрите батерии в света

$
0
0

Untitled2

Гигантът Teslaсмята да трансформира изцяло индустрията на батериите. До 2017 г. компанията ще издигне чисто новата Gigafactory, чийто капацитет за производство на батерии ще бъде огромен – годишно тя ще може да осигурява необходимите за 500,000 електрически коли. И то батерии, обещава се, много по-добри и евтини от сега наличните. А това ще има огромно влияние върху автомобилната индустрия, технологичния сектор и, в крайна сметка, ежедневно потребяеми битови уреди от всякакъв вид. Самите Tesla пишат в блога си, че новата фабрика ще им позволи да намалят цената на литиево-йонните батерии много по-бързо, отколкото изобщо се е смятало за възможно.

Ето схематично представяне на процеса:

gigafactory-2-1Огромната производствена база ще даде възможност да се възползват от ефекта на икономията на мащаба и минимизират разходите чрез множество иновации, значително намаляване на отпадъците, оптимизация на свързаните процеси и старателно следене на извънредните разходи. Планът е до 2020 година гигафабриката годишно да прави повече литиево-йонни батерии, отколкото са били произведени в целия свят за 2013 година.

Untitledслед като от години произвеждат електрически автомобили, но във високия ценови клас, Tesla сега е фокусирана върху създаването на електрическа кола за масовия пазар и според тях до края на първата година от производството й, гигафабриката ще е намалила kWh цената на батерията с повече от 30%.


Кариери: Петъчен виц: Защо закъсняхте за работа?

$
0
0

Изпращайте любимите си смешки на karieri@karieri.bg. Ние обещаваме да ги публикуваме, за да развеселим повече хора.

Никола Балов: MWC 2014: Снимки и първи впечатления от часовниците Samsung Gear 2 и Gear 2 Neo

$
0
0
MWC 2014: Снимки и първи впечатления от часовниците Samsung Gear 2 и Gear 2 Neo
Samsung навлезе в категорията на носимите технологии миналата година с часовника Galaxy Gear, а на MWC 2014 продължи серията с…

Жюстин Томс: три пъти ура за Георги Драганов

$
0
0

1957616_10202066246311988_1312471188_n

Георги учи графичен дизайн в НБУ. и има блог. харесвам да го чета, защото ми е любопитна гледната му точка, критичността, темите. харесва ми да знам, че на фона на заливащата ни помия тук и сега има и креативни, мислещи и смели хора като Георги, и знам, че в техни ръце е промяната,

Как ти се струва да имаш блог, пишеш вече от 2-3 месеца?
Чудно е, най-сетне не ми се налага да си търся слушателска жертва, за да си начешам краставия език, просто драсвам каквото ми е на ума и на който му е интересно го прочита.

Кое ти е най-трудно?
Най-трудно ми идва вдъхновението, обикновено все късно вечер, но когато – тогава, вадя си лист и си записвам.

Каква обратна връзка получаваш от читателите си?
От всичките си 2-ма читателя и половина приемам отзвук веднага на момента във фейсбук.

Какво ти носи това да имаш блог?
Удовлетворение, че мога да си се изкажа, пък и след време ще ми носи много смях като чета на какъв акъл съм бил някога.

Какво би казал на тези, които се колебаят още да започнат свой блог?
Да скачат смело, но все пак първо да се уверят, че имат какво ново да кажат, защото мрежата е пълна с разтегачи на турски локум. Аз лично стартирах с писането 4 години след като започнах да чета блогове.

блогът на Георги е тук

Писах още за Синди и Ани, Алекс, Вася,Ками

Милена Фучеджиева: May Jailer (Lana Del Rey) - Sirens (álbum completo)

Йоана Петрова: Кексчета със сушени сини сливи и тофи с орехи

$
0
0

Ето за такива неща си заслужава да се живее! Ок, не само за такива, но това което искам да кажа, е че трябва, просто трябва да отделиш от ценното си време за тези малки сладки, лепкави удоволствия. Дори за твоя изненада, кексчетата със супер лесния тофи сос ще бъдат в чиния пред теб, още преди да се усетиш. Една от най-хубавите черти на британските sticky toffee puddingsе, че могат да се ядат топли, полети с топлия сос. Но само могат, защото и охладени до стайна температура или дори на следващия ден те са все така сочни, пухкави и лепкави.

Кексчета със сушени сини сливи и тофи сос с орехи

Преди да ме обвиниш в писане на глупости, искам да ти кажа, че малко импровизирах по рецептата. Но само малко. О, да, има десетки варианти на лепкавите тофи пудинги и нека ти покажа моите фаворити. Това са вариантът на Джема, която винаги е забавна във видео рецептите си и вариантът на Стефани от joyofbaking.com, от която най-накрая разбрах защо се добавя сода бикарбонат при фурмите. В някои рецепти, като моята например, дори содата се вари заедно с фурмите. Какъв е смисълът? Не загубва ли содата свойството си да набухва, след като вече един път е накарана да отдели въглероден диоксид? Не знаех защо се прави това, но следвах рецептата. Нали затова е рецепта, за да се спазва. Когато разбрах, че содата се добавя за да омекоти по-твърдата външна част на фурмите си помислих, че това може да се избегне, още повече че дъхът на сода се усеща в топлите кексчета. Слава Богу, само докато са топли. После металната миризма изчезва.

В двете видеа ще забележиш различен подход към фурмите. В първото те са смлени, докато във второто са нарязани на малки парченца, които се смесват със сода и се заливат с вряла вода, за да омекнат. Тук няма грешен метод, всичко опира до твоето желание, макар че, все пак си мисля, че тази сода може да се избегне. Къде са фурмите в моята рецепта, ще попиташ. Ами няма ги. Замених ги със сушени сини сливи, към които добавих сода, но вече си мисля, че това е напълно излишно. Добре, това го оправих, поне за себе си. Обаче все още недоумявам защо британците наричат почти всичко пудинг. Варен крем, мус, въздушни кексчета, десерти, които се варят преди да се изпекат и разни други сладости, които се ядат горещи. И не само десерти. Но дори лепкавите кексчета да са се приготвяли на пара, в днешните рецепти съвсем не се иска това. Понякога даже не искам да ги мисля тези неща, по-важно е какво искам аз и какво мога да направя.

Мога. И ти можеш, защото е лесно. И тофи сосът е много лесен и познай какво? За него не се иска термометър, последователно добавяне на съставките и зорко следене на процеса. Нещата при този десерт се случват някак естествено с лекота, но ако ти кажа, че няма къде да сбъркаш, това не означава да не внимаваш какво правиш, нали?

Кексчета със сушени сини сливи и тофи сос с орехи

Кексчета със сушени сини сливи и тофи с орехи

Адаптирано с промени от книгата Step-by-Step Baking.

Ако досега четенето ти беше скучно, то аз имам нещо по-добро за теб и това са тези прекрасни малки кексчета. Сочни и пухкави, във вътрешността си дори наподобяват брауни, но по-лепкаво, завършени със сметаново-карамелен сос, в които танцуват обилно количество запечени орехи. Това е, което ти трябва – рецептата, без да умуваме откъде идва всичко и защо така се прави, то просто работи.

Разбира се, рецептата е успешна и с фурми (в оригинал) вместо сушени сини сливи. Те са едната промяна, която направих. Другата е добавянето на запечените орехи в тофи соса. Просто ми се искаше и нещо хрупкаво към пухкавите кексчета.

Посочените дози са за 6 порции.

За кексчетата:

  • 125 г меко масло
  • 170 г обезкостени сушени сини сливи
  • 1 чаена лъжица сода бикарбонат (не е задължителна)
  • 170 мл вода
  • 220 г брашно
  • 1 чаена лъжица бакпулвер
  • 180 г кафява захар демерара
  • 3 яйца, със стайна температура

За тофи соса:

  • 100 г орехови ядки
  • 150 г кафява захар демерара
  • 75 г меко масло
  • 150 мл животинска сметана
  • щипка сол

Формите се намазват с разтопено масло

Фурната се нагрява на 190°C. Подготвят се 6 тимбала (купички за крем карамел) с вместимост 200 мл, които се намазват с разтопено масло, включително и ръбовете им.

Подготовка на сините сливи

Сушените сини сливи се слагат в тенджерка със содата (ако се използва) и се заливат с водата. Слагат се на умерен към силен огън и се оставят да заврат. Варят се 5 минути и се оставят настрана да се поохладят.

Сварените сливи се пюрират

Пюрират се заедно с течността, докато се получи гладка смес.

В купа се смесват съставките за кексчетата

В купа се пресява брашното с бакпулвера и се добавят захарта, маслото и яйцата. Разбиват се с миксер докато се всичко се смеси.

Към сместа се добавя пюрето от сливи

Добавя се пюрето от сини сливи и всичко се разбива за кратко.

Сместа трябва да бъде хомогенизирана

Накрая се разбърква внимателно с шпатула, за да се хомогенезира.

Сместа се разпределя във формите

Сместа се разпределя в подготвените форми. Поставят се в тава за печене и се пекат в предварително нагрятата фурна за 25 минути.

Орехите се запичат в сух тиган

Междувременно се подготвя сосът. Орехите се запичат в сух тиган на силен огън за 4-5 минути. Разбъркват се често. Оставят се настрана да се охладят.

Смесват се продуктите за соса

В тенджерка се смесват захарта, маслото и сметаната. Загряват се на умерен огън докато сместа заври.

Сосът се вари 3 минути

Разбърква се и се вари за 3 минути.

Орехите се нарязват на едро

Изпечените и охладени орехи се нарязват на едро.

В соса се добавят орехите

Сосът се отстранява от огъня. В него се добавят щипка сол и ореховите ядки. Разбърква се добре.

Изпечените кексчета се оставят във формите за 3-4 минути

Изпечените кесчета се оставят за 3-4 минути във формите и тогава се изваждат от тях.

Оставят се върху решетка да се охладят

Оставят се върху решетка за да се охладят, ако няма да се сервират топли.

Сервират се със соса

Сервират се залети с топлия сос.

Кулинарно - в кухнята с Йоана

Кексчета със сушени сини сливи и тофи с орехие публикация на от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана

Фитнес блог: 5 изфабрикувани диагнози

$
0
0

Как една толкова крехка машина като човешкото тяло е успяла да покори планетата, да преплува океана, да построи пирамиди и замъци, да унищожи гори, да отиде до луната и да скочи с парашут от стратосферата? Не само, че сме крехки, ами и не подлежим на поправка. Как тогава успяхме да стигнем дотук?

Защо му е на някой да измисля диагнози, без те да са нужни?

Защото пътят към ада е постлан с добри намерения. В по-честия случай говорим за подвеждане, т.е. някой дава невярна информация, която е вярна според него.

Ето пример: боли те коремът, отиваш на лекар и той има поле "диагноза", което трябва да попълни, затова го попълва с най-добри намерения и според най-добрите си знания. Това трябва да контрастира с лъженето, защото в този случай отсрещният човек знае "истината", но нарочно дава грешна информация.

Докато лъжата е очевидно престъпно и неморално действие, подвеждането звучи добронамерено. Това обаче не променя факта, че в много случаи става въпрос за "престъпна"некомпетентност (невнимание или небрежност). Все пак, когато всеки един от нас отиде на лекар, очакването е той да знае какво прави и да разполага с най-добрата налична информация.

Запознайте се с днешните претенденти:

Дискова херния и остеофити

Наричана понякога дискова болест, дисковата херния е сред най-популярните диагнози. Боли те кръстът, отиваш при лекаря, той ти назначава ЯМР и на снимката откриваме изменения в междупрешленните ти дискове. Лоши новини - не минава само́, можем да го залъгваме с хапчета, инжекции и физиотерапия, но единственото лечение е оперативното. Успокояването на симптомите (болка, изтръпване) може да стане и с почивка, но да знаеш, че хернията си е още там и няма да се махне сама. Може да се обостри във всеки един момент. Към тази графа можем да припишем и цялата тайфа братовчеди на дисковата херния - шиповете. Симптомите са същите, само трябва да видим кое от двете ще намерим.

Синдром на карпалния тунел (СКТ)

Самото му име го издава. Синдром (от гръцкото "стечение", "струпване") е термин, който означава съвкупност от признаци и симптоми, свързани с болестно състояние и проявяващи се едновременно. Накратко - не знаем какво ти има, но имаш няколко признака, които е прието да се обединят в това название, като за всеки от тях може да има много причинители. Една от пословично най-предписваните операции, като за това допринася мнението, че тя е една от най-лесните, най-приятните (мой преподавател използва тези думи) и най-евтините. Даже може да ти я включим като бонус в пакета "смяна на тазобедрената става" - нали така и така ще те приспиваме, нищо няма да ни коства за 10-15 минути да ти подарим един разрез на китката.

Плантарен фасциит и пателарен тендинит

Боли те стъпалото или под коляното? Възпаленийце. Почини, мажи го с Х (което няма да ти казвам, че ми плащат, за да го препоръчвам, но ти ще се сетиш от красивите белeжници и календари на същата марка). Ако не стане, ще му ударим една инжекция.

Поставени ли са тези диагнози на мястото им?

И петте са легитимни диагнози, описани, изучени и "лечими". Има случаи, в които можем да свържем конкретен здравословен проблем с конкретно изменение в тъканите, като например загуба на сила и изтръпване в крайниците заради дискова херния или шип, слабост в ръцете заради СКТ и силна болка, причинена от възпаление. В такива случаи се налагат сравнително бързи и категорични действия.

Проблемът идва, когато въпросните диагнози са поставени не на място, т.е. когато някаква находка ни подвежда в грешна посока с лечението, което може да нанесе сериозни икономически и здравословни (психически и физически) вреди.

Колко точни са тези диагнози?

Според различни проучвания между 40 и 60% от хората без оплаквания в кръста вече имат дискови хернии или някакви изменения на гръбначния стълб. Човекът има дискова херния, но не го боли. Ако решавахме само от резултатите от образната диагностика, то половината от хората трябва да се отправят бавно и спокойно (защото нямат оплаквания) към операционните зали. Лекарите, разбира се, не са толкова лесни за подвеждане и не взимат решението само въз основа на рентгенови или ЯМР снимки, а се съобразяват и със симптомите на пациента. Каква е вероятността обаче да има съвпадение между двата феномена (болка и дискова херния)?

При СКТ предположението е, че натискът и големината му върху нерва са решаващи. Тук ще ви помоля за малко по-сложна мисловна гимнастика. Съществува състояние, наречено комплексен регионален болкови синдром (КРБС тип 2 е по-популярен в България с названието Зудеков синдром/атрофия/дистрофия), при който можем да намерим редица изменения, едно от които е изстиването на крайника (най-често ръка). Когато ръката обаче се премести в другата половина (отиде при здравата ръка), температурата й се повишава, а ако здравата ръка бъде преместена в противоположното поле, то тя започва да изстива. За вас не знам, но това поставя пред мен доста въпроси относно това кой, как и кога решава къде да има кръвоприток, а нервната тъкан е особено чувствителна към нарушаването му.

При последните две (за днес) диагнози предположението е, че има възпалена тъкан, която боли. Което наистина може да е така. Може и да не е така. Според мои приятели зъболекари (лекари по дентална медицина) е много често срещано някой да се появи с отчетливо възпалени венци, но без болка. Те са подути, с променен цвят и повишена чувствителност (когато започне процедурата по отстраняване на зъбен камък например), но в общия случай хората не се оплакват от болка преди това. По-често при пателарния и плантарния тендинит класическите симптоми за възпаление липсват (затопляне, зачервяване, подуване).

Поуката до тук се надявам да е - когато оплакването е болка, картинката въобще не е толкова ясна.

Защо в повечето случаи общо предписваното лечение не носи търсения резултат?

Причините са главно две. Може да е пропусната важна стъпка в лечението или може да се лекува грешното нещо.

Една от най-честите грешки е, че терапиите не включват премахване на причинителя, който в общия случай е неизвестен или по-скоро неясен. Лекуват се "симптомите", но не се правят достатъчно промени в поведението на индивида, които да позволят излекуването, спиране на усложненията и предотвратяването на повторно появяване на проблема. Ето няколко примера:

Ако имате "дискова херния"или "шипове" (остеофити, т.е. ако имате болки в кръста, които съвпадат или не с някакви изменения в гръбнака ви):

  • Променяйте положението си на работа често. Това може да включва различни положения на седене, работа прав или легнал. Няма единично положение, което да задържите 8 часа без последици.
  • Променете работното си място, така че да ви е удобно. Нямам предвид да си намерите работа близо до дома, а да направите поне елементарна ергономична оценка на работното си място.
  • Движете се. Нямам предвид просто да ходите (придвижвате), въпреки че това е едно добро начало и страхотно упражнение. Имам предвид да изследвате движението. Да се движите във всички посоки (напред-назад, наляво-надясно, нагоре-надолу) и всички обеми (къса, дълга или средна амплитуда на движение), и разбира се - без болка.
  • Научете се да се движите свободно и без болка. Винаги има начини да се движите, така че да не ви боли, а движението е едно от най-добрите обезболяващи средства.

Ако имате СКТ

  • Научете се да се грижите за ръцете си. Имам спомен как като ученик попаднах на едно ръководство по машинопис и там имаше указания колко, защо и какви упражнения да се правят за поддръжка на ръцете.
  • Проверете ергономията на работното ви място. Работещите на компютър трябва да подберат подходящо бюро и стол (или да модифицират наличните), при някои помага подложка от гел или вертикална мишка.
  • Понякога проблемът с ръцете идва като усложнение на проблеми с раменете, врата или гърба. Може би там също трябва да отделите време и насочите усилия.

Ако имате пателарен тендинит или плантарен фасциит

  • Погрижете се за начина, по който се движите - как ходите, как стоите прави, как клякате, как бягате. Защо някои места понасят прекалено голямо напрежение или нервната ви система иска да ги предпази (подсказка: защото нещо друго не си върши работата)?
  • Погрижете се за обувките си. Няма еднозначно решение за подходящи обувки, тъй като условията са много. Намерете обувки, които да са подходящи за вашите крака, а не тъпчете краката си в просто някакви обувки.
  • Преценете дали се претоварвате или не натоварвате достатъчно. Ако бягате всеки ден, може би трябва да намалите малко. Ако не бягате въобще, може би е време да започнете и да се научите.

С какво трябва да се съобразяваме?

С целия индивид. За да отделим психиката от тялото, ще са ни нужни силни медикаменти. За да отделим коляното от тазобедрената става, ще трябва трион. За да отделим ръката от врата, ще трябва остър нож. Подходът към оценката на състоянието и решаването на проблема* трябва да взема предвид целия индивид, а не локалното изражение на нещата.

*т.е. диагноза и лечение

Прочетете и тези полезни материали:
Как работят мануалните модалности
Какво е болката и какво да правим, след като се контузим?
Какво е болката и какво е терапевтът?
Безопасност при пренасяне на товари
"Не стой на течение!"
Ортези

Ана Динкова: Coffee Religion

$
0
0

2

Вчера бях на дегустация на кафе в Coffee Religion. Имам много какво да разказвам, даже започнах да пиша – до сега съм на 2-ра страница, за това сега първо снимки, скоро и разказ. Ако обичате кафето и почивните дни сте в София – горещо ви препоръчам да се отбиете, заслужава си!

1

3

4

5

6

7

8

9


LeeNeeAnn: Честита Баба Марта!

Горичка.bg: А какъв е водният ти отпечатък?

$
0
0
shutterstock_130286066

Клиширано, ама факт: всяка капка е от значение

Достатъчно е писано за въглеродния отпечатък. Всъщност, никога не може да бъде достатъчно, поне докато не настъпи качествена промяна. Но да приемем, че там нещата са горе-долу ясно. Замислял ли си се обаче за другите следи, които животът ти оставя? Попаднахме на доволно интересното и много полезно приложение, разработено от National Geographic, с което можеш да видиш как стоят нещата с водния ти отпечатък.

Може би малцина са се замисляли какъв процент от ежедневно изпозлваната вода е всъщност в натуралния си вид. Отговорът е скромните 5%: толкова е от чешмата, тоалетната, поливането на градината. А останалите са в храната, която ядеш, енергията, която потребяваш, продуктите, които купуваш, услугите, които ползваш.

Калкулаторът е разработен за САЩ, но можеш да придобиеш доста добра представа как стоят нещата и на местна почва.  Първо се въвежда пощенски код, като има и опция да си избереш примерен; ние пробвахме с този на Опра Уинфри.

Оттам нататък се опитахме да даваме отговори, максимално усреднени срямо средно вярното за българския бит. Ето по раздели:

Вкъщи

  • При семейство от 3-ма души, населяващо дом, построен преди 1994 г.
  • Сменени са душовете и тоалетните
  • Къпането е 7 пъти седмично, всеки път по 10 минути и без вана
  • Пералнята е с предно зареждане и се пуска 2 пъти седмично
  • Ползува се миялна, 7 пъти седмично
  • Няма двор, няма басейн

Хранене

Бързи факти: 1279 литра вода са необходими за производството на 1 пориця (200 г) говеждо. Само една.

Пилешкото поглъща 333 литра за 1 порционче от 85 грама.

Свинското – 408 литра за 100-те грама в чинията ти

4 литра мляко са 3331 литра вода

Така, продължаваме:

  • Месото е 3 пъти седмично
  • Пилето – 2 пъти
  • Свинско – 1 път
  • Мляко се пие по 1 чаша дневно

Транспорт и енергия

Бързи факти: когато сипеш в колата си 1 литър бензин, всъщност сипваш и 49 литра вода. А средният американски живот изпива по 2536 литра вода само за енергията, с която се задвижва.

  • Колата харчи средно 6 на 100
  • Годишно с нея изминаваш 10,000 км
  • Летиш 2 пъти годишно
  • Нямаш соларни панели, изобщо
  • Енергийните източници в дома ти са стандартни

Вещи

  • Разходите за дрехи – ежедневни и официозно, обувките към тях, също и тези за спорт, са около 4,000 лв. годишно
  • Не си купуваш много неща за вкъщи като мебели, завеси, лампи…
  • Харчиш около 2,000 лв. годишно за техника
  • Хартиените изделия попиват около 100 лв. от месечния ти бюджет

И така, получава се следното:

  • Вода, използвана вкъщи: 239 л
  • Вода от храната: 2782 л
  • Енергия и транспорт: 3694 л
  • Неща: 758 л

След това калкулаторът ти дава възможност да промениш нещата – например кликваш на раздела вкъщи и ти излзиат същите въпроси, дали си сменил душовете, колко време отнема една баня… И,  като намалиш времето за къпане, виждаш веднага колко ще спадне и общото количество вода. Само 5 минути по-малко се оказаха разлика от 31 л!

Всичко тече, всичко се променя – днес древната поговорка е по-вярна от всякогаж. Световните запаси намаляват, а човешката популация се увеличава. Затова, моля, пести.

Don`t Be A Drip

Горичка.bg: Удивителна реплика в реален размер на ресторант за бързо хранене – изцяло от дърво

$
0
0

Carcass_scale copy_960

Рокси Пейне името на артиста, създал страхотна провокация, която ни замисля за културата на бързо хранене. Чрез контрапунктите на естествено-изкуствено (инсталацията е направена изцяло от дърво, най-естественият материал и пресъздава ресторант за бързо хранене, най-изкуственото възможно) и бързо-бавно (отиваш в ристорантето, тъпчеш се за 2 минути, бягаш по задачки; изкуството се съзерцава бавно, протяжно, отделяш му време, спираш от всичко) Рокси супер елегантно насочва вниманието ни към това какво ядем и как.

Произведението, наречено Carcass, е реплика в реален размер на колективния образ за ресторант за бързо хранене. Първоначално човек може да си помисли, че пресъздава само Mc`Donalds, но при по-внимателно взиране се вижда, че са вплетени артефакти и от другите отвратително популярни подобни места. Създаването му отнема 6 месеца и е изпипано до последния детайл. Има дори  дървени сламки.

Apparatus-Pre-Glass-Carcass-1-72_960

Apparatus-Interiors-04-300

Apparatus-Interiors-38-72_960

Apparatus-Interiors-27-300_960

Apparatus-Interiors-24-72_960

apparatus-interiors-14-300

apparatus-interiors-11-300

apparatus-interiors-10-300

Дали в България наистина е преминало времето, в което неделната визита за пластмасов хамбургер или пържено анаболно пиле беше хайлайтът на семейната програма за седмицата?

Roxy Paine

Григор Гачев: Кримски гамбит

$
0
0

С интерес гледам как за нула време в Украйна беше образувана Кримска автономна република. Как тя помоли за помощ Русия. И как помощта ѝ беше оказана светкавично, във вид на военни части. (Уж местни възмутени хора, де. Само дето украинците плениха част от тези „местни“, когато те атакуваха един украински град. Оказаха се морски пехотинци от руската армия.)

И имам чувството, че това вече съм го виждал. През 1956 г. в Унгария, през 1968 в Чехословакия, през 2008 в Абхазия и отчасти в Южна Осетия… С една дума, някои държави нито са научили нещо ново, нито са забравили нещо старо.

Да, има и разлики. Крим е населен предимно с руснаци, дори е бил в миналото руски анклав (който Хрушчов подарява на Украйна). За мен населението му има пълното право, ако пожелае, да обяви автономия. И дори да се отдели от Украйна и да се присъедини към Русия, ако реши… Това не ми е проблем. Проблем ми е, че в момента, в който сульо или пульо помоли СССРРусия за военна помощ в чужда държава, тя мигновено му я дава. На простия международен език това се нарича военна агресия, а държавата, която я извършва – агресор.

Русия сигурно ще твърди, че помага на гражданите на Крим да реализират суверенната си воля. Само че тази воля, поне засега, е изявена не от мнозинството граждани, а от доста тесен кръг узурпатори на властта. Точно както в Украйна и в Чехословакия руските танкове бяха поканени от по половин Политбюро (руските агенти в него). Така че суверенните воли тук нямат абсолютно нищо общо.

Ако бъде притисната до стената, Русия може дори да заяви, че това е същото като в Украйна – един тесен кръг хора завзема властта. (Това, че в Украйна мнозинството хора, включително немалко етнически руснаци подкрепят този кръг – винаги има глупаци, които няма да се сетят или ще вярват, че не е така.) И че ако Русия е зад събитията в Крим, то ЕС и САЩ са зад тези в Украйна… Само че ще премълчи удобно, че ЕС и САЩ не стовариха в Украйна армия, която да крепи новото правителство и да смазва несъгласните. Не е нужно – новото правителство там има достатъчна подкрепа и от обикновените хора. (Което пък говори колко по-малко е подкрепата за новото кримско правителство на обикновените хора там. И че Русия знае това отлично.)

Сигурно в медиите ще последва порой промивки на тази тема. Особено където страната все още е де факто колония на Руската империя (известна през 20 век като СССР). Гледам, че публикацията как украинците са пленили руски морски пехотинци изчезна от списъците с новини в dir.bg буквално секунди, след като се появи. Сигурно към нея ще се присъединят и други. (Колко няма да се появят дори, не ми се мисли.)

Мога да напиша и още доста, но не виждам смисъл. Който спи политически, но се интересува искрено от истината, ще я види. А който не иска да я знае (или я знае, но взима пари да лъже) – на него не мога да помогна. Няма как да излекуваш който иска да е болен.

Никола Балов: MWC 2014: Снимки и инфо за новия фаблет LG G Pro 2 + сравнение с Galaxy Note 3

$
0
0
MWC 2014: Снимки и инфо за новия фаблет LG G Pro 2 + сравнение с Galaxy Note 3
Дни преди MWC 2014 LG реши да представи най-атрактивното си устройство за годината до момента и ни запозна с G…
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>