Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Човешката библиотека: „За спасяването на света“: ново електронно издание

$
0
0

Приятели (:

За българския празник ви поздравяваме с дружина български творци: 41 на брой, сбрани „За спасяването на света“.

Антологията (и нашата тринайсета книга) се появи за първи път преди три месеца. Новото ѝ издание поправя някои грешки, зърнати от зорки читатели. Поискайте си я оттук; каквото друго пише там, си е така. :)

Специално препоръчваме „За спасяването на света“ на всички, които:

а) не са чели български фантастични разкази – и търсят откъде да почнат. Пресявката за тази антология покри период от 50 години – почти цялата история на фантастичното у нас. Встъпленията към всеки от осемте раздела съдържат препоръки за още четива – най-изчерпателните по рода си до момента.

б) са чели български фантастични разкази – и НЕ ЖЕЛАЯТ повече да чуват за такива.  :D Ако подборката ни тук не излекува травмите ви поне мъничко – връщаме ви парите; ще мислим как да ви овъзмездим и за времето. ;)

(Във „фантастични“ включваме както научната фантастика, така и приказната, известна още като „фентъзи“. И още нови разновидности, които се роят наоколо.)

в) вярват, че в България не се създава смислена литература. Или че българските автори не си обгрижват текстовете. –> Вижте б). ;)

За хартиено издание на „За спасяването на света“ продължаваме да събираме По-желали  – читателите, които вярват, че то заслужава да излезе, и са готови да си го поръчат предварително. Решихме да си дадем по-спокойни срокове за подготовката му (бързането убива :( ), повече време за разгласа. Тъй че – разгледайте, поискайтеси електронното, попрочетете, пишете ни.

И – празници! Все по-свободни, все по-сбиращи за общи подвизи! :)


Framespotting: Награди Оскар 2014

$
0
0

В ранните зори на 3-ти март, когато България чества Деня на Освобождението (честит празник!), на малко над десет хиляди километра разстояние филм за робството спечели най-престижната филмова награда в САЩ. С това приключи 86-тата церемония по връчването на наградите Оскар.

Награди Оскар 2014

Какво си изпуснал? Не много, пък и затова сме ние тук. Изненади нямаше. Водещата Елън Дедженерис не успя да пренесе „Шоуто на Елън“ на церемонията и през повечето време беше скучна. Представянето ѝ навярно ще бъде запомнено с две неща – как поръча и раздаде три огромни пици, уж наистина, и как си постави за цел да чупи twitter-рекорди с тази снимка:

Друг от моментите на вечерта бе появяването на Фарел Уилямс, който запя хитовата „Happy“и бе готов да продължи и през следващите 24 часа. И вероятно никой нямаше да възрази… освен Боно от U2, който бе подпечатал присъствието си с предварителен договор, задължаващ организаторите да му уредят време на сцената, както и най-големите аплодисменти в залата. Фарел обаче бързо се ориентира към готините хора в залата и потанцува с когото трябва:
Награди Оскар 2014

Същинската част на вечерта премина под доминацията на „Гравитация“, който грабна цели 7 статуетки и остави далеч под себе си останалите заглавия. Шедьовърът на Алфонсо Куаронму донесе Оскар за режисура и не остави никакъв шанс в техническите категории. Така гениалният Еманюел Любецкинай-сетне спечели приза за операторска работа – едва при шестата си номинация.

Все пак големият приз отнесе „12 години робство“– едва година след като друг филм, посветен на темата за робството, заслужаваше да спечели. Надали обаче подобнии мисли са минавали през главата на Стив Маккуин, който изпадна в чист екстаз. Лентата също така взе награда за оригинален сценарий и донесе статуетка за поддържаща роля на очарователната Лупита Нионг’o.

Награди Оскар 2014

На другия полюс бе Дейвид О. Ръсел, чиято „Американска схема“не успя да „изхитри“ никого и остана с 0 статуетки от общо цели 10 номинации.

Най-добра главна женска роля отиде при Кейт Бланшет („Син жасмин“). Актьорите от „Клубът на купувачите от Далас“Матю Макконъхии Джаред Летоспечелиха в две от по-оспорваните категории – съответно за главна и за поддържаща мъжка роля. Така Леонардо ди Каприо отново остана на сухо, а за капак на всичко по-слабият му филм през годината („Великият Гетсби“) прибра с две статуетки повече от „Вълкът от Уолстрийт“.

При чуждоезичните заглавия спечели италианският „Великата красота“ (La grande bellezza) на Паоло Сорентино, който в благодарствената си реч, до имената на Фелини и Скорсезе, нареди и това на Диего Армандо Марадона.

Следва по-подробен списък с победителите:

Най-добър филм:

  • 12 Years a Slave

Най-добър режисьор:

  • Алфонсо Куаронза Gravity

Най-добра главна мъжка роля:

  • Матю Макконъхив Dallas Buyers Club

Най-добра главна женска роля:

  • Кейт Бланшетв Blue Jasmine

Най-добра поддържаща мъжка роля:

  • Джаред Летов Dallas Buyers Club

Най-добра женска поддържаща роля:

  • Лупита Нионг’oв 12 Years a Slave

Най-добър оригинален сценарий:

  • 12 Years a Slaveна Джон Ридли

Най-добър адаптиран сценарий:

  • Herна Спайк Джоунзи

Най-добър анимационен филм:

  • Frozen

Най-добър документален филм:

  • 20 Feet from Stardom

Най-добър чуждоезичен филм:

  • The Great Beauty, Италия

Най-добър късометражен филм:

  • Helium

Най-добра късометражна анимация:

  • Mr. Hublot

Най-добри визуални ефекти:

  • Gravity

Най-добра операторска работа:

  • Еманюел Любецкиза Gravity

Най-добър саундтрак:

  • Gravityна Стивън Прайс

Най-добра песен:

  • „Let It Go“от Frozen

 

Пълен списък с победителите и техните подгласници можещ да намериш при нашите приятели от imdb.

Василена Вълчанова: Ефективна почивка

$
0
0
weekend

Напоследък рядко ми се отдава възможността да имам изцяло мои си уикенди, но тези три дни са отредени за почивка. Затова използвам момента да напиша нещо смислено тук и дa споделя няколко много любими трика за по-ефективна почивка, когато ви се намира време.

Съставете си план
Почивка по план може да звучи парадоксално, но няма нищо по-досадно от това в края на деня да видите, че нищо от брилянтните ви идеи не се е реализирало. Планът помага да изпълните замисленото реорганизиране на библиотеката в хола, а и ограничава онова неопределено чувство на “уф, имам толкова много за вършене”, защото дава ясна представа какво трябва да се свърши и колко време остава за нищоправене.

Раздвижете се
Няма нито една феноменална история, която започва с “и докато си лежах на дивана в неделя…” Дори да нямате желание да поставяте рекорд за най-екстремен уикенд, добре е да се разходите из квартала или да минете през близкия парк. Все пак с движение се отделят разни ендорфини и други хубави неща. А и от заседяване на едно място в офиса аз лично толкова се схващам, че раздвижването си е като физиотерапия.

Пийте по-малко кафе
Това може би е най-странният съвет, който някой е очаквал да чуе от мен, но е полезен. През седмицата кафето си е задължителна добавка, за да подостриш ума си в необходимите моменти. Когато обаче имаш време да се наспиш и си в настроение за почивка, кафето може само да саботира тези планове. Затова намалявам кофеина наполовина през почивните дни, а латето разнообразявам с малко какао или някоя капка Bailey’s.

Четете
Не съм се загрижила за интелектуалното ви развитие, просто четенето може да е адски отпускащо. Тези дни, например, се заредих с интересна книга и с последния брой на L’Europeo – сутрините минаха много по-добре в тяхна компания, отколкото пред монитора.

Изследвайте
Няма нищо по-хубаво да можете да споделите в понеделник “А през уикенда попаднах на ново супер…” Може да е нов интересен сайт, наскоро отворило кафене в квартала, талантлив музикант. Каквото и да е, внася капка авантюризъм и те движи напред.

Направете нещо дзен
Харесва ми да готвя, защото изисква концентрация, подготовка и време. И заради това е много отпускащо, изпразва мозъка от съдържание. Сходна работа върши подготовка на греяно вино или чай, миене на чинии, смяна на чаршафи и множество други занимания. Гарантирам, че за по-малко от 5 минути ще се сетите за нещо такова, което ви допада.

Вижте се с приятели
Нищоправенето е приятно, но е добре да го разнообразите с малко социални контакти. Съботно кафе или обяд са добър вариант да наваксате с някой, когото отдавна не сте виждали. А ако, като мен, имате близки приятели в чужбина, почивните дни са най-удобното време за разговор по Skype, независимо от часовата зона. Всяка среща действа ободряващо и не се усеща онази припряност на делничните вечери, когато пристигате в бара късно след работа и трябва да си тръгнете навреме, за да не се превърнете в тиква на оперативката следващата сутрин.

Не забравяйте да си починете
Каквито и планове да имате за почивните дни, не забравяйте, че те все пак трябва да са почивни. Ако сутринта решите да останете по-дълго в леглото или пък гласувате в полза на удобна позиция на дивана пред излизане по барове, няма проблем – това точно ви е трябвало.

Запълнете неделя вечер
Последната вечер преди работа може да действа депресиращо, дори ако обичате работата си. Затова я планирайте най-внимателно от целия график и сложете някой интересен филм или среща на финала, така че да не усетите как минава времето.

Това са моите рецепти. Ще разнообразите тази ми понеделнишка неделя, ако споделите своите в коментар по-долу :)

___
снимка: Juli

Постът Ефективна почивкае публикуван в Васи ли?!. Ако искате да получавате повече съдържание от блога, абонирайте се за нюзлетъра.

Горичка.bg: 5 световноизвестни места, които използват соларна енергия

$
0
0

Без претенция да звучим нещо революционно, но, факт, соларната енергия намира все по-пространно приложение. Вече и някои от най-известните сгради в света са старателно оборудвани със съответните слънцепоглъщащи панели и чудесно – освен прекият ефект на пестене на емисии се постига и образователен такъв, всеки ден хилядите им посетители виждат, че чистата енергия изобщо не е нещо от бъдещето.

White_House_Washington

1. Белият дом

След натиск от различни зелени организации, през 2013 г. Обама инсталира фотоволтаични панели и макар произвежданата от тях енергия да е около скромните 16 kwh, важно е поставеното начало.

800px-Eiffel_Tower_(8251166103)

2. Айфеловата кула

За да светне по познатия магически начин, на кулата са й необходими 20,000 крушки. През последните години няколко от сградите, част от комплекса, преминават на соларна енергия, а редом с това са направени и други подбрения, включително вятърни турбини.

800px-Taj_Mahal_

3. Тадж Махал

От години признатата за един от най-красивите културни обекти в света ни сграда страда жестоко от замърсяването на въздуха. В опит да ограничи ужасните ефекти – основен проблем е киселинният дъжд – управлението на град Агра, където се намира Тадж Махал, въвежда 5-годишен план за устойчиво развитие, предвиждащ приблизително 10% от енергията да идва от соларни панели.

solar-vatican

4. Ватикана

Градът-държава е инвестирал 660 милиона долара в соларни зиточници, даващи енергия на всичките му 40,000 домакинства. Така Ватикана е първата в света „соларна нация“.

solar-burj-khalifa

5. Бурдж Калифа

Най-високата сграда в света има 378 соларни колектора, които затоплят 14,000 л вода всеки ден и така спестяват по 3,200 киловата енергия. Допълнително се пести и чрез иновативната система за охлаждане.

Коя ли известна българска сграда може да се похвали с подобни адекватни нововъведения?

Joinmosaic

Никола Балов: HTC с поредица подгряващи клипове за новия One + неофициално видео с него

$
0
0
HTC с поредица подгряващи клипове за новия One + неофициално видео с него
На 25 март в Лондон HTC ще представи новия си флагман, който ще се нарича просто "новият One". Устройството ще…

Милена Фучеджиева: свобода

$
0
0

вчера си купих от карфур пресен риган и розмарин произведение в израел, поникнали от тази пустинна земя, която не може да се сравнява с българската. затова и израелците инвестират тук, за да посадят розмарин и риган, да им го отгледаме, и да го продадат с печалбата за тях, от нашата земя. аз нямам нищо против, нека да изкупят всичко, поне ще има хора, които щом успяват да извадят от пустинята пресен риган за пастата ми със сос болонезе, какви ли чудеса ще направят с българската земя  - която явно не сме способни да обработваме, и ядем зеленчуци идващи от абсурдни места.

вече не ме интересува кой какъв е, няма българи, израелци, американци, има хора, които могат или не могат, хора, които искат да правят добро, или не искат, които работят или не работят. това е моето освобождение, и никоя територия не ми принадлежи освен личната за която съм платила и имам нотариален акт за нея, нито пък аз принадлежа на оградена с граници земя наречена с определено име.

Кариери: Как да направите блестяща кариера само за 3 месеца

$
0
0

Собствен блог и добре адресирана активност в социалните мрежи са ключът към успеха в стратегията 30-60-90

Училище по роботика "Robopartans": Възходът на социалните роботи


Никола Балов: След най-популярното селфи с Note 3 водещата Елън се върна към iPhone-а си

$
0
0
След най-популярното селфи с Note 3 водещата Елън се върна към iPhone-а си
Ако тази нощ сте проследили раздаването на Оскарите или просто сутринта сте се информирали за случилото се, вероятно знаете, че…

Антон Терзиев, movies.bg: Пианистката

$
0
0
Пианистката

La pianiste "Колкото по-отвратителен е животът ни, толкова повече държим на него; за нас тогава той се превръща в протест, в едно непрекъснато отмъщение"Мишел Уелбек   В  La pianiste тиктакащата бомба на Ханеке е четирийсетгодишна доброволно отвлечена от от майка си жена, която държи BDSM аксесоари под леглото и воайорства секс двойки. Автоомразата я прави смразяващ ученици и учители педагог, който знае всичко за страданието на авторите, които възпроизвежда и който свири музиката им със същата хладна вещина, с която мастурбира в порно кабини. Беноа Мажимел е младият специалист по слаб ток, чийто нагон я нарочва. Учителката го отблъсква като му връчва в писмен вид инструкции как да я третира. Уви, в момента, в който почти се е справила с паталогичните си импулси, униженията на които е подлагала хокеиста/пианиста/инженер, се връщат със силата на удар в стомаха. Макар разминаването и обречеността да са по дифолт, безизходността и самотата бодат като ножа, с който пианистката извършва сартъров жест. La-PianisteЖулиет Бинош казва, че Ханеке е неосъществен музикант, а той благодари на киното, за предоставената възможност за автопсихотерапия. В ПианисткатаШуберт например е толкова важен, колкото беше Шопен в Есенна соната. Ани Жирардо е същото чудовище, но не прилича на Ингрид Бергман. След 12 години практика, Изабел Юпер (любимка на Ханеке) сама свири партитурите си във филма, а тоталният контрол над едновременно страстния и непроницаем персонаж заслужават Златната й палма отвсякъде. Експлицитните девиации на покварена европейска сексуалност сродяват текста на австрийската нобелистка Елфриде Йелинек, автор на джендър и политически текстове, с тези на Мишел Уелбек, Катрин Миле и Виржини Деспент.  В суровия си интелектуален подход Михаел Ханеке е както винаги графично умозрителенпунктуален.

Animal Rescue Sofia: Хигиенизация на Фермата 1

$
0
0

IMG_2172

С резултат 5:1 за Фермерите завърши съботния мач на доброволците срещу боклука. Въоръжени само с чували и ентусиазъм хората, които се отзоваха на нашия апел за пролетна хигиенизация, направиха решаваща крачка към превръщането на Фермата в наше си място, пращайки значителна част от болкуците наоколо по дяволите (или в случая – на ЕКОБУЛПАК).

IMG_2149IMG_2181

Вътре в нашия си двор наистина има сума ти неща, които няма как хора да ги съберат – дори да са толкова готини. Мислехме да го оставяме за накрая – направо да го гребе багер, но се оказа, че не сме били прави да тънем в мизерията – след няколко часа упорство задната част на двора доби съвсем различен вид, сега би трябвало разхождането да е по-леко и по-безопасно за лапите на босите ни другари.

IMG_2180IMG_2184

Най-много боклуци обаче имаше (и все така има, макар и решително по-малко) пред приюта – на полянките между Ботевградско и оградата и особено около порутените къщи, които са приютявали ромски семейства. Става въпрос за десетки чували с пластмасови бутилки, станиоли и всякакви необяснимо как попаднали точно там гадни опаковки. Съботните работници направиха чудеса от храброст и разликата е видима с просто око, но има още.

IMG_2196IMG_2203

Времето оттук-нататък го очакваме все по-дружелюбно към нас, кучкарите, така че – надяваме се да успеем да мобилизираме желаещи за още един ден санитаризация в близко бъдеще. Ако решите да ударите едно рамо – като идвате само поискайте малко чували и ръкавици, междувременно ние ще продължим да събираме, когато изпадне свободен момент.

IMG_2206IMG_2209

Благодарности от все сърце на Кремена (която беше отговорник по почистването) и на всички прекрасни труженици, които прекараха съботния ден в необичайно събирачество!!! Неделните посетители бяха поразени и току питаха защо им изглежда някак различно, а нас почти ни беше срам да кажем, че е защото е далеч по-подредено и по-чисто – благодарение на вас!

IMG_2222IMG_2225IMG_2234

Animal Rescue Sofia: Един прозорец и безброй звезди!

$
0
0

Огромни благодарности за производителите на алуминиеви и ПВЦ дограми FENSTERNORM, в частност на прекрасните Лина и Мартин! Те ни подариха прекрасен нов прозорец, който прави работата в абсолютно тъмния склад – възможна. Прозорецът е дарение, направен е специално за нас – не е фира или нежелан остатък, за което сме особено признателни!

1903522_677138938996403_1839025639_nunnamed (10) unnamed (7)
unnamed (4)

Докато ремонтираме другите сгради всички ние – човеците на Фермата – ще ползваме една преградена част от склада за всички наши медицински и административни документи. Това нямаше как да се случва в пълен мрак, а да даваме пари за човешки, не за кучешки удобства не е точно в наш стил.

Днес едно птиченце донесе и интернет, химическата тоалетна я “приехме” преди няколко седмици, така че животът при нас постепенно започва да се нормализира – и за работене и за доброволстване. И дано оттук-насетне нещата стават все по-бързо и по-лесно, че се видяхме в чудо с тия ремонти, хич не сме по тази част, искаме си кучешката работа!

Никола Балов: Ревю на Sony Xperia Z1 Compact

$
0
0
Ревю на Sony Xperia Z1 Compact
Sony започна 2014 г. с премиерата на първото си мини – умалена версия на водещия смартфон в портфолиото си, който…

Диди Бунова, "Готвенето е забавно": топчета сирене за Крем супа от праз и картофи - идея # 9

$
0
0


Отдавна се канех да добавя подобна  бейсик рецепта за картофена супа с праз. Разбира се, вкусна е с добавка на малко сметана и свежа подправка по избор. Опитвали сме я по този начин, но повече ни допада гарнирана със сирене.



Оформянето му като топчета с добавени подправки и зехтин, освен че има по-атрактивна визия, е по-удобно за сервиране и дозиране. Тези дребни топчета у нас са хит за децата. Определено им е забавно да ги раздробяват и разбъркват в супата. Към нарязаните копър, магданоз, розмарин или друго, може да се добави малко фино настъргана лимонова кора и/или черен пипер.






Крем супа от праз и картофи

300 г почистен праз
600 г картофи
1-2  моркова
2-3 скилидки чесън
30 г краве масло
1.2 литра пилешки бульон
сол и прясно смлян черен пипер


Нарязаните на дребно праз и моркови се задушават в маслото, докато омекнат. Добавят се наситнените скилидки чесън, разбърква се няколко пъти и се прибавят горещия бульон, малко сол  и нарязаните на кубчета картофи. Супата се оставя да къкри 20-30 минути. Пасира се и се подправя с черен пипер (при нужда се добавя още малко горещ бульон). Сервира се с мариновано в подправки и зехтин сирене или топчета меко бяло сирене (козе или друго), оваляни в подправки ( копър, магданоз, розмарин, чубрица  - свежи или изсушени) и полети със зехтин. 



Framespotting: 12 Years a Slave (2013)

$
0
0

Робството в САЩ е тема, за която няма как да не останем с впечатлението, че е била пренебрегвана от популярната култура през голямата част от последния век. В самото му начало, когато този предмет е бил в центъра на ранната кинореволюция, фундаменталното неравенство е между хората е било манифестирано като основополагащо за модерното общество. В работата на най-важния човек в киното тогава, Д. У. Грифит, която е безспорно ключова за формирането на основните изразни средства на седмото изкуство, крепостничеството е експлоатирано с отвратителни политически мотиви. В този смисъл не бихме преувеличили, ако кажем, че в този аспект попкултурата и изкуството са в дълг на модерното общество. След като предметът е толкова дълго пренебрегван, не е изненадващо, че сега с него се захващат утвърдени автори като Куентин Тарантино и Стив Маккуин (с известни резерви можем да добавим и Лий Даниълс). Той представлява особен интерес за прогресивните творци не защото със сигурност ще отприщи здравословната, продаваща билети доза white guilt, а защото крие невероятни истории, които настояват да бъдат разказани. И макар и нелоши филми на тази тематика да са правени и преди, те никога не са говорили толкова откровено за робството, както това правят Django Unchainedи 12 Years a Slave. Вторият е ултимативният пакет от майсторско разказвачество, продуцентска находчивост и висока художествена стойност.

12 Years a Slave (2013)Соломон Нортъп е свободен, семеен човек и уважаван цигулар в щата Ню Йорк в средата на 19-ти век. Когато му предлагат работа във Вашингтон, той бързо се съгласява, само за да се окаже измамен, окован и продаден в робство. От тук нататък той бива подхвърлян от господар на господар в една безкрайна въртележка от болка, унижения и угасваща надежда. Макар и недотам универсална (той е един от малкото чернокожи, родени свободни и поробени в последствие), неговата история е историята на хилядите роби в САЩ през 19-ти век. Неговата история е историята на всички роби, когато и да е. Но и изолиран поглед върху пътя, който един смазан от обстоятелствата човек трябва да извърви в жестоката реалност на историческото време.

Шокиращо е за зрителя да гледа как един индивид с права почти като тези на белия свободен човек (въпреки всичко чернокожите са нямали право да гласуват и в северните щати) бива внезапно лишен от свободата си чрез древния варварски акт на физическото оковаване. След бруталното нарушаване на физическата му неприкосновеност идва по-страшното – смазването на духа. Соломон е принуден да спре да бъде Соломон Нортъп – цигуларят от Ню Йорк, и да стане Плат – безправният слуга от безкрайните безименни полета на Луизиана. Важно е да се отбележи, че подмяната на името на Нортъп е не просто опит да бъде прикрита самоличността му на свободен човек, но и най-вече безскрупулно покушение над самата му самоличност. Идентичността може да съществува само в условия на свобода. В един виртуозен непрекъснат кадър режисьорът и операторът ни развеждат из зала, пълна с роби, голи и изложени като вещи в антикварен магазин. Майка бива разделена от децата си, а Соломон е принуден да свири, за да заглуши писъците ѝ. По-късно новата ѝ господарка ще ѝ обещае, че скоро ще ги забрави и всичко ще бъде както преди. Филмът е изпълнен с насилие, мъка и несправедливост, но тези дълбоко смущаващи няколко думи ще останат с нас задълго.

12 Years a Slave (2013)Докато бива транспортиран по море заедно с други роби, Соломон среща двата вида мислене, характерни за хората в неговото положение, и трябва да направи важен избор. Защото пътищата са само два – борба за свобода или „оцеляване“. Втората школа на мисълта изповядва покорно изтърпяване на всякакви невъобразими унижения в интерес на това да останеш жив. В този смисъл централният конфликт на лентата е вътрешноличностен. Въпреки че, след като вижда как робът, който предлага да се изправят срещу търговците на хора, губи живота си, главният герой прави своя избор, през следващите дванайсет години на извращения хуманността му непрестанно го връща на този кръстопът. Като всеки друг роб обаче, Соломон няма избор освен просто да извръща поглед от уродливото лице на робството ден след ден и да чака спасение отвън. Това не е среда, в която надеждата може да вирее. Съдбата на цигулката отлично олицетворява това. През годините предметът, който му е носил толкова щастие в миналото, абсорбира все повече от атрибутите на отнетата свобода и в крайна сметка се превръща в неин символ.

В 12 Years a Slaveне можем да открием твърде много положителни герои. Дори за по-меките в методите си робовладелци, каквито несъмнено е имало, концепцията за равенството между хората е или дълбоко неразбираема, или чисто и просто възприемана като опасна. За Форд (Бенедикт Къмбърбач) Соломон е един „забележителен нигър“, но трябва да си остане „нигър“, тъй като иначе собственото му благосъстояние и обществен статус биха били поставени под директна заплаха. Истинският ужас обаче произлиза от чудовищно садистичните господари, които виждат в робството възможност да упражняват контрол над други човешки същества. Законът легитимира тиранията, а религията лекува съвестта. Едно от тези чудовища е Епс (Майкъл Фабендър). Диво святкащите, пияни очи на Фасбендър правят героя истинска заплаха и олицетворение на самата злина на робството. Терминално повредените отношения с жена му (страховитата Сара Полсън), нажежени до червено от неприкрития му афект към робинята Патси, придават на най-емоционалното, финално действие на филма изключителна динамика. Омразата на двамата един към друг се изсипва с пълна сила върху беззащитните им слуги.

Патси на Лупита Нионго е безспорно най-трагичният образ в тази история. Безнадежността на ситуацията, в която тя се намира, е неразбираема дори за друг роб като Соломон. Въпреки че е важен персонаж, тя не разполага със стандартна арка. Съществуването ѝ в лентата е една безкрайна права на мъката. Дебютантката Нионго придава драматична тежест на крехък герой, при който нещата лесно можеха да се объркат.

Историята на Нортъп ни среща с изключително интересни образи, към които е невъзможно да останем безпричастни. Изключение донякъде прави героят на Брад Пит, който въплъщава задължителния добър бял аболиционист, но за щастие го прави много по-ненатрапчиво, отколкото можем да очакваме, и има сравнително кратко екранно време.

12 Years a Slave (2013)Преходът от артистичната еманципираност на Hunger и Shame до далеч по-класическия наратив на 12 Years a Slaveе значителен. Последният е адаптация на мемоарите на действителния Соломон Нортъп и като такава изисква доста по-различен подход от оригиналните сюжети на другите два. И въпреки че Маккуин безспорно е разполагал с изключително силен базисен материал (отлично претворен в сценарий от Джон Ридли), изпълнението му говори за страхотна адаптивност и изобретателност, без които историята на Соломон би била най-обикновен класически биографичен разказ. А от такива, трябва да признаем, отдавна ни е дотегнало.

Два са похватите, свързани с поведението на камерата и постройката на кадъра, на които искам да обърна особено внимание. Първият е дългият шот, привързаност към който Маккуин показва още с пълнометражния си дебют Hunger, чийто седемнайсет минутен кадър вече принадлежи на историята. Тук Маккуин използва непрекъснати кадри, за да разкрие пред нас смразяващи ситуации на брутален контраст и безкрайна болка и го прави с поразяващ ефект. Тези сцени са впечатляващи не само защото са сложни за изпълнение и амбициозни като идея, но и защото реално функционират на творческо ниво, карайки ни да потънем в грозната физика на реалността на сюжета и на всичкото отгоре да я изживеем в реално време. Безмонтажните шотове са, освен всичко друго (включително и красиви), толкова наситени с действие, че дори не ни остава време да осъзнаем, че монтажът липсва.

В тази категория се намества и вторият технически похват, който до голяма степен дефинира визуалния стил на 12 Years a Slave. Близкият план, реализиран по този начин, спокойно може да бъде наричан „близкият план на Маккуин“, тъй като поне аз, в скромния си кинофилски опит, не си спомням подобно изпълнение на този древен прийом в новата история на киното. Когато mise-en-scène влезе във взаимодействие с widescreen aspect ratio-то, в което оператора Шон Бобит е решил лентата, резултатът е нещо, което много прилича на някакъв нов, революционен визуален медиум, който разказва безброй истории в относително миниатюрен като продължителност формат. Този близък план ни разкрива не по-малко за героите от диалозите им. Широкоекранните пропорции пък ни вкарват в някаква картина, в която за фон на личната трагедия е нарисувана общочовешката.

В този смисъл тук close-up-ът е главен носител на основната визуална тема на филма – контрастът. Той може да бъде открит във всеки визуален аспект на лентата. Отблъскващата действителност се случва в присмехулно красива околна среда. Топлите, оцветени с маслени бои от филтрите на Бобит, полета на Луизиана са ироничен дом на ужасните събития, които са ги напоявали с кръв ежедневно в продължение на цял век.

12 Years a Slave (2013)В крайна сметка филмът не е политически мотивираният социален коментар с претенции за исторически мащаб, какъвто би бил в ръцете на някой не толкова талантлив режисьор и на средния холивудски сценарист. Вместо това той се оказва изключително индивидуалното пътешествие до ада на герой, който просто е попаднал в неправилното време при неправилни обстоятелства. Можем почти да почувстваме непоносимата болка от пълната античовешка, напълно непредизвикана и непредотвратима физическа и психическа разруха от плантациите на Юга. Защото съхраняването на личността е най-мащабното нещо, което може да се случи на нас като хора.

‘12 Years a Slave’ е носител на 3 награди Оскар – ‘Best Motion Picture of the Year’, ‘Best Writing, Adapted Screenplayи ‘Best Performance by an Actress in a Supporting Role’ – Lupita Nyong’o.


Фитнес блог: Митове в бодибилдинга: сравнителни снимки “преди” и “след”

$
0
0

Всеки е виждал сравнителни снимки от типа "преди"и "след". Било то за тренировки, хранителни режими, добавки или нещо друго. Най-често на снимката "преди"е заснето тяло, със сравнително висок процент телесни мазнини. На снимката "след"е същият човек, но изглежда доста по-изчистен и по-мускулест. Срещат се и сравнения, където не отслабването е главна тема, а качването на мускулна маса. На първата снимка индивидът е сравнително слаб, а на втората - далеч по-мускулест и обемен.

Такива сравнителни снимки се ползват за мотивация. Някои намират в тях лична мотивация, за да се "вземат в ръце"и да се захванат със спорта и здравословния начин на живот. Друг вид мотивация е маркетинговата. Снимките, добавени на корица на диетична книга или на постер, рекламиращ добавки, целят да ви мотивират да закупите определен продукт. Виждайки впечатляващи резултати (често нереални), човек лесно се оставя да бъде подмамен в чудотворното действие на определен продукт.

Какви типове се срещат?

Общо взето, сравнителните снимки може да разделим на три категории:

  1. истински;
  2. истински, но манипулирани;
  3. измамни.

Нека разгледаме всяка категория поотделно.

Истински сравнителни снимки

Разбира се, и такива се срещат. Такива неща може да видите по форуми, или ако приятел ви изпрати собствените си снимки. В случая няма измама спрямо отбелязаните дати, няма и дигитална обработка на изображението. Няма нужда от повече обяснения.

Истински, но манипулирани

Тук вече леко излизаме от любителската категория и влизаме в бизнес джунглата. В този случай двете снимки са реални, но са сериозно изменени чрез графичен софтуер. Снимането под подходяща светлина, намазването на кожата с нещо и дигиталната обработка си казват думата. На снимките "преди"се замазва цялото изображение (blur) с цел да се изгуби съвсем дефинцията и всичко да изглежда гладко и безформено. На снимката "след"обработката е с обратна цел. Снимките са по-контрастни, добавят се допълнителни сенки за придаване обем на мускулатурата. Премахва се изцяло замазването и дори се прибавя изкуствено загрубяване на кожата за постигане на по-впечатляващ външен вид.

Измамни снимки

Тези най-често може да намерите на рекламни сайтове, банери, списания и реклами за добавки, диетични книги или подобни.

Има няколко начина да постигнем впечатляващия сравнителен ефект и тук ще разгледаме четири:

1) Повече време от указаното

Тук примерно се рекламира продукт за отслабване, който стига за 30 дена. На снимката "преди"пише "ден 1", а на снимката "след"пише "ден 30". Идеята е, че чрез споменатия продукт за един месец можете да постигнете резултата от снимката. Проблемът е, че за този резултат са трябвали не 30, а 90 дни, например.

2) Размяна на "след"и "преди"

Това е най-често срещаният тип, като този трик влиза и в другите категории (виж третата). Много често компаниите намират човек в добра форма - изчистен, мускулест и добре изглеждащ. Правят му фотосесия, връчват му определена сума и му казват един-два месеца да яде като при първо посещение на дете в сладкарница. Индивидът качва тегло, загубва дефиниция, омазнява, задържа вода и идва отново за снимка. Двете снимки се обработват и се пускат в рекламата, като единственото нужно е да разменят надписите "преди"и "след"на двете снимки.

3) Снимки в един и същи ден

Това е много интересен подход и е от най-често срещаните. Не се губи време, защото фотосесията трае само един ден и излиза евтино. Тук отново се разменят снимките "преди"и "след", но се ползват и няколко допълнителни трика, за да се постигне визуалната промяна. Ето някои от тях:

На снимката, където човекът е във форма, може да забележите, че има по-дълга коса, а ако е мъж - често е и леко небръснат. За втората снимка фризьор му скъсява косата и премахва брадата, за да е по-лесно да се заблудим, че снимките не са правени по едно и също време.

На "добрата"снимка индивидът има и допълнителен тен, който за втората част ще бъде премахнат/измит. Това е отново с цел да не разберем, че фотосесията е в един и същи ден. Тенът се постига чрез намазване или просто дигитална обработка на снимката. Допълнително към това кожата се маже с някакво олио или друг рефлектиращ крем.

А как се постига впечатляващият ефект в тялото?

За първата снимка атлетът разполага с тежести, които ползва, за да напълни мускулите си с кръв (много повторения с бързо темпо). Така те добиват обем и плътност. Често снимката се прави рано сутринта, още преди каквато и да е храна, за да изглежда коремът плосък и талията да е тясна. За снимката мускулите са стегнати, за да изглеждат по-големи и да държат типичната си форма.

След това започва забавната част. Дотук с тежестите, вече не ни трябват. Започва ядене на храни, съдържащи много въглехидрати и още повече сол. Всичко това се подкарва с газирани напитки, за да се подуе коремът максимално. Диетичните такива имат по-силна газировка, така че са още по-добър избор за целта. От въглехидратите и солта се получава временно оводняване, което е достатъчно да заглади всичко и да влоши мащабно външния вид. За предпочитане е сред храните да има млечни и бобови продукти, тъй като предизвикват газове. Загладен, преял, с подут корем и спаднали мускули, "атлетът"се снима втори път. Тук дори внимава по време на снимките да не си стяга мускулите, за да изглежда още по-безформено.

Ако се добави и дигитална обработка на снимката, то резултатите са повече от впечатляващи.

Снимката над статията е чудесен пример за умишлена трансформация само в рамките на пет часа1. Да, това наистина е снимано в един и същи ден с разлика по-малко от пет часа. Снимката отдясно е снимана първа, а по-късно - тази отляво.

4) Неупоменати забранени субстанции

Тук няма нужда от обширни обяснения. Индивидът на снимката, ползвал или неползвал съответния продукт, се е подпомогнал междувременно със стероиди, диуретици или друг допинг, за да постигне по-впечатляващ резултат. Това после не се споменава в рекламата. В този случай снимките се правят през времеви прозорец от около два месеца, за да бъде ефектът пълен.

Извод

Не че няма истински сравнителни снимки, но ако ги виждате в реклама на продукт, било то сайт, треньорска услуга, книга, добавка или хранителен режим, имайте едно наум, че не всичко, което блести, е злато.

Прочетете и тези полезни материали:
Кое е по-важно за отслабването - колко калории ям или какви храни? (част II)
Кое е по-важно за отслабването - брой калории или вид храна? (част I)
Точковата редукция
Кремовете за отслабване
Отклонения в уравненията за изчисляване на BMR
Мастните клетки и тяхната памет

Никола Балов: Samsung представи Chromebook 2 - с процесор Exynos и гръб от изкуствена кожа

$
0
0
Samsung представи Chromebook 2 - с процесор Exynos и гръб от изкуствена кожа
Samsung представи новия си базиран на Chrome OS лаптоп - Chromebook 2, който се предлага във версии с 11.6"и…

Библиотеката: Книга за смеха и забравата

$
0
0

Това е от онези книги, за които ти е трудно да намериш отговор на въпроса „За какво се разказва?“. Едно от обясненията за това е самият автор – Милан Кундерае от онези писатели, които четеш, поглъщаш с интерес, но те държат в едно особено състояние на неведение относно замислите си. И се връщаш няколко изречения назад, и препрочиташ отново; и понякога губиш нишката, увлечен в конкретното действие. Писател, който води читателите си през на пръв поглед хаотично навързаните нишки на своята фантазия.

Kundera„Книга за смеха и забравата“е точно такава книга. В търсене на отговора се обърнах първо към задната корица, където намерих следното: „Тази книга е роман под формата на вариации. Всяка нова част следва предишната като различните етапи на пътешествие, което ни води във вътрешността на една тема, после на една мисъл, после на една-единствена, все по-необятна ситуация„.

Такова описание не би могло да бъде дадено от критик. И наистина, думите са на самия Кундера, който дори не крие намерението си да преведе читателя през една нестандартна, сложна и преплетена история. Роман под формата на вариации – едва ли има по-добро определение на тази книга!

Това е роман, посветен на Тамина, според самия Кундера. И предназначен за нея. И все пак далеч не само това. Вариация след вариация срещаме мъже и жени, впускащи се в сексуални приключения, разкъсвани от противоречия, превземани от фантазии, измъчвани от спомени. Декор на тези вариации е Прага през 70-те, но и неназовано провинциално градче в страна от Западна Европа. Срещаме съвременните писатели на Чехия от онези години, назовани със закодирани имена, които спорят, пият и говорят за любов… Срещаме млади писатели, подвластни на страстта си към случайно срещнати провинциални дами на средна възраст… Ето я и Тамина, която сервира кафе като емигрантка в далечен град, докато спомените й бягат към нейната Прага или стоят заключени в чекмеджето на свекърва й под формата на писма от починалия съпруг… И очертанията на този съпруг, които се губят под натиска на годините и които тя отчаяно се опитва да възпроизведе върху лицата на всеки срещнат мъж…

Роман, изплетен от човешки страсти, от потискани фантазии, на които рядко се дава воля; роман с пулсираща сексуалност, пречупващ табута, и то в едно време, което по никакъв начин не благоприятства пречупването на табута… Един предизвикателен Кундера, който се чете с хищническо настървение без оглед на последователността в сюжета, която сме свикнали да търсим.

Самото книжно тяло е истинска наслада за библиофилите – изчистени, бели твърди корици с минималистично художествено оформление, хубава хартия с невероятен аромат… Удоволствие за сетивата.

Публикувано от Георги


Filed under: художествена

Никола Балов: Samsung Galaxy S5 ще се продава с бонус услуги и приложения на стойност $500

$
0
0
Samsung Galaxy S5 ще се продава с бонус услуги и приложения на стойност $500
На 11 април Samsung пуска новия си флагман Galaxy S5 в 150 страни по света, включително България. Освен с куп…

Горичка.bg: Видео: мама кит и бебе кит си играят

$
0
0

shutterstock_92002301

Писахме наскоро за дронитеи чудните им приложения за опазването на природата. Ето пък сега попаднахме на удивително видео, заснето от някое мило дронче, реещо се над безбрежния океан. В началото има десетки, десетки делфини, удивителни в подводния си полет, после са 3 сиви кита, изнасящи се от крайбрежието на Сан Клементе, а ако пък не ти се съзерцава, превърти до 2:20, където записът е уловил нежната игра на една гърбата мама кит с детенцето й.

Боже, колко са си добре без нас, човеците, а?

Viewing all 33007 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>