Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Мария Илиева, LaMartinia: За петгодишните

$
0
0
Ако сте си представяли, че на 5 ще отглеждате все още невръстно дете, което нищо не разбира и е лишено от собствено мнение, били сте доста заблудени. Петгодишните, по всичко личи, се намират в поредната революционна фаза и е наистина предизвикателство да се комуникира адекватно с тях. Но и крайно забавно и любопитно.

Петгодишните обичат да въртят очи и да казват с отегчение "Ох, мамооооо", един вид "Абе остави ме на мира, всичко ми е ясно, кво ме занимаваш."

Те никога не са уморени. Дори когато заспиват прави.

Петгодишните вече имат свои понятия и представи за морал, ценности, принципи, справедливост. Естествено, не ги наричат така, но вече са ги формирали в главите си. Примерно в момент, когато не им обръщате внимание, ви застрелват с въпроса: "Мамо, работата ли е по-важна или децата ти, а?". Интересни са им категориите богат/беден, лош/добър, правилен/неправилен, полезен/вреден, една малка ценностна система се изгражда отсега и е наистина много важно да се поставят стройни основи. Невинаги обаче е лесно.

Петгодишните обичат да отговарят, да апострофират, да ви хващат натясно. Секунда невнимание и после ви затрупват с камара въпроси и поне едно обвинение. Държат последната реплика да е тяхна, доста изнервящо и каляващо търпението. Ако пък не си спазите някое обещание - о, майн гот, ще ви го натякват с месеци!

Петгодишните избистрят лека-полека понятието си за естетика. Блестящото и лъскавото губят силата си и се ограничават само до аксесоарите. Когато опитате да ги облечете с нещо ексцентрично, нетипично или не съвсем по мярка, ви поглеждат с възмущение: "Ама с това ще изглеждам смешно!". И нищо не може да ги убеди в обратното.

Петгодишните са изключително социални и общителни, заговарят всички, могат да поддържат що-годе смислено-последователен разговор. Не се срамуват, чувстват се големи и разумни. Едно приятелче на Мартина от детската всеки път се чуди как да ме заговори и винаги започва с: "Ъъъъ, ти ли си на Мартина майка й?". Проверява ме един вид, с парола.

Петгодишните говорят като големи: "Оф, голяма драма днес в детската с едни стикери...", "Леле Боже, какво направих...", "Ей, хора, идвайте насам!"и разни други фрази, които понякога звучат комично. Ако се случи да объркат някоя дума, категорично отказват, че грешката е в тях. Нищо не може да ги накара примерно да разберат, че се казва *англиЙски*, а не *англиНски*. Но веднага си спомняте как сте пяли *Момино ДУПЕнджерче* вместо *Моминото пенджерче* и се отказвате да спорите.

Петгодишните вече могат много неща - да си приготвят закуска, да обгрижват бебета, да ви помагат в домакинството. Е, не въртят палачинки и не сменят памперси, но пък си правят овесени ядки с мляко, украсяват сладки, подават биберони и завиват по-малките. Мечтаете си за деня, в който ще ги пращате до магазина и ше ги карате да чистят.

Петгодишните много се стараят да ви се харесат. Е, само когато са в настроение, но и това е нещо. Питат през 5 минути "А сега слушам ли?", "А днес слушах ли?", "Баба и дядо казаха ли ти колко съм слушала?". Подозирам, че понятието *слушам* в техния речник означава да се подчиняват на глупави и ненужни заповеди, но хей, това само преди година беше не-по-сти-жи-мо!

Петгодишните имат вкус за приятели, забавления, хобита, места, дори ресторанти. Помнят нещата, които са им харесали и хората, които са ги впечатлили.

Петгодишните вече умеят да си избират "умни"подаръци, такива, от които могат да научат нещо. Когато взимат йога карти вместо кукла, се надуват от гордост поне седмица.

Петгодишните мечтаят да имат свои деца. Както сменяте памперс или къпете бебето, ви поглеждат с един замечтан, унесен поглед: "Еееех, мамо, кога и аз ще имам свои деца, толкова е хубаво..." 

Петгодишните умеят да разпознават неадекватните въпроси. "Имаш ли си гадже в детската?" (?!?) "Е, какво гадже, много съм малка още!". Това не им пречи обаче на следващия ден да ви заявят: "Не, няма да се женя за Т., разделихме се." (?!?!!!!)

Петгодишните вече се считат за големи, понятията им за възраст и години, поди надобаче, са доста хаотични. Когато обявят "Филмът не се препоръчва за деца под 16 години"въздъхват с облекчение "О, добре, че не съм на 16, ще мога да гледам."

Петгодишните много внимават да не ви обидят. Не за друго, искат да си спестят цупене, сърдене и санкции. Когато искат да ви кажат, че сте досадни, действат така: "Знаеш ли, че имам една измислена майка? - ?!? - Ами такава, която съм си измислила аз, много е досадна, повтаря ми едно нещо по 100 пъти."Е, как да се сърдите, изобщо не става въпрос за вас.

Сигурен начин да накарате едно петгодишно да свърши нещо е да му кажете ... да не го прави. Само за да е опозиция, се впуска в действие. Друг метод е да го въвлечете в мисия, приключение или в нещо от глобално вселенско значение. Стягат се и могат да направят чудеса.

Петгодишните се мотаят изключително много, най-елементарното действие се проточва с часове. 

Петгодишните повече от всякога се вълнуват от смяна на обстановката, пътувания, излизания, срещи с хора, мероприятия. Важно им е  да се допитвате до тях: какво да вечеряме, къде да прекараме уикенда, кой филм да гледаме, къде да се разходим - чувстват се значими и безкрайно полезни.

Петгодишните са прекрасни каки и батковци. Вече по-разумни, мислещи и отговорни, могат да се превърнат в дясната ви ръка. Когато ги похвалите и им благодарите за помощта, летят на седмото небе от щастие. Да им гласувате доверие за тях е висша форма на комплимент.

Петгодишните са отличен коректив, на моменти са толкова мъдри и точни, че просто няма какво да добавите. Учат ви тактично как да се справяте с мисията да бъдете родители, показват ви къде бъркате. От вас се иска само да четете знаците. 



Стойчо Димитров: Света гора – Атон (2): Манастирът Ставроникита

$
0
0

Продължавме поклонническото пътуване из Света гора Атон заедно с Цветан. В първата част прекосихме пътя от манастира Великата Лавра до манастира Ставроникита, където днес ще се спрем по–подробно.

Приятно четене:

Света гора – Атон

част втора

Манастирът Ставроникита

манастир Ставроникита, Атон

Входът на църквата е вдясно. Вляво се вижда тесният коридор, който огражда малката църква от околните сгради.

 манастир Ставроникита, Атон

Манастирът „ Ставроникита”е единственият от светогорските манастири без църковен двор!

Св.Николай – манастир Ставроникита, Атон

Пред външния стенопис изпяваме тропара за св. Николай и вратите на черквата се отварят за тримата.

 Св.Николай – манастир Ставроникита, Атон

Св. Николай спасява трима невинно осъдени от смърт. Драматична картина на Иля Репин за един от подвизите на смелия и благороден мирликийски епископ.

 манастир Ставроникита, Атон

Стенописите и иконите са дело на големия майстор Теофан Критски и неговия син Симеон. Те са като древен сториборд описващ възловите сцени от Христовата драма.

 манастир Ставроникита, Атон

 

Над царските двери е тройната композиция „Дейсис” (Моление), която включва Богородица, Христос и св.Никола. Съединените три пръста на Христос са символ на вярата в Светата тройца – Бог Отец, Бог Син и Бог Дух Свети. Тези три Божествени Лица са едно същество, една воля, една крепост, една сила. Никой не е по-малък, никой не е по-голям, а е равномощен, равносилен, равночестен, Трипостасен. Бог Отец е нероден, Синът е роден от Отца, а Светият Дух изхожда от Отца.
Тази тайна за нас православните е недостижима, но ние вярваме и изповядваме това, което Сам Бог ни е открил в Свещеното Писание. Енигматично сложно е православието, и за товатрябва да се положат усилия.

I like Jesus

 Св.Николай – манастир Ставроникита, Атон

 

 

Вдясно е чудотворната икона на св.Николай Стридена.

През 1545г. рибарите извадили от морето тази мозаична икона със залепена мида на челото св. Николай. Според преданието тя е хвърлена в морето от иконоборците през 830г. Когато издърпали стридата от там потекла кръв. От едната половина на раковината патриарх Йеремия направил блюдо за Богородичната просфора, а от другата – панагия (Богородично изображение) обсипана с диаманти, която подарил на московския патриарх Йов. Разбира се диамантеното бижу изчезнало след Октомврийската революция.

Св.Николай – манастир Ставроникита, Атон

Tочното копие (горе) на чудотворната икона получи Руската църква „Св. Николай” в София с помощта на дядо Кирил – Варненският митрополит. За благодарност след смъртта му неговата панагия също изчезна.

Велики четвъртък – манастир Ставроникита, Атон

Стенописът Велики четвъртък

 

След тайната вечеря Спасителят взел чашата („Свещеният граал”), подал я на учениците Си и казал:

Тая чаша е новият завет в Моята кръв!

 Това правете, колчем пиете, за Мой Спомен!”

Вероятно тази чаша, издялана от ахат, е била плячкосана от манастира и е била донесена от кръстоносците в катедралата на Валенция (Валенсия по новия правопис – бел.Ст.) през 1437г.

Стенописът Велики петък – манастир Ставроникита, Атон

Стенописът Велики петък

 

Ангелите изнасят Христовата плащаницата от олтара за да се поклонят вярващите, като минат под нея. Днес тя е трофей на кръстоносците и се пази в катедралата на Торино. Какъв ли нов разследващ роман би написал Дан Браун за кражбите на реликвите от Света гора, извършени от кръстоносците ?

Веселите византийски музиканти – манастир Ставроникита, Атон

Веселите византийски музиканти

За другите стенописи от Ставроникита дело на Теофан Критски вижте: http://www.pravoslavieto.com/history/16/1559_Theophanes_Cretan/

манастир Ставроникита, Атон

Под страховитите зъбери на бойната кула се е прилепил

манастир Ставроникита, Атон

квадратен външен двор,

 манастир Ставроникита, Атон

който е ограден с яки каменни стени.

манастир Ставроникита, Атон

Свидетели сме как един млад монах подкрепя по – възрастния си брат. Подобно послушание тук е имал и стареца Паисий, който също се грижил за своя духовен баща Тихон – руски аскет от 1968до 1978г.

 

Старецът Паисий в Ставроникита (фотомонтаж)

Винаги съм се чудел как някой може да стане светец и коя е отличителната черта на светиите, поради която Бог им е дарувал Своята благодат. Един поклонник е потърсил отговора от стареца Паисий и го попитал:

– Отче, по какво се различават светиите от нас, поради което са получили Божията благодат?

– Нашите светии са имали в себе си Божествената правда, а не човешката – отговорил той.

– Какво е Божествена правда? – попитал го отново.

Тогава Старецът му разказал следното:

– Представи си двама души, които седят на масата и ядат. Пред тях е сложена чиния с десет праскови. Ако единият лакомо изяде седем от тях, а на приятеля си остави три, това е неправда. Вместо това може да каже: “Прасковите са десет, а ние сме двама. На всеки от нас се падат по пет.” Ако изяде пет праскови, а другите пет остави на приятеля си, тогава той прилага човешката правда. Така ние често тичаме по съдилищата, за да търсим човешката правда. Но ако той разбере, че приятелят му много обича праскови, може да се престори, че не му харесват. Ще изяде само една и ще добави: “Изяж другите праскови, аз не ги обичам много, боли ме стомах от тях и не мога да ям повече.” Този човек се ръководи от Божествената правда, той предпочита да бъде ощетен от човешка гледна точка, но за тази своя жертва ще бъде възнаграден от Божията благодат стократно повече. Той ще получи Божия благодат в изобилие.

манастир Ставроникита, Атон

Сезонът на прасковите беше отминал, но ни предложиха от манастирските портокали.Те бяха с лек лимонен привкус за търсещите Божествената правда в този свят.

манастир Ставроникита, Атон

Един от железните кръстове (ставрос) изкован от Никифор Никита.

 манастир Ставроникита, Атон

 

Каменната подова мозайка в дворчето.

 манастир Ставроникита, Атон

 

Манастирската портокалова градина се напоява от аквадукта, построен от влашкият княз Щербан Кантакузин през 1678г.

 манастир Ставроникита, Атон

 Зад архирейския джип и параклиса, вдясно е пътеката към манастира Пантократор.

 манастир Ставроникита, Атон

 

 

С въздишка се разделяме с това прекрасно кътче, изпълнено с топлота, уют и святост.

 манастир Ставроникита, Атон

Във въздуха, след дъжда се носи ароматът на Света гора – свеж бриз, изпълнен със зелени и морски ухания.

 манастир Ставроникита, Атон

 

Вятърът събаря есенните листа и носи леки капчици дъжд. Георги е подготвен и нахлузва морският си плащ.

 манастир Ставроникита, Атон

 

Крайбрежната горска пътечка е закътана от вятъра и дъжда.

 

 манастир Ставроникита, Атон

В тази пещерна килия се е подвизавал някой исихаст отшелник.

 манастир Ставроникита, Атон

 

 

Благодарни сме Богу, че посетихме това място и почетохме нашият морски патрон св. Николай Мирликийски. Душите ни са изпълнени с детска Коледна радост.

 Гора, Атон

Клоните над главите са се сплели като тунел, за да ни пазят завет.

 Гора, Атон

 

Ручеите ромолят надолу към Бялото разпенено море.

 Манастир Пантократор, Атон

 

Сутринта 10,30часа. Сред оределия храсталак от хвойна и мирта се вижда манастира Пантократор. Срещаме поклонници, които казват, че ни остава още половин час до целта.

Слава Богу!

Цветан Димитров, Никулден, 2013

Очаквайте продължението

Автор: Цветан Димитров

Снимки: авторът

 

Други разкази свързани със Атон – на картата:

Атон

 

 

 

Никола Балов: HTC One (M8) Google Play Edition с чист Android също излиза днес

$
0
0
HTC One (M8) Google Play Edition с чист Android също излиза днес
Заедно с премиерата на новия HTC One (M8) и новия потребителски интерфейс Sense 6.0 производителят обяви, че пуска и специална…

Никола Балов: HTC One (M8) излиза в България в началото на май

$
0
0
HTC One (M8) излиза в България в началото на май
HTC представи новия One (M8) преди няколко минути тук, в Лондон, но вече знаем детайлите за старта на продажбите му…

Никола Балов: HTC One M8 - първо промо видео

$
0
0
HTC One M8 - първо промо видео
HTC току-що представи в Лондон новия си флагман HTC One M8 и освен че в nixanbal.com вече можете да прочетете…

Никола Балов: Ексклузивно: На живо от премиерата на новия HTC One

$
0
0
Ексклузивно: На живо от премиерата на новия HTC One
Новият HTC One беше току-що официално обявен на специално събитие в Лондон. Nixanbal.com е на живо от световната премиера на…

Никола Балов: 51 снимки на новия HTC One M8

$
0
0
51 снимки на новия HTC One M8
Часове след световната премиера на новия HTC One M8, радвам се, че в nixanbal.com мога да ви представя галерия с…

Animal Rescue Sofia: Юбилей: 4 години Българо-австрийска дружба

$
0
0

abmer&ally sestrina adelalessandro&zollaarielaron&jennyasterixbubbles

Дали и вие сте забелязали? Когато правиш това, което обичаш, времето лети като лудо! Докато се обърнеш и минали години. Как се изненадахме, когато приятелката ни Зандра Щиби ни напомни, че този месец се навършват 4 години, откакто работим заедно с Щиби‘с Хунденпарадис!

4 години…а все едно беше вчера. И все пак работата ни заедно показва – стотици задомени кучета, стотици тонове дарения и изградено здраво и искрено приятелство между нашите два екипа – няма как да е било вчера.

terrytreyzimatatrikrakiyachestervitoyoshizolla

Не знаем как да ви разкажем, колко много разчитаме на Зандра, Бела и техните доброволци, приемни стопани и дарители, затова само ще изброим малка част от нещата, които правят за нас и нашите кучета.

Всеки наш транспорт, независимо дали отива в Холандия или Германия, спира във фермата на Зандра и съпруга й. Там кучета и шофьори могат да отпочинат, хапнат и пийнат, да потичат (само кучетата…не сме чули шофьорите да го правят), да съберат сили за остатъка от пътя…

На връщане пък, задължително се отбиваме при тях, за да вземем събраната кучешка храна, медицинско оборудване, одеяла или дори – кафе и чай, течен шоколад и бисквити за човешката част от приюта.

milominimiraremosnezhankasnow

И добре, че го правим, защото Зандра никога не се отказва от куче. Брас замина за Холандия, а няколко месеца по-късно решиха да го върнат в България, защото веднъж в парка подгонил велосипедист. Набеденият за агресивен Брас остана в Австрия и вече има прекрасен дом и осиновители, които година по-късно нямат проблеми нито с Брас, нито с велосипедистите.

При Зола и Тери положението беше малко по-сложно. Стресът от пътуването и промените около тях, се отразиха негативно на поведението им сред хора. И двамата замениха холандското обкръжение с австрийско по бързата процедура. Зола прекара в дома на Зандра цели две години, а любовта и търпението, с които я даряваше семейство Щиби й помогна да се успокои и наскоро Зола намери истинското си семейство. Тери пък започна своята трета година във фермата на Щиби‘с Хунденпарадис и изглежда няма никакво желание да я напусне. Което устройва не само него, но и приемните му стопани, а и нас – той е безкрайно щастлив там!

laralarahuskylisalunamarcomaria

По повод юбилея ни, Зандра и Бела ни изпратиха снимки на отдавна задомени от тях кучета (малка част от тях виждате на снимките тук). Някои от тях, като Йо Йо, Ела, Вито, Уилоу и Коста, Йоши и Честър са в австрийските си домове от 3 или 4 години. Други – като Снежанка и Айс са там от около година. Общото за всички тях е, че са щастливи толкова, колкото и ние – да ги виждаме такива.

Благодарим ви, момичета! Благодарим ви за любовта и грижите към животните, благодарим ви за това, че винаги сте насреща при нужда! Благодарим ви, че сте ни истински приятели!

Ако и вие, скъпи приятели, сте доволни от това, което тези няколко мили австрийци правят за българските кучета, харесайте страничката им във Фейсбук.

Колкото повече фенове имат, толкова по-лесно ще им бъде да измолят за нас следващата порция кучешка храна или някое и друго евро, което да се превърне във ваксина или антибиотик! Благодарим, че ще помогнете.

enemyfiluhopeirijo jokosta


Любомир Стоилов: Who Should Be An Entrepreneur

$
0
0

I advocate entrepreneurship but that doesn’t mean I want everybody to be an entrepreneur. Entrepreneurship is essentially starting a business and it’s obvious that the world and societies don’t need just entrepreneurs. So who should be an entrepreneur?

I guess a normal percentage of entrepreneurs in a typical society would be around 10-15%. The percentage might be higher somewhere according to some local laws, conditions and incentives. Have in mind that all self-employed people are basically entrepreneurs. If your profession is a plumber and you work independently by yourself you are an entrepreneur.

Some entrepreneurial qualities:

Since entrepreneurship is basically starting and running your own thing you must be be willing to take some risks. Business people take risks, it’s part of the game.

Another essential is to be decisive. Making decisions and facing problems is every day ritual. If you can’t deal with it, it’s not for you.

Obsession with the business. This is basically more mental investment. If you care about insignificant things more than you care about your business, it’s not for you.

Willingness to work all the time. Owning a business is not a 9 to 5 job. It’s 24/7. Even when you take breaks.

Desire for independence and ownership. Wanting to build your own thing, wanting to own it and not to rely on someone else are good qualities for entrepreneurs. It’s proven.

Doesn’t matter if your business is big or small, if you have huge dreams or you just want to make enough to live and pay bills, all of the things above apply.

Basically it’s all mindset and personality. You don’t need a degree to start a business, you better have knowledge and you better have a good attitude. And the mindset is not a constant. There are no pre-written rules about it. There are some common principles all of which can make exception depending on the individual case.

The people who meet the criteria are those who should be entrepreneurs. Are all entrepreneurs such? No. Are there people who should be entrepreneurs but are not? Yes.
Personal desires and actions don’t always match with personal qualities and potential.

Bottom line, you have to want it. Doesn’t matter why as long as your reasons are strong.

As you see nowhere in the article I mention success. I’m not giving entrepreneurial recipes. You can fall into the category of people who should be entrepreneurs and still fail big time.

I didn’t want to write an article about how great it is and how everyone should change the world, how entrepreneurship is for the young and bright people. You can read that crap everywhere. It’s all blah, blah.

If you want to be entrepreneur, it has to correspond to your beliefs and who you are.

That’s a tweet I wrote a year ago:


I’ll need to write a book to fully explain it, and maybe I will, but for now lets just say that that’s the way I’m thinking and why I’m in business. (it’s a lot more complicated than that)

Десислава Бошнакова: Почерпи приятел със сок от FRESH BAR

$
0
0

Здравейте,

мисля, че рожден ден е достатъчно сериозен повод, да дам началото на една приятна игра, която замисляме отдавна с моите приятели и приятелки от FRESH Bar.

Каква е играта? Свежа и прясно изцедена. Днес ще почерпя един приятел с прясно изцеден сок от FRESH Bar. На свой ред, той ще може да върне жеста на друг свой приятел и така ще настъпи едно черпене…

Днес ще почерпя човекът, който пръв забеляза моето малко и недобре поддържано пространство тук и смело мога да нарека приятел.

Искам в този калинков ден да почерпя с прясно изцеден сок (250 мл)  по негов изборМайк Рам. Благодаря за блогърската ръка, която протегна и за всички прекрасни неща, които направихме заедно, и се надявам да продължим да правим.

Усмихнете се днес и всеки следващ ден. И пийте свежи сокове!

Ако Майк Рам продължи черпенето, трябва да напише пост в блога си и да разкаже кого черпи. Да публикува линк към поста на страницата на FRESH barвъв Facebook. И да пише на лично съобщение, пак във Facebook, за да му изпратят код за прясно изцедения сок. И да публикува тези инструкции в края на поста си.

Засега черпенете се предвижда да продължи до Велики петък (Разпети петък)!


Filed under: Бошнакова Tagged: Майк Рам, Фреш, почерпи приятел с фреш, fresh bar

Пейо Попов: Речник на пропагандните похвати

$
0
0

Силно впечатление ми направи проектът „Антипропаганда“за критичен анализ на руските телевизионни новини. Участниците анализират емисиите новини и нагледно посочвати обясняват пропагандтните методи, които се използват във всяко съобщение. Проектът ми допадна не само заради нагледната и методическа агрументация, но най-вече защото много лесно го намирам относим и към българските емисии новини.

Изхождайки от простата истина, че критичното възприемане на информация е едно от най-важните умения. А в среда, където шумът е много, а сигналът – малко, на всеки мислещ човек му се налага да разработва механизми, за пресяване, оценка и възприемане на новините и интерпретациите, които ни се поднасят, считам за полезно да има и на български използвания в горния проект Речник на пропагандните похвати

Речник на пропагандните похвати

Описва основните методи, най-популярни и използвани в съвременните медии:

Анонимен авторитет
Един от най- ефективните методи за влияние е да се позовеш на авторитет. Името на авторитета не се  съобщава.  Това може да бъде направено като се цитират документи, експертни оценки, свидетелски показания и други материали, които са необходими  за по-голяма убедителност. Примери : “ Учени  на основата на дългогодишни изследвания са установили… „, “ Лекарите препоръчват… „, “ Източник от близкото обкръжение на президента, който пожела да остане анонимен, каза… „. Препратки към несъществуващ авторитет придават солидност и тежест в очите на местните жители.

Позоваване на предразсъдъци
Позоваване  на предразсъдъците на масовата аудитория се използва тогава, когато е необходимо да се придаде убедителност на личната гледна точка във връзка с нейната  морална стойност. Също може да се използва и обратен механизъм – опровержение на опозиционна гледна точката  чрез утвърждаване на нейната аморалност.

Атака с любов
Технологията се използва в случаите, когато е необходимо някой да се направи  привърженик на идеологията или социалното движение. След като един човек трябва  да стане част от дадена група, то  другите членове го обграждат с внимание толкова плътно, че той не разполага с възможност да се срещне с предишния си социален кръг. Това може да се изрази под формата на постоянни събрания и разни други дейности, които изцяло заемат свободното време на  новака, без да му се даде възможност да се върне към предишните си позиции.

Афоризми
Прекратяване на дискусиите чрез използване на  твърде опростени фрази или аргументи (например, „Войната е без алтернатива“).

Блестяща бонбонена обвивка
Блестяща бонбонена обвивка изследователите на  ​​пропагандата наричат думи, които положително описват обекта, но нищо не говорят по същество. Такива  характеристики са неопределени, така че те могат да се прилагат към всеки обект и в същото време  не могат да се нарекат фалшиви. Създава се  така нареченият „ефект на Барнъм“ (неясната характеристика не предизвиква съмнение в своята истинност).

Ежедневна история
Тази техника се използва, например, за адаптиране на човек към негативна информация, която води до отказ да се възприеме съдържанието. Така че, ако искате хората да се приучат да се справят с насилие, кръв, убийства и всякакви зверства, то красив телевизионен водещ със спокойно лицето и дори глас, сякаш между другото, ви казва всеки ден за най-тежките престъпления. След няколко седмици с такава обработка населението престава да реагира и на най-ужасните престъпления и кланета, извършвани в обществото.

Дезинформация
Дезинформация чрез предоставяне на непълна информация или пълна, но вече ненужна информация, изкривяване на контекста, изкривяване на част от информацията, за да се насърчи публиката към действия, нужни на манипулатора.

Демонизация на врага
Превръщането на представител на друга нация, етническа група или поддръжник с различна гледна точка във „втора ръка човек“, неморален, безмилостен  и така нататък, чрез използване на неистински или недоказани обвинения. Представяне на противника в  явно неблагоприятна светлина, преувеличение или измислица на недостатъци / нарушения, контрастиращи с целевата аудитория.

Добрите думи
Думи, които предизвикват положителни емоции на зрителите по отношение на описвания обект. Например, мир, щастие, сигурност, свобода, истина, стабилност, „обещаващ млад лидер“ и т.н.

Избирателна  истина
Пропагандна техника, при която  манипулаторът  казва на зрителите истината – но само тази част от нея, която му е изгодна, премълчавайки останалото. Черта на този метод е да се изберат само желаните от манипулатора факти и се смесят с това,което  иска, очаква да чуе публиката. В този случай в публиката не се получава усещането, че е била подложена на пропаганда.

Когнитивен дисонанс
Когнитивен дисонанс възниква тогава,  когато нашите познания за света не  съответстват на същия този свят, на новопостъпила информация за него. Състоянието на когнитивен дисонанс е неприятно за психиката и води до стремеж на личността да промени собствените си ориентации.  Пример за използването на когнитивен дисонанс като манипулативна техника може да служи ситуация, в която е известно, че голямата част от населението не подкрепя  конкретен кандидат в изборите, но общественият лидер се  ползва с доверие. Достатъчно е този лидер  да  говори „за“ кандидата и много хора ще променят отношението си към него. Негативната нагласа вече няма да се вмести в тяхната гледна точка за света.

Изкупителна жертва
Прехвърляне отговорност на лице, или на определена група, като по този начин снема вината от истинските извършители, и/или превключване на вниманието от необходимостта да се реши проблема.

Контрол над ситуацията
Опит на  манипулатора да контролира социалната среда и нейните възгледи чрез социален натиск. По този начин, носителите на популярните идеи получават социално одобрение от него, другите са представени в най-неблагоприятна светлина.

Култ към личността
Създаване на  идеализиран героичен образ в съзнанието на публиката, понякога с лъжи и фалшификации. Обектът на култ към личността се представя като с всичко справящ се герой. PR култ на личността може да се извърши във всяка област,обектът може да бъде представен и като успешен бизнесмен, и примерен семеен човек, и отговорен член на гражданското общество.

Пропаганда и език
Използването на различни художествени средства и тропи, за да се изкриви информацията  или за емоционално въздействие върху публиката.

- хипербола – тропа на  основа на преувеличение („реки от кръв“, „море от смях“).
- литота – умишленото подценяване („не е много глупав“).
- контрол на вербалните  символи – такъв пример са обтекаеми, уклончиви  фрази като „бомбен килим“, „точни попадения“, „прочистване на територия“ и други подобни, които заличават от съзнанието смъртоносната природа.
- гротеска- изобразяването на хора и събития в един фантастичен, уродливо-комичен план на основата на резки контрасти и преувеличения.
- ирония – израз на присмех или лукавство  посредством иносказания, като алегория. Дума или израз  намират в контекста на речта смисъл, който е противоположен на прякото  значение или като го отрича,го поставя под съмнение.
- ирония – подмяна на неприлични, вулгарни, чувствителни думи или изрази с по-неясни и мека (вместо  “бременна“ – „ще стане майка“, вместо на „дебел“ – „пълен“ и др.)
-дисфемизъм (обратно на евфемизъм) – употреба на дума с груб, вулгарен оттенък вместо съществуваща дума с неутрално значение с цел да се даде отрицателно семантично натоварване или просто, за да се подобри експресивността на речта, например: да пукне вместо да умре, муцуна вместо лице.
-патос  – стил, или начин на изразяване на чувствата, който се характеризира със страстно въодушевление,подем, ентусиазъм.
- сарказъм – презрителна, язвителна насмешка, най-висша степен на ирония.
- реторичен въпрос – въпрос, който съдържа отговор или се задава на публиката, за да може тя сама да си отговори.

Логически грешки
Това са грешки в логическите разсъждения. Всички аргументи, които те съдържат, не може да са истина, въпреки че за някои хора по различни причини, тези аргументи изглеждат убедителни, от което с успех се ползват от опонентите, защото улесняват тяхната гледна точка за аргументация.
- Замяна на теза / тема – логическа грешка в доказателството, която се състои във факта, че започвайки да доказваш някоя теза,  постепенно в хода на  доказателството преминаваш към  доказване на други положения,  сходни с тезата
- Използване на неверни и недоказани твърдения:

• позоваване към личността на опонента, а не към неговите  аргументи (argumentum ad hominem)

• преминаване към лицето (ad personam): «Вие сте глупави и грозни, така че аргументите ви са неверни“.

• търсене на обстоятелства,уж  че принуждават противника да изложи тази теза (circumstantiae):. «Вие казвате така, защото искате да впечатлите публиката, така че аргументът ви е неверен.“

• посочване на факта, че опонентът действа срещу аргументите му: (tu quoque):. «Вие пушите, така че аргументите ви за опасностите от тютюнопушенето са неверни“.

• да се намери съмишленик, който лесно се критикува: „Хитлер също е бил вегетарианец!“

• позоваване на мнозинството  (аrgumentum ad populum) Всички наоколо считат така, следователно това  е вярно“.

• позоваване на авторитет (argumentum ad  verecundiam): «Това становище принадлежи на авторитет,  освен ако ти не го уважаваш“.

• позоваване на традицията (argumentum ad antiquitatem): «Така се смята още от древни времена, затова е вярно“.

• позоваване на милосърдие (argumentum ad misericordiam): «Ако не сте съгласни с моето мнение, това ще съсипе целия ми живот“.

• Позоваване на  невежество, липса на доказателства за нещо, което се разглежда като доказателство за обратното (argumentum ad ignorantiam):. «Съществуват призраци, защото никой не е доказал, че ги няма“

• «аргумент втръсване» (argumentum ad nauseam), повтаряне на тезата (вероятно от различни хора), докато противната страна не загуби интереса си към оспорване.

• Позоваване на страх, спор от позиция на силата (argumentum ad baculum):. «Вас може да ви накажат, ако не сте съгласни с моето мнение“

• предаване на желаното за действително–самозалъгване (en:Wishful thinking): «Аз искам да е така, следователно така е“.

- Сламено чучело : “ Теорията на еволюцията е смешна, абсурдно е, че риба еволюира в птица. “

- „След“ не означава „вследствие“ : след това – означава по причина на това  (лат. post hoc ergo propter hoc ) – логически трик, при който причинно-следствената връзка се отъждествява  с хронологическата, времевата: “ Сериен убиец от детство се увлича от пощенски марки, следователно, филателията  превръща хората в безмилостни убийци“.

- Лъжлива  дилема – да се представят две кардинално различни гледни точки  като се пропускат  междинни опции – “ или с нас или против нас. “

- Лъжлива аналогия – връзката „конкретна причина – конкретно следствие“, която се е провела някога  да се екстраполира към други обекти, които нямат връзка с първоначалния. “ Не може да си малко бременна“ – за икономическите реформи (няма връзка между реформи и бременност).

Лъжа
Поднасяне на факти в изопачен вид, които предоставят информация,несъответстваща на  реалността.

Етикетиране
Етикетирането се използва, за да се опростят категориите на възприятие. Например, достатъчно е да се създаде в общественото съзнание образ на някои „радикал“ с присъщите му характеристики, за да може по-нататък „да се натопи“ всеки противник,  наричайки го ​​радикал. Методът на манипулация ще  помогне на аудиторията да мисли с големи размити категории , без да се опитва да  идентифицира специфичните характеристики на самия обект. Получава се в действителност  обобщение и разделение на многообразието на малък брой ясно описани групи  - „консервативна“, „либерална“, „опозиция“.

Неизбежна победа
Начин за убеждаване на публиката да се присъедини към една тенденция, тъй като нейната победа е неизбежна. Често с идеята за неизбежната победа се налага и идеята, че всички останали отдавна са постъпили така, и по този начин самия манипулатор се опитва да влияе на самооценката на публика, която не иска да изостава. Постига се чрез предоставяне на достигнати прекалено положителни резултати, както и чрез създаването на ефекта на тълпата.

Скритo одобрение
Тази техника се използва, когато съобщението може да не предизвика доверието на публиката, ако се посочи директно. Вместо това, то или се споменава няколко пъти, или прозрачно се загатва.

Оправдание
Отделни хора или групи могат да използват подходящи по смисъл общи фрази, за да обяснят съмнителни действия или изявления. Неясните фрази често се използват, за да оправдаят определени действия.

Отклоняване
Употреба при спорове на маловажни данни или аргументи „за бройка“, а след това, за да оправдае своята позиция не с качеството на аргументите, а с тяхното количество.

Очерняне
За манипулиране на общественото мнение често се използва метод очерняне – заменяне на логически аргументи срещу идеята с ирационалното и възприятие. Възползвайки се от страховете и предразсъдъците на публиката, манипулаторът предлага универсални готови рецепти за възприемане за нежелателни за него идеи  от гледна точка на техните емоционални компоненти.

Прехвърляне
Тази техника е известна също като асоциация. Тази техника използва хора, предмети, символи, предмети и ги проектира върху други, за да се създаде положителен или отрицателен образ в очите на публиката. Често тази техника използва нагледни материали, емблеми, символи (например, свастиката върху знамето на Русия).

Повторение
Техниката се използва под формата на повторение на специфичен символ или лозунг, лесен за запаметяване от аудиторията. Повторението може да бъде под формата на лесно запомняща се мелодия и / или изображения, показвани почти навсякъде. Повторението може да използва фрази, снимки и друго съдържание, въздействащо на подсъзнанието.

Полуистина
Полуистината се състои от няколко твърдения, част от които е задължително да са общоизвестни или да могат лесно да се проверят. Втората част от истината или изкривява, или се пропуска. Пример за това е опитът на властите, да убедят публиката при редовните увеличения на цените за комунални услуги, за електроенергия, газ и вода, че трябва да се плащат цени, каквито се плащат в Америка или Европа. Затова че и доходите трябва да бъдат увеличени до европейско ниво, деликатно се премълчава.

Обичайно състояние
Тази техника се състои в това да се създаде в публиката несъзнателна логическата връзка между два обекта чрез многократно поставяне на двата обекта един до друг. Несъзнателно зрителят сам ще направи аналогия, когато види само един от обектите. Така работи, например, стереотипа на „преселник – престъпник“. Всеки път, когато престъплението се извършва от човек родом от Централна Азия, етническият му произход се споменава много пъти. След няколко такива истории в съзнанието на публиката може да останете с впечатлението, че всеки преселник е престъпник.

Нареждане
Техника се основава на факта, че публиката не винаги иска да направи избор, тя предпочита да и продиктуват необходимите действия, като по този начин я освободят от отговорност. Самата пропаганда може да се състои в проста фраза, нареждане, формулирани в обобщен вид и представляващи универсална препоръка.

Провокирано неодобрение
Тази техника се използва, за да убеди публиката да се противопостави на определени идеи, като се съобщава фактът, че привържениците на тези идеи са неприятни за нея хора. Така че хората не анализират идеите, а анализират потенциалните и привърженици, което предизвиква ответна отрицателна реакция.

Обърканост, умишлено двусмислие
Умишлено използване на общи фрази, за да може публиката сама да излезе със своя собствена интерпретация. Слушането на общи фрази кара потенциалните слушатели да не се концентрират върху анализ на идеи, а сами да ги допълват по начин, по който биха искали да чуят тази информация.

Размахване на флаг
Опитът да се оправдаят действия или решения, се основава на това, че в основата им лежи патриотизъм и загриженост за благосъстоянието на нацията. И тъй като любовта към своята страната е добродетел в масовото съзнание, то и действията са възприемани в благоприятна светлина.

Свидетелства
Свидетелството – това са цитати, предназначени да подкрепят или опровергаят дадена програма, политика, действия и т.н. При тази техника е важна репутацията на свидетелстващия човек, често това са учени, експерти, уважавани хора в обществото. Свидетелството потвърждава валидността на пропагандните съобщения. Това се прави, за да може публиката да приеме разпространяваното мнение и даже нещо повече – да реши, че то е нейно собствено.

Вътрешен човек
Техниката се състои в това, че нивото на доверие на публиката ще се увеличи, ако се говори с нея „на езика и“. Манипулаторът се опитва да покаже, че той е един обикновен човек, също като всички останали. На психологическо ниво най-често срещаните проблеми и интереси създават доверие. Например, говорим за ръждясалата вода, която тече от чешмата му. Или той може да използва разговорни думи и фрази, за да изглежда по-близо до хората.

Сензация
Днес, почти всички новини в медиите започват с така наречените „Сензационни съобщения“: серийни убийства, самолетни катастрофи, терористични атаки, скандали от живота на политици или шоу звезди. В действителност, съобщението за спешност е почти винаги фалшиво, изкуствено създадено. Понякога сензацията служи за отвличане на вниманието. Обикновено, тази „сензация“ не струва пукната пара – ту слоницата в зоологическата градина родила, ту в тунел се сблъскал автобус с камион, ту тийнейджър е изнасилил и убил баба си. На следващия ден за всичко това се забравя. Под прикритието на сензация или можете да си премълчи за важно събитие, за което обществото не трябва да знае, или да се спре един скандал, който трябва да спре – но така, че повече за него никой да не помни.

Лозунги

Лозунгите – това са кратки, подходящи фрази, които могат да включват стереотипи и етикети. На практика лозунгите действат основно като емоционални призиви. Противниците на американската инвазия и окупация на Ирак използват лозунга „кръв за петрол“, за да докажат, че инвазията (човешките жертви, които е предизвикала), е извършена, за да се възползват от петролното богатство на Ирак.

Стереотипи
Тази техника се основава на използването на предубедеността на аудиторията чрез маркиране на обекта на пропаганда, което предизвика у публиката страх, омраза, отвращение и т.н. Например, говорим за друга държава или към определена социална група, манипулаторът може да се съсредоточи върху стереотипните черти, които читателят очаква, дори ако в действителност те не са типични за тази страна или социална група (това е често нещо анекдотично, забавно ). В графичната пропаганда (включително военни плакати ) това могат да бъдат портрети на враговете с ярко изразени стереотипни национални черти.

Техника трета страна
Публиката е много по-склонна да вярва на мнения, изразени от външен независим наблюдател, а не на съответните заинтересовани лица. Затова често за да се изразят определени мнения, които дискредитират или реабилитират определен обект, се използват ангажирани по някакъв начин хора – учени, журналисти и т.н.

Страх, несигурност, съмнение
Опит да се променят нагласите на публиката, като се разпространява негативна или съмнителна / невярна информация за опонента, за да се унищожи репутацията му, или да се предизвика недоверие към него. Дори, ако по-късно трябва да се опровергае  тази информация, то тази техника  пак продължава добре да влияе върху общественото съзнание.

Щастливите хора
Този вид пропаганда се прилага за известни личности или просто външно привлекателни хора. Тя налага идеята „дръж се както тях и ще станеш като тях“. В такава обвивка могат да се поднасят всякакви идеи – от определена марка дрехи до начин на живот, нагласи и убеждения.

Управление на новини или създаване на дневен ред
Никоя пропагандна техника няма да бъде успешна без постоянно повторение. Ако едни и същи новини се повтарят всеки ден, най-вероятно, това е метод за управление на новините или създаване на дневен ред на излъчване на новините. Хората са склонни да се доверят на телевизията. Те вярват, че най-напред ги информират за най-важните събития, а по-маловажни или носещите забавен характер новини са изпратени в края на емисията.

Опростяване
Подходящи по смисъл общи фрази, използвани за даване на прости отговори на сложни социални, политически, икономически или военни проблеми.

Цитати извън контекста
Селективно извадени от контекста цитати с изменен смисъл често се използват от политиците, за да дискредитират опоненти или опозиционни възгледи.

Широта на възприятие
Ако една гледна точка е трудна за възприемане (или е спорна, или радикална), достатъчно е да се намери противник с още по-крайна гледна точка, за да изглежда на негов фон разумна и умерена. Може да се използва в случаи, когато е необходимо да се осъществят непопулярни решения – достатъчно е да се предложи решение, което още повече не се харесва на аудиторията, за да може първоначалното да се стори по-приемливо.

Еуфория
Използване на събитие, за да предизвиква у хората еуфория или чувство на щастие и съпричастност. Еуфорията може да бъде създадена чрез обявяване на празник или народно веселие, или военен парад, или патриотичен сбор. Предизвиканото чувство на щастие от самото мероприятие може да се разпространи и сред организаторите му или върху събитието, в чест на което е тържеството.

Методологията АНТИПРОПАГАНДАе основа на произведения и на западни, и на руски учени. На първо място, това е британският изследовател на масовите комуникации, пропаганда и цензура Робърт Коул. Негови статии са публикувани в научни списания на Оксфорд и Кеймбридж. За развитието на дадената   методология са използвани, по-специално, книгите му „Международна енциклопедия за пропаганда“ и „ Пропаганда в двайсети век : война и политика“. Но единствено на основата на работата на един автор, нашата методология би била непълна, така че ние се обърнахме към книгите на С.Г. Кара- Мурзы „Манипулация на съзнанието“ и  В. Сороченко „Енциклопедия на пропагандата“.

 

Марина Илиева: Исфахан: Арменската катедрала Ванк в Джулфа

$
0
0

В сърцето на мюсюлманския Исфахан в християнския квартал Джулфа се намира старата арменска катедрала Ванк (Vank).

Високите тухлени стени ограждат Катедралния храм на Светите сестри, а името “Ванк” означава на арменски “манастир” и е станало нарицателно за арменската църква в Исфахан.


Исфахан, Пред паметника на архиепископът Давид изградил катедралата между 1616 и 1665г.

Исфахан, Пред паметника на архиепископът Давид изградил катедралата между 1616 и 1665г.


Отправяме се първо към Арменския музей.В него освен фермана на шаха и църковна утвар има и колекция на приложното изкуство на арменците от Джулфа.

Пъстрият свят на арменците в Персия е представен с детска наивност.

Гледжосаните плочки са запечатели един отминал свят.


Страшният съд с голите грешници в ада изглежда необичайно в ислямски Иран. Но стенописите са запазени векове наред и никога не са замазвани като в Турция.

Този невероятно красив купол е събрал културата на двете цивилизации на Изтока:християнската и ислямската.

Исфахан

В Иран живеят над 1 милион арменци християни, които свободно се молят Богу на своя език. Те също имат представители в иранския парламент.

От портрета от стената в кафенето добродушно ни се усмихват аятоласите. Позволено ние освен кафе да пием и вино тайно.Така шираза е още по сладък!
Но към радикалните терористите и хашиша иранските власти са безмилостни!

Вечерта се насладихме на моста Си-о-се Пол (с 33 арки, колкото са годините на Христа)построен в 1602 г. Мостът е дълъг 290м, широк 13,5 м и води към арменския квартал.

Хармоничната симетрия на арките ми напомни за родния

мост на уста Кольо Фичето край Бяла.

Слава Богу и нека този пътепис бъде един мост над Турция, по който да бъдете по-близо до Иран.

Автор:инж. Цветан Димитров, 2014
Снимки:Цветан Димитров

Никола Балов: Apple е продала над 500 милиона iPhone-а от 2007 досега

$
0
0
Apple е продала над 500 милиона iPhone-а от 2007 досега
Без много шум Apple чества 500 милиона броя продадени iPhone-a, пиша Forbes. Числото включва продажбите от първия модел, излязъл през…

Никола Балов: Nokia потвърди: Задават се изненади на 2 април, очакваме нови смартфони Lumia

$
0
0
Nokia потвърди: Задават се изненади на 2 април, очакваме нови смартфони Lumia
Nokia пусна официално съобщение, че на 2 април ще представи нещо интересно за феновете. На тази дата започва традиционната конференция…

Литературата Днес: Deja Book за книгите, издаването, кориците и обещанията

$
0
0

Deja Book - Христо Блажев, Благой ИвановИздателство Deja Book вече работи с пълна пара. Не сте чували за него? Нормално е, първата им книга излиза от печат след два дни, а създателите му Христо Блажев и Благой Иванов оповестиха официално новината за проекта си в сайта Аз четавчера.

И двамата няколко години бяха в „Изток-Запад“,  а сега е назрял моментът да се отделят с гръм и трясък и две български книги до дни. Какво става обаче всъщност, когато на едно място се съберат авторът на най-големия блог за книги в България и човекът, в чийто блог не можеш да влезеш без да си потвърдил, че си пълнолетен?

Какво мечтаят да издадат, с какво започват, защо се захващат да издават стихосбирка, как ще оцелеят в този неблагодатен бизнес, ще крадат ли чужди автори, обещават ли редактори, коректори и електронни книги, ще правят ли готини корици, хардкор порно и кога ще издадат Дийпшит Чопра – четете в пространното интервю с Христо Блажев и Благой Иванов!

Преслав Ганев: Защо мислите, че има нужда от още едно издателство в България?

Христо Блажев:Ти смяташ ли, че има нужда от нови хубави книги на пазара? Ние мислим, че има нужда. Не е важно колко са издателствата, кои са и какво правят, важно е някои книги да се издават качествено.

Благой Иванов:При пазар като нашия, трудно е книгите винаги да са качествени, зависи от самата селекция. Има много книги, които не са издадени в България, има много книги, които ще бъдат издадени, т.е. идеята е всяко издателство да е част от този пазар, да запълва тези празнини.

Преслав: Не искате да сте по-различни, а да добавите към цялостната картина на добрите издателства?

Христо:Напротив, дори само като видиш Благой какво направи в неговата серия Магика, колко стари, страшни работи се появиха със закъснение, дори с 20 години разлика. Има безумно добри неща, които не са се появявали на пазара, тъй като са рискови, а всъщност те имат своето място, те имат своите фенове. Това е част от онова, което ние ще правим. Ще издаваме много нова литература, български автори, преводни, но с погледа, който имаме, ще се появят много знакови неща, които в момента ги нямаме.

Благой:Веднага давам пример – с „Момчешки живот“ на МакКамън – аз самият 22 години чакам тази книга да излезе и никой не се сеща. МакКамън е пускан неуспешно преди време и аз си казах ОК – или не е издаван по правилния начин, или не са издавани правилните му книги. Идеята не е да бъдем уникални и различни, а да правим нещата правилно. Това е нашата претенция, единствената ни претенция. Да бъдеш различен от самото начало – не, това по-скоро става с времето, пост фактум от работата, която си свършил. Като начален мотив по-скоро искаме да правим нещата по правилния начин.

Преслав: Някой пример за нещо знаково, но закъсняло, което планирате да издадете?

Благой:За съжаление, много е рано да кажем конкретни заглавия, но ако всичко върви по план, през април или най-късно през май трябва да се появи книга, която е от същия ранг, т.е. изостанала и неиздадена навремето у нас. Тя е ужасно знакова, свързана е с жанровата литература, но не само. Планираме да я издадем с гръм и трясък, но не мога да кажа все още заглавието, малко е раничко.

Христо:Книгата е без авторски права и засега не можем да кажем нищо, защото може да бъде гепена.

Преслав: Какво бихте издали, ако нямате никакви спънки, финансови или юридически?

Христо:Благой би пуснал всичко на Леймън, с твърди корици.

Благой:Да, аз бих издал цялата библиография на Ричард Леймън, с твърди корици, гланцирани, по възможност 3D, заря да хвърчи от страниците.

Христо:Хитчънс също бихме…

Благой:Да, точно това – Кристофър Хитчънс, моят голям герой. Искаме да пускаме и публицистични книги, да не са толкова търговски, колкото книги с кауза. От началото е абсолютно немислимо, поне през първата година, но имаме такова желание. Кристофър Хитчънс го казвам, защото имам желание да го направя някой ден. Ако някой ме изпревари, ще съм много щастлив, защото е много труден, много скъп автор и ако някой друг се напъне и го направи преди нас – ОК, важното е той да бъде на българския пазар. Имаме желание да направим няколко много силни и строго рационални като позициониране книги.

Относно художествените, да, страхотни жанрови автори, от ранга на Робърт МакКамън, са в главата ми определено. Христо има страхотни идеи относно българската литература, смятаме, че ще направим неща, които ще бъдат едно естествено продължение на работата ни в „Изток-Запад“ всъщност.

Преслав: Явно ще е с художествена литература първата година?

Христо:За разлика от повечето начеващи български издателства ние нямаме сериозен финансов ресурс зад себе си, не перем ничии пари, не сме на някой приятел и т.н., трябва да бъдем много премерени. Факт е – ние с Благой знаем как да продадем, как да направим добри книги, но е много важно дали ще успеем да намерим нашата публика – намерим ли я, оттам нататък смятаме да бъдем много по-свободни.

Преслав: С какво започвате?

Христо:Започваме с две български книги. Едното е роман, казва се „Булото“, авторът е Мартин Маринов. Това е страхотен роман драма, който се завърта около преименуването на турците в края на 80-те години. А другото, вероятно доста шашкащо, е стихосбирка на Белослава Димитрова. Това ще е втората ѝ книга, много странна, много готина, може да се каже, че точният ѝ жанр е сайънс поетри. Ще има много готина корица. Нещо уникално, това не е поредната стихосбирка.

Благой:Това е проект, който ни спечели именно защото е свързан пряко с натурализма, природата, Дейвид Атънбъро, Чарлз Дарвин и е странно, че това е поезия. Всъщност – концептуална стихосбирка от-до, много шантава като стилистика. Аз не разбирам от поезия, но разбирам от усещането, което може да ти донесе нещо, което изживяваш, независимо дали е поезия, или филм. На мен лично адски много ми хареса, въпреки че не ми е силата поезията. Мацката е много кадърна и вече с утвърдено име в тези среди всъщност.

Христо:Първата ѝ стихосбирка се разпродава, с което много малко млади български автори могат да се похвалят.

Дивата природа - Белослава Димитрова (изд. Deja Book)

Благой:Не го правим на приятелски начала, ние не се познавахме с нея, не мога да отрека обаче влиянието на Светльо Желев, който подхвърли идеята и на нас ни се стори много добра идея – наистина отново някаква кауза. Това е наистина книга, която няма да ни направи богати, но смятаме, че ще сме наистина горди с нея.

Христо:Искаме да покажем още в самото начало, че за нас няма зони, в които няма да пипаме, защото там не може да се правят пари или нещо от този род.

Преслав: Срокове? Кога?

Христо:Първите книги трябва да излязат до края на месеца.

Благой:Първият план е до края на март да излезе „Булото“, официалната премиера на „Дивата природа“, стихосбирката на Белослава Димитрова, да бъде в самото начало на април и до края на април още две книги – едната на български автор, едната – преводна.

Преслав: Казвате, че стартирате с поезия. Занапред смятате ли да го правите, малко издателства се хвърлят направо в това?

Благой:Това аз го казах в самото начало – когато говорихме и със Светльо Желев, и със самата Белослава, че го правим в името на идеята, свързана с нейната конкретна книга, която ни спечели като концепция. В никакъв случай на този етап не планираме никаква друга поезия, т.е. ако някой поет, начинаещ или утвърден, чете това, засега – не, по-натам може би.

Христо:Но бихме искали да имаме ресурс за поезия, защото това е много важен жанр.

Преслав: За авторите казахте, че ще бъдат по-скоро нови, отколкото утвърдени имена, обаче останалата част в издателската работа, по отношение на редактори, преводачи, коректори? Налагащи се имена ли ще търсите или ще заложите на утвърдените?

Христо:О, безусловно на утвърдени, тъй като в последно време имаме много примери за изключително ниско паднало ниво на работа по книгите – не като качество, говорим за правопис, страниране и прочее. Ние ще се опитаме да бъдем абсолютно безукорни в това отношение.

Преслав: Обещавате редактор и коректор?

Благой:Обещаваме, че постоянно ще следим т.нар. фийд бек, т.е. обратната връзка от страна на читателите и ще се вслушваме във всяка градивна критика. Досега в предишни наши проекти, независимо дали говорим за издателства, за странични проекти – няма никакво значение, всеки път е имало момент, в който правиш някаква грешка или не правиш нещо достатъчно добре – имаш едно наум за следващия проект. Ние искаме да направим нещата наистина на високо ниво, с добра коректура, с добър редактор и където се издъним, да го разбираме от читателите, за да го направим по-добре в следващия етап.

deja-book-logoПреслав: Издателството ви се казва Deja Book, какво означава?

Благой: Deja Book е моя хрумка, трябва да призная, че беше наполовина хрумване, което звучеше забавно заради симпатична игра на думи. Ако трябва да се разтълкува – от идея, имаш идея за книга, в следващия момент имаш реализирана книга. Deja Book би трябвало да ти дава асоциация за нещо, което бързо и качествено стига до публиката. Не за нещо, което е вече видяно, а нещо, щом вече е помислено, значи може и да се реализира.

Преслав: Как напуснахте „Изток-Запад“?

Христо:Колкото и да е тъжно на някои наши зложелатели, ние напуснахме „Изток-Запад“ в прекрасни отношения със собственика. При напускането ни беше изключително професионално всичко, нямаше никакви грижи, както и трябва да се случват нещата.

Благой:Мисля, че с „Изток-Запад“ ще можем да работим наистина много тясно, много точно, лоялно, открито и ще си помагаме взаимно. Аз винаги съм го казвал – колкото повече издателства разберат, че заедно в името на бизнеса, в името на каузата (няма значение кое от двете си избрал да бъде по-важното за теб), ще бъдат много по-силни, отколкото ако си плюят в паничките. Така че се надявам това да бъде наша стратегия.

Преслав: Като говорим за миграция между издателствата, как гледате на авторите, които сменят издателствата си?

Христо:Притеснен съм честно казано от цялото това нещо, има примери с автори, които вече смениха две или три издателства. Приемам това да се случва, когато на един автор не му е била направена добре книгата, не му е направен добър маркетинг, като цяло когато нещо не е било направено като хората, а той иска и вярва в себе си и смята, че може да постигне повече и има друг, който му дава тези неща. Притеснява ме, че заради криворазбрано его, конкуренция, неразбирателства или чисто слагане на едни суми на масата се пренебрегва голям положен труд. Аз не приемам факта, когато едно издателство наистина влага години наред ресурси, слага името си зад един автор и той в един момент просто се мести другаде с името, което вече е направено. Много се надявам на мен да не ми се случва.

Преслав: Ще пазите своите автори и няма да „крадете“ чуждите?

Благой:В никакъв случай няма да крадем, но ако някой си търси подслон, ще го приютим, разбира се.

Христо:Всички знаем, че да се продават български автори е много трудна мисия. Искаме да покажем, че ние можем това.

Благой:Христо е прав, че е глупаво да се забива нож в гърба или да се обръща гръб на някаква сериозна инвестиция. Когато една машина работи добре, няма нужда от поправяне. От друга страна обаче има случаи, в които наистина е по-добре авторът и издателството си кажат „чао“ и всеки да поеме по свой път. Когато обаче нещата се движат добре и вървят добре и всяка страна си е свършила добре работата, за мен е глупаво да се променят нещата.

Христо:Нашият пазар е малък, всички знаем какво се случва в него и един автор сам си вкарва автогол.

Преслав: Как гледате на електронните книги и ще се занимавате ли с това?

Христо:Всяка наша книга, особено българските, гарантирам, че ще се появява в срок и електронно. Ще преценяваме, първо ще проверим как е най-добре – дали заедно с хартиеното издание, дали два месеца по-късно или шест, не сме решили. Но гарантирам за всички български и за тези преводни, за които съумеем да сключим договор.

Благой:Който е против или който пренебрегва електронните книги, живее в каменната епоха, те са абсолютното бъдеще. Винаги сме го казвали. Факт е, че има много спънки, няма пазар, има допълнителни усложнявания относно договори, проценти и прочее, но това не е извинение да се неглижират електронните книги в България. Смятам, че е ужасно безотговорно и в един момент ще се обърнат нещата, в един момент просто няма как освен по електронен път да се прави пазар, това е въпрос на години. Така че сме твърдо „за“.

Преслав: Христо имаше остра кампания в полза на Читанка. Как съвместявате това с бъдещите ви проекти?

Христо:Всъщност между другото, на Благой май не съм му казал още, преди няколко дни имах среща с първия наш автор и го попитах как се отнася към хрумката, когато книгата му направи своя път, да я пуснем в Читанка. Една книга си има пускане, има си връх, после някакво средно ниво – в един момент всяка книга си свършва пътя, освен класиките, говоря за обикновените, обичайните книги, много е трудно една вече стара книга, на 2 или 3 години да я върнеш на билото на продажбите. И го попитах какво е отношението му – ако видим, че тази книга повече няма да има сериозен ресурс, да я пуснем свободно. Това вярвам, че ще ѝ донесе много нови читатели, дори това може да е бууст обратно за самата книга, от друга страна има много хора, които не могат да се решат да си купуват книги. Смятам, че има варианти, по които ние, които правим книги, и читателите си помагаме взаимно.

Благой:Моята позиция, и тя е в разрез с позицията на повечето хора в гилдията, е, че да си срещу Читанка означава да пикаеш срещу вятъра. Не може да спреш Читанка, не можеш да спреш този тип разпространение на книги, абсолютно невъзможно е. Според мен най-добрият начин е да се намери някаква форма на сътрудничество между подобен тип сайтове и издателствата, отколкото издателствата да бъдат на война с тях. На война срещу тях това ще бъде само и единствено в полза на сайтове като Читанка.

Преслав: Ще инвестирате ли в добри корици?

Благой:Добрата корица е много скъпо удоволствие, за съжаление обаче това е затворен кръг. Или правиш добра корица, инвестирайки добри пари в нея, за да може след това и възвръщането да е добро, или не го правиш изобщо, по дяволите, или поне не се оплакваш, че не си успял в това, което си започнал. Корицата е постер, тя е нещо, което може първо да привлече внимание, второ може да купи читателите и трето, може да бъде и някаква форма на подпис, на стил на едно издателство. За нас е важно кориците да не бъдат стилистично уеднаквени, да бъдат съобразени със самата индивидуалност на книгата. Не искаме да щадим средства по отношение на корици, искаме да правим корици, които да бъдат достойни за съдържанието и достойни на читателя, който би избрал тях, вместо нещо друго, което просто изглежда по-добре. Искаме да бъдат в тотален синхрон между съдържание и външен вид.

Мартин Мартинов - БулотоПреслав: Кой е рисувал „Булото“?

Христо:„Булото“ е на Стоян Атанасов, той е познат със страхотни корици за Арт лайн, направи наскоро и корица за проект във вече бившата ни работа, „Изток Запад“ – на Карл Сейгън, „Бледа синя точица“. Стоян е млад и изключително талантлив, вярвам, че и в бъдеще ще работим с него.

Благой: Хубавото и при Стоян и при много хора от това наистина младо поколение, което според мен е абсолютното бъдеще не само на книгоиздаването, е, че те имат много висок критерий, но имат и много добра самооценка – те наистина са много самокритични, взискателни  са към самите себе си и към колегите си, с които работят, и в крайна сметка получаваш нещо, което тежи на мястото си. „Булото“ според мен се получи много елегантно, много стилно и да, това е начинът.

Преслав: Коя е най-добрата корица, която сте виждали?

Благой:Моята любима корица е всъщност двойна корица. Тя, разбира се, не е най-хубавата корица на света, но си спомням колко бях впечатлен, когато през 1996 г. в Америка излизат романите „Град Отчаяние“ и „Отмъстителите“ на Стивън Кинг и Ричард Бакман, който е Стивън Кинг. Корицата всъщност е една обща картина на художника Марк Райдън, която разполовена прави две корици, а съединена – една обща. Беше много добър и маркетинг, и художествен трик, работеше съвършено.

Освен това Марк Райдън има много добър стил на рисуване, той по уникален начин съчетава опорочената невинност, ако може така да го кажем, и това е и една от темите на въпросните книги. И смятам, че беше много добър начин да лансираш едновременно продукт и романи, които може да не са най-доброто, което Стивън Кинг е писал, но несъмнено бяха страхотен издателски и авторски експеримент, така че ето един добър пример – Марк Райдън със Стивън Кинг.

Преслав: Изданията на „Плеяда“ у нас са с оригиналните корици.

Благой:Първите издания на „Плеяда“, да, бяха абсолютни адаптации на тези корици, там проблемът, с българското издание, беше по-скоро свързан със съдържанието, тъй като в „Град Отчаяние“ липсваше финалната и много важна глава от книгата, но сега с новото издание това е коригирано, слава богу. Но наистина двете и нашите две издания можеха да се съберат в една картина и беше много впечатляващо. В онова време, когато интернет не беше масов, това правеше впечатление и беше много добър маркетинг от уста на уста. „Ти видя ли“, „ти разбра ли каква книга има“, хората ги наричаха дори романи близнаци, превърна се в някакъв мем още тогава, когато мемът дори не беше особено популярен.

Има една любопитна подробност в този проект. При издаването на български всичко беше точно съобразено с американското издание – имаше Стивън Кинг с „Град Отчаяние“, имаше Ричард Бакман с „Отмъстителите“. „Град Отчаяние“ се продаде, „Отмъстителите“ залежа в складовете. „Плеяда“ бяха принудени да допечатат обложки, които сложиха на „Отмъстителите“ с името на Стивън Кинг и така успяха да продадат книгата. Т.е. това показва, че българите наистина не са готови за такъв тип рискови, но ужасно креативни и артистични проекти. Много е тъжно, защото това и до ден-днешен е така.kingПреслав: Вие смятате ли да работите по подобни креативни, но рискови издания в бъдеще?

Христо:Категорично.

Благой:Стига да имаш добрата идея, която да оправдае реализирането си, защото аз съм много против самоцелната креативност, да направиш нещо шантаво само защото е шантаво. Ако то има някакво оправдаване в цялостната структура на проекта, говорим и за съдържание, и за идея на автора и разбира се за някакво маркетингово и пазарно позициониране – аз съм твърдо за.

Христо:За любима корица аз ще дам само един пример, който е максимално прост. Някой може ли да си представи Тери Пратчет без илюстрациите на Кърби?

Благой:Ами аз мога и ще ти кажа защо. Тери Пратчет между другото е добър пример, ти си прав донякъде, че Тери Пратчет е изумителен и той стана изумителен благодарение на почерка на Джош Кърби. Кърби обаче почина преди няколко, може би 10-15, години. Оттогава Кърби не рисува Пратчет, рисува го един друг художник, Пол Кидби и смятам, че дори рисува по-добре от Кърби – не толкова гротесково, но е много по-детайлен и по-индивидуално рисува образите. Той продължи традицията на Кърби, смятам, че това е добър пример за наложен издателски маркетинг – автор, художник, т.е. някакво визуализиране на автора, умира художникът, но те правят едно добро продължение – с друг с различна стилистика, но все още близък до автора. И ето, дори Христо не е забелязал, че Кърби не е художникът от доста години насам. Но той е напълно прав, как ти ще представиш Пратчет без тези двама великани на изобразителното изкуство?

Преслав: Добре, какво обещавате на своите читатели?

Христо:Аз обещавам, че няма да си кърша принципите, с които движа вече четири години и половина чрез блога си, чрез всичко, което сме правили в „Изток-Запад“ и зад което сме заставали с имената си. Ще правим книги, които самите ние бихме искали да прочетем, това за мен е много важно, да си горд с книгите си. Може да се наложи да се правят някакви компромиси, разбира се, пазарът го изисква, но нашата основа ще бъде това – да правим това, в което вярваме.

Благой:Аз обещавам да се погрижа думите на Христо да се окажат верни.

Преслав: Кой автор никога няма да излезе с марката на Дежа бук?

Христо:Дийпак Чопра.

Благой:Дийпак Чопра не само че няма да излезе, аз бих издал някакъв Дийпшит Чопра, ако излезе такъв…

Христо:Който се гаври с Чопра, наш е.

Благой:Не бихме издали нищо, което е свързано с ирационализъм най-общо казано – никаква езотерика, поне на този етап – може би като си продадем душата на дявола, не знам. Но трябва наистина много да паднем, за да правим такъв тип книги, няма да правим конспиративни книги, защото смятаме, че е таблоидно и евтино, не се ангажираме на този етап с политически обвързани книги, не бихме правили книги, които са в този ужасно примитивен тренд, свързан, за добро или лошо, с юношеската литература – т.е. това софтпорно, което се роди. Ние, ако ще правим порно, ще е хардкор, а не софткор. Така че да, в най-общи линии мога да обрисувам нашите цели като книги, които сами не бихме се срамували, че четем.

Ако ти харесват нещата в Литературата Днес, можеш безплатно да се абонираш за тях. Просто напиши името и мейла си във формата по-долу, ще получиш писмо, с което да потвърдиш абонамента си и готово – всичко ново просто ще идва при теб : )

 


Никола Балов: HTC One M8 е първият смартфон с по-висока резолюция на предната от основната камера + първи камератест

$
0
0
HTC One M8 е първият смартфон с по-висока резолюция на предната от основната камера + първи камератест
Новият флагман на HTC е първият смартфон, при който резолюцията на предната камера е по-висока от тази на основната. 5…

Wednesday © Галя Георгиева: Кокосови Палачинки

$
0
0

Това са първите ми палачинко-катмички в живота! Въпреки че изглеждат нестандартно, моите кокосови палачинкиса забъркани с традиционни продукти, съществували откакто свят светува и доказано възможно най-полезни за човешкото здраве. Бъдете готови да възвърнете вкуса си към живота с най-вкусните лесни рецепти! Всичко, което сте научили за здравословното хранене от последните десетилетия, ще бъде разбито на пух и прах и претопено в най-неустоимия аромат на вековните класически традиции.

Продукти:

  • 4-5 яйца
  • 1 чаша ябълково пюре
  • 1/4 чаша кокосово брашно
  • 1/4 чаша кокосово или краве масло
  • 1 чаена лъжица сода бикарбонат
  • 1 чаена лъжица канела
  • 1 чаена лъжица ванилия
  • 2 супени лъжици мед

Всички продукти се забъркват в една каша и се пекат в предварително нагорещен съд върху котлон. За моите условия работа свършиха температура около 150 градуса и дозировка около 1 супена лъжица за палачинка. Не забравяйте щипката търпение, многото любов и никакъв стрес! Ще дадете фира, но изобщо да не ви пука – това е част от важния житейски опит! По избор могат да се добавят плодове или сметана за украса и добър апетит.

Похвалете се после как са станали вашите!

Рецептата е адаптирана от Welness Mama, моето гуру за класически здравословен начин на живот.

Милена Фучеджиева: ако бях

$
0
0
ако бях оплешивяващ, неподдържащ се мъж на средна възраст, щях да бъда възприемана изключително сериозно:))) слава богу, не съм.

Стойчо Димитров: Израел и Божи гроб по Нова година (ден 3): Мъртво море, Йерихон и Витлеем

$
0
0

Продължаваме с новогодишната обиколка на Мая из Светите земи. Първо успешно пристигнахме в Израел, а после отидохме към Назарет, река Йордан и посрещнахме Новата година. Днес, в Новата година, ще заминем към Мъртво море и Палестинската автономия.

Приятно четене:

Израел и Божи гроб по Нова година

ден трети (01 януари)

Назарет, Галилейското езеро и река Йордан

1 януари 2014 година,

за нас беше посетен на мързелив туризъм, иначе казано – Мъртво море.

За незапознатите,

Мъртво море

е най-ниската точка на сушата,– 417метра под морското равнище. Мъртво море, е солено безоточно езеро и единствения източник на прясна вода е вливащата се в него река Йордан и редките валежи. За съжаление, Израел и Йордания експлоатират реката отвъд границата на екологичната катастрофа, в следствие на което, от реката в морето се влива само кал, но не и вода. Такава екологична катастрофа са си докарали, че в момента морето намалява нивото си с по един метър на година. Сега има проект да се докарва прясна вода през йорданската пустиня от Червено море. Когато бях в Йордания, проектът все още търсеше спонсори. Сега чух, че има подписан договор. Явно Саудитска Арабия развърза кесията. Ако обаче не направят нещо по въпроса, след 40 години там вода няма да има. И ще им остане солената пустиня. И ако още не са се избили от глупост, ще си скубят косите. Обаче човешката алчност край няма както всички добре знаем.

По пътя ни от Витлеем към Мъртво море, направихме сериозно спускане от над 600метра обща денивелация. Което си е сериозно спускане и се отразява мноооого неприятно на ушите.

Пътят към Мъртво море минава през

Юдейската пустиня

Пустините в Израел нямат пясък. Всичките са каменисти плата, на които се настаняват бедуините. Израел си има бедуини, също както и останалите държави в региона. Доколкото разбрах от беседата, са ги цивилизовали в известна степен. Имат израелски паспорти, не си позволяват да пресичат много границата /мисля, ясно защо/ и децата учат в израелски училища. Иначе, бедуинските лагери, които видях в Израел, по нищо не се различават от катуните у нас. Освен по камилите. Но пък тук си имаме коне. :)

Преди да достигнем самото море, се отбихме в

град Йерихон

Част от групата искаше да купува някакъв особен вид фурми. Били по-големи от обикновените и значително по-вкусни. Аз фурми не обичам, така че, не проявих интерес. За тези, които обичат, фурмите били общо 12 вида. Един от тях се отличава с големината и сладостта си. Когато купувате, гледайте да са от този вид. За съжаление името не помня.

Докато спътниците купуваха фурми, аз се натиках в един от магазините за козметика.

Може би е редно да направя малко отклонение по въпроса за козметиката на Мъртво море.

Тъй като са изключително богати на всякакви минерали, водата и калта на Мъртво море се използват освен за производство на изкуствени торове и за производство на много известна козметика. Има всякакви продукти. Особено известна и ценна обаче, е черната кал.

Черната кал от Мъртво море

си е … кал. :)Но е най-лечебната кал на света. Тези, които са били на кални бани в Поморие, знаят за какво говоря. Тази обаче е още по-наситена на минерали.

По здравословни причини бях тръгнала с идеята да купувам кал и придружаваща лечебна козметика. И в този магазин се развихрих.

Тъй като Йерихон е част от автономията (Палестинската автономия – бел.Ст.), цените бяха доста по-разумни от ужасите, на които се нагледах в израелските магазини. Пообиколих, поговорих си с една девойка … и напазарувах. И понеже напазарувах сериозно количество козметика, накрая ми направиха 15% отстъпка, че и подарък получих! Как да не ги харесва човек мюсюлманските търговци! :)Може да Ви излъжат в пазарлъка, но ще направят така, че да си дадете парите с удоволствие и да си тръгнете с добро настроение. Аз пък, като жест, пратих още няколко дами от групата да си напазаруват в този магазин. Нито една не си излезе с празни ръце! :)

В добро настроение и с пълни торби ни натовариха на автобуса, и се отправихме към един от кибуците на брега на Мъртво море, където по програма имахме време за къпане, мазане с кал и плаж.

Jericho

Може би сега е удачен момент да Ви разкажа малко за

кибуците

Кибуц или кибуцин както е правилно, е чисто еврейско изобретение. След дискусия с екскурзоводката ни, установихме, че най-близката дума, която описва тази философия е … комуна.

Кибуц, това са няколко семейства, които малко или повече вярват в идеите на чистия комунизъм /на теория, имам предвид/. Събират се, построяват си селище и наемат земя от държавата. И там всичко е общо.Освен жените, както мъдро отбеляза нашата екскурзоводка. ;)

Живеят в една общност. Имат собствено училище, където учат децата. Всичко е общо. Храната, дрехите, обувките, лекарствата- Всичко се съхранява на едно място. И като имаш нужда, отиваш и си вземаш. Къщите им нямат кухни, всички се хранят в общ стол, като за храната не се плаща. Тя е обща.

За труда си в комуната, не получават заплати. И всички приходи се вливат в сметката на кибуцина, след което се разпределят по равно. Не по братски, по равно! Надявам се схващате разликата. :)

Как се издържат.В началото, когато са основани, а и все още, основното им препитание е земеделието. Земеделие и животновъдство. Най-огромния процент обработваеми земи в Израел, се обработват от кибуцините. Освен земеделие, се занимават особено активно и с животновъдство.Там видях такива краварници, пред които нашите, по европейски щастливи кокошки и пилци ще позеленеят от завист. Всеки краварник си има климатици. Имат си соларни системи на покривите. Правят им водна завеса, да не им е твърде горещо през лятото. Изобщо и за животните в кибуците е настъпил комунизъм. ;)

А сега сериозно.Въпреки сериозната земеделска дейност, някои от кибуците имат сериозни финансови проблеми. Проблемът, очевидно е, че много от младежите, след като завършат училище, отиват да учат в университет и след това нямат желание да се връщат. А в днешно време повечето хора предпочитат капитализма пред развития комунизъм. Да се чуди човек защо. :)Затова изоставащите кибуцини се принуждават да се отварят към света и да започнат да прилагат някои капиталистически похвати. Започват да приемат туристи, отварят спа центрове, дори започват да заплащат на жителите, с цел да ги задържат.

Един такъв спа център, на кибуцин

на брега на Мъртво море посетихме и ние. Тоест, БИЛ на брега на Мъртво море! От момента, в който центъра е построен преди няколко години, морето се е отдръпнало навътре с около 100метра. И днес туристите се превозват от центъра до брега с влакче.

Самият център, неизненадващо, се управлява от рускини. Както казах, след 1989година в Израел са емигрирали над 1,5милиона руски евреи. И са буквално навсякъде. Говорят Ви изцяло на руски и тежко Ви, ако се опитате да минете с английски. Езиковата бариера е тотална.

В интерес на истината, посещението и престоят ни бяха изключително приятни и забавни. Имат си минерален извор с топла вода. Обаче …. сероводороден! Ужас! Мирише на развалени яйца, та се не трае! Казват, че е чудовищно полезен за кожата, обаче миризмата не се търпеше, така че, от нашата група почти никой не влезе в него. Направо се отправихме към брега на морето.

Плаж на Мъртво море, Израел

Тъй като имахме цели два часа за плаж си изкарахме много весело. Температурата на въздуха беше около 20 градуса. При липсата на вятър и силното пустинно слънце, това е напълно достатъчно за качествени слънчеви бани. Морската вода е с температурата на въздуха. Тук, това би значело, че няма да има смелчаци във водата. Тъй като водата на Мъртво море е тежка, заради минералите, а и няма движение, 20 градуса там си е една перфектна темпетарута за къпане. Пет минути след като се добрахме до брега всички цапахме из водата. J

По въпроса за

къпането в Мъртво море

Носете си минимум джапанки. Дъното не е покрито с пясък. А с дебела солна кора.Твърдо е и боде.Можете да минете и боси, но все пак имайте джапанки под ръка. Когато сте във водата най-много трябва да внимаватеда не си намокрите очите. Водата е толкова отвъд солена, че ще ви причини изключително болезнени усещания и то за доста дълъг период от време. Ако Ви се случи да ви влезе вода в очите – измивате изключително обилно с чиста вода. Без да търкате! И колкото повече плачете, толкова по-добре. Ако имате открити ранички … щипе. Много! Но пък след това всичко зараства като по чудо. :)

И да,

в Мъртво море НЕ се потъва

Аз съм абсолютният удавник, не мога да плувам, ужасно ме е страх от вода и дори аз се отпускам, и си се нося по повърхността. Обаче после имам проблем да стъпя на дъното. Водата не позволява да стъпите! :)

Поплувахме, поснимахме се и дойде време за калните бани. На брега имаше две дупки, изкопани, в които имаше от прочутата черна кал. Какво мацане падна! Ставате черни и като истински прасета! :)Но пък беше изключително забавно.

След като се мазахме с кал, постояхме, за да изсъхнем. Естествено, след като изсъхнахме, се превърнахме в кални статуи. И отново наджапахме в морето, за да се измием. Голяма веселба падна. Накрая, все пак трябва да се измиете с честа вода. Водата на Мъртво море е лигава, като … белина почти, и ако не се измиете, кожата Ви се покрива със слой соли. Не е приятно, да не говорим как изсушава.

Изкаляни, изкъпани и прясно измити, решаваме, че е време за обяд. И се отправяме към ресторанта на спа центъра. Кибуц, кибуц, ама парите на туристите прибират. ;)Няма да споменавам безумната сума, която дадох за пилешки шницел с пържени картофи. Най-добрата стратегия на такива скъпи места е просто да не пресмятате всичко в левове. Иначе ще полудеете.

Малко преди четири часа нахранени, изкъпани и вече поуморени ни подбраха към Витлеем, за да се настаним за още две нощувки.

Тъй като на следващия ден ни предстоеше най-голямото обикаляне, Йерусалим и Витлеем, екскурзоводката ни предложи да направим една вечерна обиколка на Йерусалим, за да си я спестим на следващия ден и да не препускаме като неномрални.

Качи ни на една от наблюдателните площадки на хълмовете на Йерусалим, откъдето се откриваше чудесна гледка към стария град. И откъдето придобихме ясна представа за това, какво обикаляне ни се пише на следващия ден. :)

След това се отправихме към Витлеем.

Витлеем,

както вече казах, се намира в палестинската автономия. Иначе е на пет километра от Йерусалим. За да стане ясно, че това не е Израел, а Палестина, е ограден с голяма бетонна стена. Към три метра висока, обрамчена с бодлива тел. КПП-тата са едни огромни, бетонни врати, които предполагам, че се и затварят вечер! Безумна работа направо! От двете страни на вратите стоят съответните въоръжени ненормалници, които само се чудят как да почнат да се стрелят! Добре, че са туристите, та са се кротнали! Никой не иска да подлаши туристите. :)Ето, че и от нас имало полза. Правете любов бе хора, не война! :)

Хотелът, в който ни настаниха, хотел Витлеем, се оказа мноооого приятна изненада. Новопостроен, добре поддържан. Големи, чисти, добре поддържани стаи. Червена точка за агенцията ни по този въпрос.

По въпроса с храненето в палестинската автономия. Това си е все едно арабския свят. Хранят, като за световно. Единствената липса е на свинско. Там гладни не останахме.

В хотела имаше още туристически групи. Най-голямата, колоритната и интересна за нас, беше тази на поклонници от Нигерия. Много мили, любезни и възпитани хора. Очевидно дошли да станат хаджии. Начинът им на обличане обаче беше това, което ни хвърляше в колективен шок. J Тези хора идват от тропиците. Очевидно в Израел им беше студено. И съответно, шапки, шалове, дебели пуловери. Обаче …. боси! По джапанки или сандали, но на бос крак! Ето това не успях да го разбера. ;)

Същата вечер, първи януари, станахме свидетели на

интересна особеност на палестинската автономия: Демонстрациите.

Нали сте виждали по телевизията, как протестират там. Коли, пълни с мъже, седящи на прозорците и висящи от багажниците, които размахват палестинските знамена, вдигат невероятна гюрюлтия и така обикалят по улиците. Ето на такова нещо се натъкнахме. Същият този ден посланникът на Палестина в Чехия се беше взривил с експлозиви това явно породи силни антиизраелски настроения. Както се оказа вследствие, грешката си е на палестинците, но демонстрацията явно беше въпрос на чест. За да добиете представа за децибелите, аз бях настанена на десетия етаж, а все едно ми демонстрираха в стаята. Какво да се прави, особености на националната политика. :)

 

Очаквайте продължението

Автор: Мая Георгиева

Снимки: авторът

Други разкази свързани с Палестина – на картата:

Палестина

Денислав Георгиев: Търся си екип

$
0
0
Една година е достатъчно дълго време, за да разбереш дали си добър в това, с което си се захванал. И дали то е по-скоро хоби, отколкото бизнес. Аз отделих близо …
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>