Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Милена Фучеджиева: "ной"

$
0
0

щях да постна нещо за една циганска песен, но ми доскуча и го изтрих.
гледах два много добри филма. "august: osage county"в който изненадата е джулия робъртс, която прави страхотна роля, съвършено различна от всичко, което е играла до сега. мерил стрийп си е мерил стрийп, каквото и да изиграе, то е съвършено. тъжна картина на едно обикновено американско семейство. много добър филм.
"ной"не е филм за предубедени хора срещу библията или евреите, защото доказва гениалността и на двете. историята на ноевия ковчег разказана от дарен аронофски просто слага всичко на място по особено жесток начин. и нищо не се е променило, то е такова, каквото авторът или авторите са го преживяли, почувствали и написали. цивилизацията не е променила с нищо хората, описаните събития са се "случили"преди хиляди години, хората са били потънали в жестокост и разврат, и йехова е решил, че човешкият род не заслужава да живее за разлика от животинския. напълно валидно е и за сега.
който търси вдъхновение за книга, филм или сериал с интересни образи и конфликти, напълно извън религията, мисля, че няма да намери нищо по-добро от библията. всичко е измислено и разказано там. най-гениалната литература на всички времена.

Савчо Савчев: * * *

Капитал Блог: Производство на съдебна номенклатура на живо

$
0
0

В началото на март прокурорът Румяна Иванова се осмели да каже на глас пред членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) какво мислят мнозинството редови съдии, прокурори и следователи за начина, по който фунционира системата за атестиране (б.а – всички магистрати биват оценявани за период от четири години за качество и срочност на работата си). Призована да изложи възражението си срещу дадената й атестация, прокурор Иванова обобщи: "Всички колеги живеят с усещането, че атестациите са нещо формално....

GreenTech-BG: Mazda с ново поколение супер икономични бензинови двигатели

$
0
0


mazdatalksup

Японският автомобилен гигант Mazda разработва следваща версия на своя икономичен бензинов двигател SkyActiv, при която въглеродните емисиище бъдат по-ниски дори от тези на електрическите автомобили. Въпреки че електрическите автомобили не отделят директно СО2, електричеството, което те ползват за зареждане, е с различен произход, най-често от изгаряне на изкопаеми горива.

Mazda разработват SkyActiv-G Generation 2 като подобряват предшественика му SkyActiv-G Generation 1. При SkyActiv-G Generation 2, Mazda ще използва запалване чрез компресия (homogeneous charge compression ignition (HCCI) при съотношение 18:1, за разлика от първото поколение, където компресията е 14:1.

На сайта си Mazda посочват, че увеличаването на нивото на компресия значително подобрява топлинната ефективност. По това новият икономичен двигател напомня принципа на работа на дизеловия двигател, като се използва бутално запалване на сместа в горивната камера вместо запалване с искра от свещи.

Амбициите на Mazda са до 2020 година да имат двигатели с 30% по-добра икономия на гориво от сегашната генерация Skyactiv и емисии от 80g/km, като вече има разработени прототипи за изпитания. Mitsuo Hitomi, който ръководи разработките на двигателите, казва:  „За да се подобри значително икономичността, единственият начин е да се постигне пълно изгаряне“.
Според Joachim Kunz, старши мениджър в Европейския R&D център на Mazdа системата HCCI „обединява предимствата на дизеловия и бензиновия двигател“. Така подобреният бензинов двигател ще има ефективност подобна или даже по-добра от тази на дизеловия, но без вредните емисии от NOx.

Според Mitsuo Hitomi не по-късно от 2025 година ще е готово и трето поколение Skyactiv 3, което напълно ще покрива стандартите за ниски емисии – 60g/km. При тях ще се използва адиабатно изгаряне, което означава нулева загуба на топлина.

“Това е теоретичният максимум“ – според Kunz. Горивната камера и главата на цилиндъра ще бъдат изолирани, така че цялата топлина да се използва за задвижване на автомобила.

По материали от: phys.org

Весела Ангелова: Не разбирам

$
0
0

Разрушаването на църквата „Всех Святих“ в Русе, 1975 . Източник: Уикипедия

Заклевам се, не разбирам. Същите лица, които буквално до вчера пропагандираха как религията била опиум за народа, от същото котило, изпозатворило и изпосъборило църкви, репресирало и избивало свещеници и преследвало вярващи, днес са по-православни и от вселенския патриарх и громят иноверците така, че и презвитер Козма би им завидял.

Сега, друг е въпросът, че в по-голямата си част те са виждали Библии, но са ги чели толкова, колкото неграмотният пущунски селянин е чел Корана, не знаят как да се прекръстят правилно и какво точно се прави, като се влезе в църква, но това е маловажен проблем. По-важното е, че се навъди някаква особена социалистическа православна клика с талибански уклон и сега чакам да почнат да се запашват със социалистически правоверен православен динамит и да се гърмят по гей-прайдовете.


Filed under: Не разбирам Tagged: православен социализъм

GreenTech-BG: Halfbike – полувелосипед, който дава двойно удоволствие

$
0
0


d587c6ff109042bf198ca00bb4c47807_large

Оприличен на low-tech версия на Segway, Halfbike на Kolelinia предизвиква искрена симпатия и интерес с минималистичния си дизайн и обещанието да върне удоволствието при придвижване в градската среда. Поредното предложение на архитектите Мартин Ангелов и Михаил Кленов в момента събира подкрепа чрез kickstarter, така че можете да подкрепите младите български иноватори и велоентусиасти, за да стартират производството на своя полувелосипед.

Набирането на средствата продължава до 14-ти април и засега върви с отлично темпо. На страницата ще намерите и подробно инфо – как се е зародила идеята, какви са техническите параметри, за кого е предназначен полувелосипедът и т.н.

Wednesday © Галя Георгиева: Бананови Мъфини и Хляб

$
0
0

Ето как една здравословна, пълноценна и хранителна диета може да те мотивира да се завъртиш в малката си спретната кухничка с голяма гледка към морето. Първите ми бананови мъфинив живота с кокосово брашно са черешката на тортата за този прекрасен и слънчев уикенд в самия край на март. Нима има по-неустоимо от невероятно уханна и вкусна закуска, която е и здравословна, и лесна за приготвяне?

Picture 081fb

Една от моите лесни рецептиза най-полезната закуска, адаптирана от Welness Mama, с която може да приготвите изключително хранителни мъфини или бананов хляббез вредните традиционни брашна, били те рафинирани или пълнозърнести. Всички включени съставки са възможно най-здравословни за нашия организъм; напълно традиционни, те са моя/нашия правилен избор пред разболяващите ни диетични тенденции от последните десетилетия. Ето още за моята кардинално нова здравословна диета и традиционните полезни храни, които използвам.

Продукти за 6 средноголеми бананови мъфини:

  • 4-5 яйца
  • 2 банана
  • 1/2 чаша кокосово брашно
  • 1/4 чаша кокосово или краве масло
  • 1 чаена лъжица сода бикарбонат
  • 1 чаена лъжица ванилия

Фурната се загрява предварително на максимална стойност, а през това време всички продукти се смесват в едно и забъркват добре с миксер или блендер. Аз използвам механичната тел за разбиване на яйца на моя любим пасатор. По избор може да се добави малко прясно или бадемово мляко, което аз предпочитам и единствено използвам. С получената смес успях да напълня наполовина новите си формички за крем карамел и мини кексчета от термо-устойчило стъкло. Можете да използвате и метални или еднократни от алуминиево фолио, но гледайте произходът да е сигурен. В никакъв случай не бих ви препоръчала синтетични форми за мъфини, тъй като са токсични. Печете до 20 мин., в зависимост от температурата на фурната.

Антон Терзиев, movies.bg: Тайният живот на Уолтър Мити

$
0
0
Тайният живот на Уолтър Мити

“To see the world, things dangerous to come to, to see behind walls, to draw closer, to find each other and to feel. That is the purpose of Life.”

Мити (Бен Стилър) е отговорник за негативите на Lifeот 16 години. Корицата на последния печатен брой трябва да носи фотографията на техен дългогодишен сътрудник, олдскул фото-авантюриста Шон (Шон Пен).  Въпреки инструкциите, Мити не може да намери нужната снимка в изпратената му лента, а зад врата му диша безскрупулен директор на прехода онлайн. Отделно го мъчи несподелена любов по Кристен Уиг. Смелостта му стига да “сръчка” колежката в сайт за запознанства.
Периодично Уолтър изключва реалността. Във фантазиите си живее истински и пълноценно. Покорява както земната, така и женската природа.
В търсене на изгубения 25-ти кадър (хубава метафора за неуловимото и ценното), Мити преживява екстремни приключения в Гренландия, Исландия и Афранистан. Докато го прави, ръкописен почерк на екрана актуализира виртуалния му профил в сайта за запознанства.
Фантазните отнасяния намаляват пропорционално на куража да следва себе си.

Тайният живот на Уолтър Мити e римейк по класическата история на Джеймс Търбърекранизирана през 47-ма, сега с изцяло съвременен контекст.
След многогодишно въртене из студията на Парамаунт и Дриймуоркс (през 90-те адаптация пробва даже Ерик Богосян) с проекта се захваща Бен Стилър, с режисьорски опит отЗулендър,The Cable Guy, Tropic Thunder, Reality Bites.Отношението му към потребностите на душата е деликатно.  Комичните гегове са балансирани, а гротесков frat packхумор няма. Бекграундът със реалния зенит на списанието говори за ценността на аналоговия носител и в случая не става въпрос за култовата периодика. Тъгата по истинското се дискутира от началото до края.


Жюстин Томс, smiling: Машината на Ян Бибиян

$
0
0

BIG13487254891ian_bibian

за какво служи изкуството? за да ни развлича ли? вероятно да. но изкуството има и други много, много по-важни мисии.

Машината на Ян Бибиян е един невероятно добър нов прочит на класическата история на Елин Пелин. Ян Бибиян бяга от себе си и стига до себе си. история, в която абстракцията ни води из лабиринта си.

машината на злото е могъща, отнася ни, смила ни, отнема ни. машината на злото е шумна, черна, огромна, безмилостна, мазно-примамлива. но ние имаме волята да устоим. и можем. и го правим.

„Прости ми, майчице добра,
Оставам тук за вечни времена.
Сълзи на разкаяние проливам.
Потъвам в Долната земя. „

комплименти за Петър Пашов – Младши и творческият екип на Ателие 313

Елица има страхотен постза Професия Лъжец, в който пита същото: за какво служи театърът? “Вероятно и за това служи театърът – да помага на истината, когато реалността отрича съществуването й.

Десислава Манева: Лечебен код – утвърждения за чакрите

$
0
0

В тази статия ще се спра на някои полезни утвърждения, които се отнасят към повечето човешки проблеми. Според книгата Лечебния код всички проблеми и травми са заключени в клетъчната ни памет и се активират/появяват отново и отново, за да напомнят за себе си и бъдат освободени. Тъй като авторите са християни, които не вярват в прераждането, никъде не споменават, че тази клетъчна памет всъщност се събира в продължение на много прераждания Затова човек може да има неоснователни фобии от остри предмети, вода, публични места и т.н., които да се коренят в минал живот (те най-често имат връзка със смъртта му).

Няма значение, дали можем да си спомним свои минали животи и начина, по който те са завършили, по-съществено е да се освободим тук и сега от негативната информация на клетъчно ниво, която по закона на Еволюцията и Любовта ще се проявява в настоящия ни живот до пълното й освобождение и трансформиране.

Негативната клетъчна памет може да се корени и в родословното ни дърво, тоест ние да проявяваме страховете, драмите и травмите на наши родители, прародители, които не са били изживени и излекувани от времето. (Конкретно с излекуването на тези родословни травми се занимават Семейните констелации).

Накратко чрез Лечебния код се освобождава негативна информация от настоящия ни живот,  минали животи и животите на наши прароднини. Разбира се, работейки с Лечебния код или с коя да е система за клетъчна трансформация ние дори без да знаем изчистваме общата карма на човечеството.

И така целта е всички ние да се чувстваме по-леки, по-здрави, по-обичани, по-окрилени и щастливи тук и сега.

Утвърждения за балансиране на чакрите

Забелязала съм, че когато не мога да се сетя какъв спомен е причината за даден проблем или да навляза в дълбочина в причината за него, мога със същия резултат да правя Лечебния код с утвърждения за изчистване и балансиране на чакрите.

Причината е, че разбалансираните чакри са довели до проява на основните проблеми/травми/страхове в живота на човека и връщането им в равновесие ни освобождава от тези проблеми.

Кажете молитвата като изброите всички проблеми, които желаете да трансформирате по време на практиката.  

Докато правите с насочени пръсти 4-те позиции на Лечебния код (Над третото око, Над гърлото, Срещу основата на ушите и Срещу слепоочията), фокусирайте се мислено върху областта на чакрата, върху която сте решили да работите и накрая се опитайте да си я представите по-заредена, лека и пречистена.

Дисбаланс на Първа Чакра/Коренна/Муладхара) (чувството за несигурност; липса на опора; страх за живота, страх от болести, загуба на пари, липса на пари; преяждане; анорексия; прекалена мечтателност и липса на действие; костни проблеми; проблеми с краката и ставите, липса на постоянен дом, тревоги за оцеляването, панически атаки, проблеми с бъбреците и дебелото черво и пр.)

Балансиране (правете всички, изберете тези, които най-дълбоко ви докосват/привличат или създайте свои)

  • Аз съм дълбоко заземен/а
  • Аз съм свързан/а с тялото си
  • Чувствам се сигурен/на и в безопасност
  • Всичко в моя свят е наред
  • Точно като дърво или звезда, аз имам правото да бъда тук
  • Аз заставам зад ценностите си за истина и справедливост
  • Имам това, от което имам нужда
  • Аз съм заземен/а, стабилен/на и стоя здраво на моите два крака
  • Подхранвам тялото си със здравословна храна, чиста вода, упражнения и връзка с природата
  • Аз съм отворен/а за възможностите
  • Благодарен/на съм за всички предизвикателства, които ми позволиха да се развивам и да израствам
  • Вярвам в добротата на живота
  • Обичам живота
  • Животът е изобилие
  • За мен е безопасно да бъда тук и сега
  • Земята ме подкрепя и посреща моите нужди
  • Обичам тялото си и разчитам на неговата мъдрост
  • Потънал/а съм в изобилието на живота
  • Аз съм тук и съм действителен/на
  • Обичам живота

Дисбаланс на Втора Чакра/Сакрална/Свадищана) (всички проблеми на половите органи, фригидност, невъзможност за забременяване и осеменяване, невъзможност да се износи плода, нередовен или тежък мензис, неприемане на женското начало у жените, липса на сексуално желание или сексуални ексцесии, подтискане на сексуалното желание, потискане на чувствеността и удоволствието от тялото, сексът като грях, венерически болести, гъбички, бяло течение, проблеми с пикочния мехур и уринирането, чувство за вина, подтисната емоционалност и пр.)

Балансиране (правете всички, изберете тези, които най-дълбоко ви докосват/привличат или създайте свои)

  •  Обичам и се наслаждавам на моето тяло
  • Имам здрави граници
  • Отворен/а съм да изпитам настоящето чрез сетивата си
  • Аз съм страстен/на
  • Усещам удоволствието и изобилието с всеки дъх, който поемам
  • Храня тялото си със здравословна храна и чиста вода
  • Знам как да се грижа за нуждите си
  • Оценявам и уважавам тялото си
  • Отворен/а съм за докосване и близост
  • Позволявам си да изпитвам удоволствие
  • Моята сексуалност е свещена
  • Емоциите са езикът на душата ми
  • Движа се лесно и без усилие
  • Животът носи удоволствие
  • Приемам и празнувам своята сексуалност
  • Получавам информация от чувствата си
  • Полага ми се удоволствие в моя живот
  • Аз имам чувства. Аз съм чувствена жена/чувствен мъж
  • Моите чувства ме правят жив/а
  • Моите чувства са красиви и божествени
  • Приемам моите чувства (като божествен дар)
  • Аз съм сексуален/на
  • Сексът е свещената основа на живота

Дисбаланс на Трета Чакра /Слънчев сплит/Манипура)(проблеми на храносмилателната система, язви, постоянно чувство на глад или липса на апетит, проблеми с черния дроб, жлъчката,  затлъстяване в областта на стомаха, свръхего, егоцентричност, липса на его, невъзможност да защитим позицията си, слабоволие, слабохарактерност, авторитарност, властен характер, постоянно желание за контрол, невъзможност да контролираме нищо, липса на амбиция, прекалена амбиция, чувство на срам, страх от мнението на другите, липса на любов към себе си, себеразрушение, силен гняв, мазохизъм и пр.)

Балансиране (правете всички, изберете тези, които най-дълбоко ви докосват/привличат или създайте свои)

  • Обичам и приемам себе си
  • Заставам зад себе си и своите нужди
  • Аз съм силен/на и смел/а
  • Заслужавам любов, добро отношение и уважение
  • Избирам най-доброто за себе си
  • Гордея се с постиженията си
  • Почитам себе си
  • Избирам здравословни взаимоотношения
  • Аз съм автентичен
  • Аз управлявам своя живот
  • Оценявам силните си страни
  • Чувствам собствената си сила
  • Свободен/на съм да избирам във всяка ситуация
  • Търся възможности за лично и духовно развитие
  • Аз съм в мир със самия себе си
  • Аз съм във връзка с душата си
  • Моето его служи/ е слуга на душата ми
  • Уважавам нуждите на другите
  • Уважавам свободата и достойнството на всеки човек
  • Храня се с любов
  • Пускам контрола и напрежението
  • Отпускам се
  • Всичко е наред такова каквото е
  • Аз съм спокоен
  • Аз съм ок такъв/такава какъвто/каквато съм
  • Аз съм себе си

Дисбаланс на Четвърта Чакра/ Сърдечна/Анахата (аритмия, астма, бронхит, пневмония, задух, рак, всякакви проблеми със сърцето, белия дроб, гърдите при жените, тимуса, ръцете, депресия, страх да обичаме, страх да не бъдем наранени, страх от отхвърляне, чувство на изолация, огорчение, желание за самоубийство, празнота, тъга)

Балансиране (правете всички, изберете тези, които най-дълбоко ви докосват/привличат или създайте свои)

  • Отворен/а съм за любов
  • Моето сърце е живо и обича
  • Моето сърце тупти въпреки всичко
  • Цялата любов извира от сърцето ми
  • Обичам и приемам себе си безусловно
  • Подкрепям вътрешното си дете
  • Аз съм желан/а и обичан/а
  • Живея в баланс, в състояние на благодарност и изобилие
  • Обичам красотата на природата
  • Благодарен/на съм за всички предизвикателства, които ми помогнаха да се трансформирам и да се отворя за любовта
  • Свързан/а съм с другите човешки същества
  • Усещам единение с природата и живота
  • Приемам нещата такива каквито са
  • Аз съм омиротворен/а
  • Аз съм достоен/на за любов и нежност
  • Отнасям се с любов към себе си и другите
  • Запасите с любов са безкрайни
  • Любовта извира естествено от мен и от всичко живо
  • Аз съм любов/ ние сме любов
  • Любовта е истинската реалност

Дисбаланс на Пета Чакра/Гърлена/Вишудхи (проблеми със щитовидната жлеза, кашлица, увеличени лимфни възли, ларингит, шипове на врата, рак, заекване, проблеми с изразяването, подтиснат творчески потенциал, неправилно изговаряне на звуци и думи, невъзможност да изразим своите емоции, своите желания и истината за себе си, липса на комуникативност, прекалена приказливост, слаб глас, прекалено силен глас, невъзможност да учим чужди езици, немота, проблеми с ушите, слаб слух, невъзможност да слушаме останалите, глухота и пр.)

Балансиране (правете всички, изберете тези, които най-дълбоко ви докосват/привличат или създайте свои)

  • Говоря с любов и (нежност)/ моето слово е любов и (нежност)
  • Благодарен/на съм, че мога да говоря
  • Моят глас е като ручей на река, песента на птиците, вятъра в клоните
  • Аз говоря/мога да говоря/позволявам си да говоря
  • Аз съм отворен/на, ясен/на и честен/на в моето общуване
  • Имам правото да изговарям моята истина
  • С лекота комуникирам чувствата си
  • Изразявам творчески себе си чрез реч, писане или изкуство
  • Имам силна воля, която ми помага да се справям с предизвикателствата
  • Подхранвам своя дух с креативност
  • Живея автентичен живот
  • Обичам да споделям опита и мъдростта си
  • Знам кога е време да слушам
  • Изразявам благодарността си към живота
  • Слушам тялото и чувствата си, за да знам коя е моята истина
  • Грижа се добре за тялото си
  • Аз съм в мир със себе си
  • Чувствам и казвам истината
  • Изразявам себе си с ясно намерение
  • Съзидателността тече към мен и през мен
  • Моят глас е необходим/ моят глас има значение
  • Аз съм чут/а/ Чуват ме
  • Изразявам истината за себе си с любов

Дисбаланс на Шеста чакра/Третото око/Аджна (проблеми с очите, зрението, епифизата, малкия мозък, тъпота, мързел, невъзможност за концентрация и запомняне, липса на интуиция, невъзможност да следваме своята интуиция, постоянна нужда да се допитваме до другите за съвет, нерешителност, живот в илюзии, липса на въображение)

Балансиране (правете всички, изберете тези, които най-дълбоко ви докосват/привличат или създайте свои)

  • Имам достъп до своята интуиция/ вътрешно ръководство
  • Вслушвам се в най-дълбоката си мъдрост
  • Търся да открия истината въз основа на моето лично изживяване
  • Аз съм мъдър/мъдра, интуитивен/на и във връзка с вътрешния си водач
  • Подхранвам духа си
  • Вслушвам се в мъдростта на по-старите
  • Доверявам се на интуицията си
  • Прощавам на миналото и вземам от него само онова, което е трябвало да науча
  • Прощавам на себе си
  • Обичам и приемам себе си
  • Знам, че всичко е наред в моя свят
  • Свързан/а съм с мъдростта на вселената
  • Отворен/а съм за вдъхновение и благословия/блаженство
  • Моят живот протича без усилие
  • Аз съм в мир със себе си
  • Аз съм източникът на моята истина и любов
  • Виждам/гледам свободно
  • Приемам/обичам/харесва ми това, което виждам
  • Виждам и благодаря за истината

Дисбаланс на Седма Чакра/Теменна/Сахасрара (проблеми с хипофизата, централната нервна система, хормонален дисбаланс, нарушена връзка с божественото вдъхновение и истина, липса на вяра, атеизъм, материализъм, свръх религиозност, лесно излизане от тялото в медитация, нарушена връзка със земята и материалния свят, привързване)

Балансиране (правете всички, изберете тези, които най-дълбоко ви докосват/привличат или създайте свои)

  • Аз съм част от Бог/Богинята/Божественото
  • Уважавам Бог/Богинята/Божественото вътре в себе си
  • Подхранвам духа си
  • Търся да открия мъдрост в собственото си изживяване
  • Търся изживявания, които ме вдъхновяват
  • Вслушвам се в мъдростта на вселената
  • Вярвам на своята интуиция
  • Отворен/а съм да се освободя от привързаността си
  • Живея в настоящия момент
  • Благодарен/на съм за добротата в моя живот
  • Обичам и приемам себе си
  • Знам, че всичко е наред в моя свят
  • Свързан/а съм с мъдростта на вселената
  • Отворен/а съм за мъдростта на вселената
  • Отворен/а съм за божествената мъдрост
  • Животът ми протича с грация
  • Аз съм в мир със себе си

Никола Балов: LG G2 mini вероятно ще се продава за около 700 лв.

$
0
0
LG G2 mini вероятно ще се продава за около 700 лв.
LG представи първото си мини в края на февруари по време на MWC 2014 в Барселона, а до няколко седмици…

It Looks Like a Feminist Blog: Разликата между добронамерен и недобронамерен човек

$
0
0

Когато се говори за насилие, най-вече сексуално насилие, често се чува следният аргумент: „Ами ако агресорът е просто объркан, самотен човек с добри намерения, който се опитва да установи човешки контакт, но не знае как?“. (Същото често се използва, за да бъдат оправдани хора, демонстриращи ксенофобни, расистки, сексистки или хомофобни и пр. настроения – че може би го мислят като шега или просто не разбират, че обиждат или активно вредят на други хора.)

Да, на всекиго се е случвало да не прецени добре някоя социална ситуация – да се прояви като натрапник, да навлезе прекалено в нечие лично пространство или да направи нетактична шега. Случва се. Но има една много съществена разлика между добронамереният, искрено объркан човек и този, който се чувства в правото си да тормози околните.

Разликата е следната: ако кажете „Моля те, остави ме на мира. Караш ме да се чувствам неудобно (досаждаш ми, обиждаш ме, нараняваш ме и т.н.), добронамереният човек ще реагира с нещо от сорта на „Оппа, извинявам се. Веднага преставам“. Този, който смята, че просто има право да ви тормози, ще отговори някое от следните неща:

„Само ти се струва, че се чувстваш неудобно, всъщност ти е приятно.“

„Хайде сега, не се преструвай.“

„Това беше само шега, не схвана ли? Какви прости хора има, без капка чувство за хумор.“

Азте обиждам/наранявам/дискриминирам?! Всъщност тиме обиждаш/нараняваш/дискриминираш с наглото си искане да те оставя на мира!“

„Аз съм толкова нещастен и самотен, всички нещастия все на мен се случват, а сега и ти ме отрязваш. Защо направо не ме застреляш, да не се мъча?“

„Ще повярвам, че се чувстваш неудобно, само ако успееш да ми докажеш, че имаш обективнипричини да се чувстваш неудобно. Кои причини са обективни и кои не, определям аз. Собствените ти чувства по въпроса не се броят.“

„С нахалното си искане да не те тормозя, ти ограничаваш правото ми на свободно изразяване! Цензура! Подтисничество! Деспотия!“

„Правя ти услуга. Би трябвало да се радваш, че някой ти обръща внимание.“

…или някаква друга подобна манипулация, така че накрая може вие да се почувствате виновни и да повярвате, че сте агресорът в ситуацията и че сте нападнали и жестоко оскърбили невинен човек.

Един пример: като 15-годишна пътувах в междуградски автобус, от онези с тясната пътечка по средата. Стоях на пътечката, тъй като нямаше места, пък и пътувах за кратко. Бях единственият правостоящ, останалата част от пътеката беше свободна. Контрольорът, възрастен мъж, дойде и под претекст, че усърдно продава билети се притисна гърбом към мен, буквално залепяйки задника си за моят.

Без да кажа дума, се преместих крачка встрани. Контрольорът се разкрещя, надвиквайки шума от движещия се автобус: „Това момиче тука си мисли, че му се натискам! Ало, момиченце, за перверзник ли ме смяташ? Реши, че те опипвам, така ли? Я, ето, пак ще ти се натисна, поне да има за какво да се хванеш…“, при което отново зае поза „прилепен гъз“ към мен. Аз отново мълчаливо се преместих, което го настърви още повече и съответно, не спря да кряска, докато не слязох. Бидейки млада и наивна, не само че се почувствах безкрайно неудобно, но и наистина се усъмних, дали с преместването си не съм съсипала живота на горкия човек.


Сега вероятно вие се чувствате кофти, защото сте осъзнавали, че някога, поне веднъж, сте били в ролята на недобронамереният човек. Че упорито сте настоявали някой да ви обърне внимание или да ви допусне в личното си пространство, понеже сте смятали, че сте в правото си. Че не сте били способни да приемете ясен отговор и упорито сте се надявали, че ако много настоявате, отговорът ще се промени. Или нечий отрицателният отговор толкова ви е наранил, че сте искали да си го върнете. Или сте направили грешка, след което от първосигнален човешки егоизъм сте се справили с чувството на неудобство, прехвърляйки го върху този, който е посочил грешката ви. Всички сме го правили, много повече пъти, отколкото сме в състояние да си спомним.

Каква е вашата реакция на това откритие? Дали си казвате „Сега като зная, трябва да внимавам да не повтарям тази грешка“ или „Никой няма право да ми казва какво да правя! Ще се държа както си искам!“? Какъвто и да е отговорът, веднъж научил подобно нещо, човек може да го забрави само нарочно.


Filed under: Митове, Стереотипи, псевдо-аргументи

Кръстопът: Георги Николов: Музикална кутия

$
0
0


Фаготената готика
източва нагоре шията ми –
за заничане в двойното дъно на небето.

Преглъщам адамовата си ябълка
на раздора между мен и мен.

И – мим със трепнало лице – откривам
скрития си механизъм.

Стихотворението е включено в новата книга на Георги Николов - “Двойното дъно на небето”.


Георги Николов



  Георги Николовв “Кръстопът”.
  Георги Николов в DICTUM.

Никола Балов: Разглобяване на Sony Xperia Z2 в снимки

$
0
0
Разглобяване на Sony Xperia Z2 в снимки
Смартфоните от серията Z на Sony изглеждат като непробиваеми конструкции от метал и стъкло, но всъщност разглобяването им на съставни…

Никола Балов: Бързата камера на Samsung Galaxy S5 в действие

$
0
0
Бързата камера на Samsung Galaxy S5 в действие
Samsung Galaxy S5 е наследник на един от най-популярните модели за 2013 г., като предлага подобрения почти във всяко отношение,…

Мишел: Dino & Friends

$
0
0

Dino (LEGO 6914) and Fabuland animals
Друго си е да си имаш домашен динозавър, който обича да си играе с други животни…

Dino (LEGO 6914) and Fabuland animals
…и дори да ги вози на гърба и върху опашката си! ;-)

(Павлина, благодаря! Прекрасен Дино!)

Блог Стара София: Спомени за някогашна София

$
0
0

Из общинското списание "Сердика", 1946 г.

София някога и сега
Георги Белчев

Младите, които се радват сега на хубавата столица на България, нямат представа колко дълго време и какви усилия е трябвало, за да стане София такава, каквато е днес. Те не знаят също, колко животът в Столицата се различава във всяко отношение от живота само преди четиридесет години. Не ще бъде безинтересно, прочее, ако нахвърлим, макар и бегло, няколко спомени на един от ония, които, за тяхно голямо съжаление, отдавна помнят и са видяли столицата по време на нейните млади години.

За току-що пристигналия провинциалист, животът в София се вижда шумен, но скучен. Всичко тук изглежда да ти е чуждо, дори и когато имаш много познати. И хората изглеждат не такива, каквито са твоите земляци:: някак си студени, далечни, винаги все бързат за нещо и за някъде...

Но, постепенно и неусетно, става нещо неочаквано. Някакви невидими пипала обхващат цялото ти същество и един нов неподозиран свят се разкрива пред очите ти, грабва сърцето и обхваща умът: чарът на столичния град те завладява напълно и всевластно и само след няколко месеца, свикваш с новия живот, всичко ти се вижда хубаво и прекрасно и се чудиш как си могъл да живееш дотогава другаде. Радваш се като дете на новия град, който ти става обичен и скъп. Защото, неусетно, той ти разкрива един по-широк хоризонт и ти позволява да вкусиш от една по-висока материална и духовна култура.

Ето, тук имаш веднага вестниците, тази първа необходимост в съвременния живот след насъщния хляб. В провинцията тези вестници очакваш с нетърпение по два-три дни, а някога и повече. В София обаче ги имаш веднага след излизането им, с още незасъхнало мастило. Така, ти нямаш вече нужда да питаш всеки срещнат, както бе в родния град:

— Какво ново?

Новото е в ръцете ти и ти го поглъщаш бързо и с наслада. Тук са значи, журналистите, тия хора, които, в твоите очи на обикновен читател, всичко знаят и всичко могат веднага да научат и да ти го съобщат. Занапред, ти ще живееш около тях и с тях. А това ти се вижда много и хубаво.

А трамваите? Това чудо на чудесата за онова време? В ранна светла и прохладна пролетна утринна, седиш си изправен на балкона на ергенската си квартира, да речем на улица „Мария Луиза", някъде към Халите. Със затаен дъх и някаква особена, неизпитвана дотогава радост, следиш бързо минаващите една след друга трамвайни коли, спиранията им, качването и слизането на разноцветната публика от разбързали се пътници.

След електрическото осветление, създаването на трамвайното движение е било първата голяма културна придобивка за София. С неизказана радост столичани са посрещнали пущането на първите самодвижещи се коли. Не е шега работа: с трамвая можеш бързо и навсякъде да отидеш. Поне така са мислили някои старичоци. Например, разправят, че запитана от кондуктора, какъв билет иска (направо или „кореспонданс"— така казваха в миналото на билета за „смена"), една бабичка, съвсем сериозно и решително, отговорила: — За улица „Цар Самуил", № 45, синко! Тази стара столичанка-коренячка не е могла вероятно да си представи, как така колата чудо не ще може да я отведе точно пред нейния дом.

По времето за което говорим, улиците на София бяха горе-долу тия, които са и сега. Само че повечето от тях още не бяха павирани. Можете да си представите какво значи това, особено есенно и зимно време. Улиците се изпълваха с кал и никакви галоши не можеха да помогнат. Но българинът, макар и столичанин, бе свикнал от векове с този роден артикул: със запретнати на панталоните крачоли, тъй без особена мъка и без никакво възмущение си шляпаше през калта, избирайки, доколкото това бе възможно, по-сухичките места или някои камъчета, остатъци от някогашните турски калдъръми. И една от първите грижи на всеки, при утренния тоалет, бе грижливото изчистване на изкаляните обувки и панталони.

И после, постепенно, благодарение на грижливи и съзнателни общински управници, софийските улици добиха днешния вид: павирани и редовно почиствани — говорим за времето преди войната Сега, софиянци свикнаха с това и са много чувствителни към поддържането и поправката на паважите и запазване на чистотата по улиците. И един от важните въпроси на деня, за сегашни и бъдещи общински управници на Голяма София, е по-скорошното павиране и на останалите голи и кални улици.

Голяма София! Тя наистина сега е голяма. Не само защото обхваща и съседни, по-рано самостоятелни селски общини, но и защото същинска „малка"София се разстила на много по-широка площ, отколкото преди четиридесет години. Тогава столицата бе в много по-малки граници. В Красно село и Павлово имаше само отделни къщи и вили, а полетата, край Цариградското шосе и към Захарната фабрика, не бяха още застроени.

***

По отношение условията на живота и цените на продуктите, някогашна и сегашна София коренно се различават. Доходите и заплатите бяха много малки, може да се каже дори смешни, в сравнение със сегашните. Малките чиновнически заплати (на разсилни, служащи и др.) бяха 40—60 лева месечно; средната чиновническа заплата — 120 до 200 лв. — месечно; висшите чиновници получаваха до 400 лева. Само големите военни чинове имаха по 500—700 лева, пак месечно — сума обаче огромна за онова време, на която всички завиждаха.

Но за това пък животът бе невъобразимо евтин. Напр. храната. В една скромна гостилничка човек можеше да се нахрани с 50—60 стотинки: чорба или половин порция готвено — 10 ст.; друга цяла порция — 20 ст.; десерт — 10—15 ст. и хляб — 5 ст. В по-хубави ресторанти се похарчваше по 1 —1'50 лв. за обед или вечеря. Рекордът на евтинията, обаче, се държеше от студентската столова при Университета, където се плащаше за обед и вечеря, без сутринна закуска, 17 лева месечно.

А София бе пълна с гостилнички, ресторанти, млекарници и др. В някои от млекарниците можеше да се получи, за сутринна закуска, великолепни бюреци-баници, направени с чисто масло, с или без сирене или спанак и месо: по 20 ст. голяма порция, а 10 ст. — половин порция. А по-мераклиите можеха да имат и чаша мляко за 5—10 стотинки, а за лакомите — имаше и прочутите големи масуровидни каймаци — по 20 ст. Това бе прочее закуска, която, по витамини и калории, — неща неизвестни на широката маса по това блажено време — сигурно конкурираше и на прославените и разнообразни английски закуски.

Само квартирите в София бяха сравнително по-скъпички. За една мобилирана стая — а такива се намираха лесно — се плащаше обикновено 30—40 лева месечно. Квартирният въпрос бе най-болният от всички, особено за студенти и въобще за бекярите, защото разходите за жилище поглъщаха една четвърт до една трета от разполагаемите средства. За храната бе лесно. Човек поминаваше някак си. Обикновено нещо бе в една компания — да речем от четири-пет души, един от тях можеше да мине лесно — другарите ще платят и за него: нито бе скъпо, нито се правеха между приятели такива тънки сметки. А и вересията бе в реда на нещата. Щом си познат и се ползуваш с известно доверие — ще платиш, когато можеш. Не малко младежи живееха за сметка на бъдещето.

Колко бедни студенти, в това златно време, завършиха образуванието си с нищожни доходи — 60 — 100 лв. месечно. Разбира се, имаше често малко глад „на кутийки", без да знаем защо тъй се казваше в тия времена, но благодарение на „емишерии" (земляци) и на добри приятели (приятелството тогава не бе празна дума), университета все пак можеше да се завърши.

Колко твърдост, търпеливост, издържливост и идеализъм имаше по това време у учащата се младеж! Кога нахранени, кога не, облечени как да е, в извън университетските занятия студентите намираха време не само да припечелват някой лев и други в странични занаятия, но и да участвуват активно в обществения, културен и политически живот на страната.

***

Шумна и весела бе малката столица на България през годините преди Балканските войни. Наскоро откритият Народен театър се пълнеше всяка вечер с жадните за изкуство столичани от всички среди, които сърдечно и бурно посрещаха и изпращаха вече оформилите се и популярни първенци на българското сценично изкуство. Публика и артисти се чувствуваха обединени и неразривно свързани в едно общо, чисто чувство, чуждо на всякакви превзетости и преструвки.

Софиянци, за различие от хората на провинцията, и по подобие на гражданите в големите градове на централна и западна Европа, бяха вече свикнали да търсят отмора от всекидневната си работа и малко смях и забава в обществените локали и заведения. А такива имаше в изобилие. Народът предпочиташе бирариите. Най-прочутите бяха по „Мария Луиза"и около тази централна улица. Шопски (облечени в шопска носия) и други оркестри имаше навсякъде и те изпълняваха най-често познати народни песни, но и не малко парчета от извесните класически опери.

Бирата се лееше в изобилие (тя минаваше за по-финно питие от виното). И как да не се лее: 10 стотинки чашата, а с оркестър—15 стотинки. Любимитят локал на интелигенцията от всички нюанси и на средния софиянец бе бирарията „Батемберг“, която и днес се намира в пасажа, гдето е малката старинна църква „Св. Георги“. Тук прочутият на времето си оркестър на Шверонер държеше в приятна възбуда и весело настроение посетителите до късно след полунощ.

В градското казино се събираха първенците на столичния интелектуален и политически живот, висшата бюрокрация и търговския свят. „Червен Рак“ — старо, едноетажно, паянтово здание, на мястото на днешния хотел „Юнион Палас“, бе сборният пункт на софийския „Хай-лайф“. Тук бе по-скъпо и място мъчно се намираше. Но и тези две последни „по-аристократически“ заведения, бяха достъпни за хората от бедните среди на интелигенцията и работниците, които взимаха активно участие в политическите движения. Стига някой от компанията да има случайно малко повече здрави левчета в джеба си и бандата нахлуваше безцеремонно в локала и се настаняваше как да е...

Тези нашествия се смятаха от самите участници като една невинно—предизвикателна демонстрация към охолните и безгрижни столичани. Последните, обикновено, се намръщваха малко от присътствието на неканените гости, но не бе рядкост, когато те все пак се почувствуваха поласкани, че им се отдава случай да „общуват“ с народната интелигенция и често правеха дори и жестове — да почерпят по-разточително цялата компания, когато в нея се случваха и техни познати.

В София изобилствуваха и специален род увеселителни заведения, нещо като кабарета, но не от днешния тип. Това бяха по-широкички локали, в които артисти — главно жени — от цяла Европа показваха своето изкуство. Артистките идваха главно от Унгария, Франция, Румъния и Германия. Те танцуваха и пееха по отделно и групово разни шлагери и песни на чужд език, изпълняваха акробатически и други номера и пр. Най-прочутото и голямо от тези заведения бе „Нова Америка", на мястото на сега изгорелия театър „Ренесанс", до площад „Възраждане". Тук се играеха и цели „ревюта", по подобие на големите увеселителни заведения на запад. Двадесет и повече артистки, гримирани и добре докарани, показваха на заплесналите се софиянци своето изкуство и... своите „съблазни". След официалната програма, артистки и артисти правяха със софиянци „серкли"на отделни маси. „Нова Америка"се посещаваше от по-заможни хора и от интелигенцията, за която никъде и никога нямаше обществени „рангове"и прегради, а хората от „народа"се тълпяха в други подобни, но по-скромни заведения из центра на Столицата — около Джамията, Халите и Общинската баня.

Но софиянци прекарваха и се веселяха не по-малко и в модните по това време „литературно-музикални вечеринки", устройвани от кого ли не: културни и професионални сдружения, партийни организации и пр. Тези вечеринки започваха обикновено с някое „слово"или „реч"на всякакви теми — според организацията, която ги устройваше. В програма непременно имаше „четиво", при което публиката често заспиваше и „концертно рисувание", при което, под звуковете на музиката, някои начинающ художник показваше своите майстории в бързо и обикновено предварително замислено и нагласено рисуване.

Програмата винаги и неизменно завършваше с „хора и танци и бой с конфети". Забележителна бе, тази последна част от програмата, която привличаше най-много посетители. Хората си бяха хора, както и сегашните. Но танците съществено се различаваха от това, което е днес: малка полка, а повече валсове. Съвременните танци — разните „танга", „фокстроти"и други американски изобретения бяха съвършено непознати. Танцуваха си хората, както Бог бе дал и, струва ни се, че им беше по-добре отсега.

Всичко бе хубаво и забавно, но „боят с конфети"— това бе върха на блаженството. „Конфетите"— това бяха съвсем малки разноцветни книжни леки кръгчета, поставени също в разноцветни тънки кесийки и бяха, за онова с пуритански нрави време, почти единственото средство за открито флиртуване с нежния пол. Вземеш си няколко кесийки с конфети и се изправиш около танцуващите. Хареса ли ти някое девойче и искаш ли да му покажеш това, напълваш шепата си с конфети и ги хвърляш върху набелезаната избраница. Сигурният резултат от тази „смела"акция ще бъде, че ще получиш поне едно „мерси". Този израз на благодарност за показаното вмимание беше тъй да се каже задължителен по тогавашните правила за учтивост. Ако при това девойчето ти се и усмихне — тогава можеш да продължаваш ухажването, както знаеш и както можеш, Не ти ли се усмихне, обаче, значи, пропаднал си и трябва да си търсиш другаде късмета. Много познанства се завързваха при тези „сражения"с конфети и не малко интимни интрижки започнаха, благодарение на тях, които пък впоследствие свършваха често и с брак.

Когато става дума за танците, по това вече безвъзвратно отлетяло време, не е безинтересно да отбележим и следният факт. Повечето интелигентни, особено „идейниците", а те всички почти бяха такива, не обичаха и не знаеха да танцуват. Не че не можеха да се научат, но не искаха. Сериозният младеж смяташе за недостойно, дори срамно, да танцува. На него му дай книги, събрания, беседи, реферати и диспути — там той беше в стихията си. "Но минаха години, времената се измениха, а с тях и вкусовете и разбиранията на интелигентите. Прехвърлеше ли строгонравният младеж 35-те годинки, без сам да знае как и защо, страшен пишманлък обикновено го обхващаше. Чак тогава той почваше да се досеща какво удоволствие и наслада се криеха в танците. Голяма „трагедия"бе това. Ами, сега накъде? Едни започнаха „на стари години"да се учат да танцуват и ставаха такива луди танцьори, каточели искаха да наваксат изгубеното време. Други, по боязливи и по-срамежливи, се примиряваха и се задоволяваха да гледат и да се радват на танцуващите двойки и да участвуват в „боя с конфети".

***

Как се носеха и обличаха софиянци по времето за което говорим? Разбира се, много различно от сега. Може да се каже, че сегашната изисканост и „елегантност"почти не съществуваха и особено в средите на интелигенцията. Модата от запада се подражаваше, разбира се, но със закъснение от няколко години и то доста побългарена. Обикновено хората се носеха скромно, и как да е. От общата маса обаче, по облекло и носене, доста рязко се отличаваха интелигентите — идейните и политиканствуващи, а те бяха много в София. Рошавата глава бе на мода. Бръснати мустаци? — пази Боже — ще станеш за смях на хората. Всеки си пущаше мустаците, големи или малки, хубави или не, а обикновено нещо бяха и брадите, дори и у много млади хора. Рядко бе младеж да ходи без бастун, размахван из улиците — и зиме, и лете. А вдигнатата яка на палтото, за мнозина социалисти от всички направления, бе един отличителен белег за сериозност и начетеност.

„Гардеробът"не съществуваше: един костюм, който ти е на гърба, се носеше непрестанно и неизменно, докато се скъса. Лятно време на мода бяха сламените шапки, отдавна вече изчезнали — обикновено „гарсонетката". Без нея не можеше. Има — нема, ще се намери някой лев и за сламена шапка. По-богатите носеха „панамени", от хубава слама, по-здрави и можеха да изтраят няколко сезона.

А дамите? Ако днешните млади жени и девойки биха видели фотографии на техни посестрими от онова време, сигурно биха си умрели от смях. Особено чудновати бяха шапките. Какво ли не можеше да се види по тях: изкуствени цветя — да изпълниш цяла саксия; плодове в изобилие от всеки вид, но черешите се предпочитаха; цели, по-големи или по-малки, птици и пр. Обущата се носеха само с много високи токове: какво изтезание и каква мъка за нежните крачета и чести заболявания, но нямаше какво да се прави, трябваше всичко да се понася — „за хубост". „Явните съблазни", освен във „висшето"общество и то повече при официални балове и приеми, почти не съществуваха: никакви деколтета и разни други разголвания. Роклите обикновено бяха по-длъжки.

И все пак, хората се срещаха, запознаваха и залюбваха — само че с намерение да се оженят. „Свободната любов"— това цвете още не цъфтеше в нашата софийска градина.

***

Но през времената, за които говорим, София не само работеше за изкарване на насъщния хляб и да се веселеше. В столицата на България кипеше усилен обществен-политически живот. Постепенно, но непрекъснато и неуморно, се изграждаха всевъзможните културни и професионални организации, които проявяваха удивителна жизнеспособност и развиваха всестранна дейност.

Работничеството първо бе повело крак. Вдъхновено от светли социалистически и демократични идеи и водено от често голобради, но начетени и ентусиазирани младежи, то изграждаше своите професионални организации и се групираше в политическите си партии — двете социалистически фракции—тесни и широки социалисти.

Удивително бе какви даровити, мъдри и с практически усет дейци, дадоха работническите кадри в София. С неголямо образование, но надарени с природен ум, прозорливост и твърда воля, тези народни синове от всички професии — печетари, шивачи, дърводелци, обущари и пр. излъчиха от своята среда личности, които често по характер, работоспособност и умение за практически постижения във всички области, се издигаха високо над мнозина от школуваните и патентовани политици и обществени деятели от другите среди. Някои от тези работници станаха в последствие големи водачи на синдикалното, кооперативно и политическо движения, други влязоха в Народното събрание, трети заеха ръководни и отговорни постове във всички области на стопанския, културен и политически живот.

Голямата железничарска стачка през 1907 година даде подтик и за развитието ни професионалното движение на държавните служители. Учителският съюз, железничарският съюз, телеграфопощенсккят съюз и други израстнаха в мощни организации, които не само ефикасно защищаваха професионалните интереси на членовете си, но и упражняваха значително влияние в политическия живот на страната. След работниците, и другите обществени категории и среди изградиха своите масови и мощни организации: занаятчии, кооператори, умствени работници и пр.

Преди четиридесет години, политическите борби в столицата бяха в пълен ход и крайно разгорещени. Многото политически партии развиваха трескава дейност и си оспорваха горещо симпатиите и подръжката на политически съзналите се граждани, както и техните гласове в изборите.

Извън полемиките във вестниците, любимите средства за политическо съревнование бяха митингите и особено публичните събрания на закрито, където опитни и школувани оратори държаха дълги и буйни речи. На особена почит бяха диспутите: в свиканото от политическа партия или професионална организация събрание, се даваше думата и на противници. Често събранията ставаха при шумни и ожесточени спорове и големи пререкания, които довеждаха понякога и до инцитенти, но в края на краищата всичко свършваше добре и всички си разотиваха доволни, че са се наприказвали и са „турили на тясно"своите противници.

Най-големите и бурни събрания и митинги ставаха в огромния цирк-театър „България", който се намираше на мястото на днешните Общински хали.

Столичани много обичаха, както и сега, да се разхождат през свободното си време. Но тогава туризма и излетите, както и спорта, бяха много малко развити. Любимите места за разходка през празнични дни бяха Павлово, с прочутата си бирария и хубава бира, и Княжево. А през делничните дни, след работа, софиянци се разхождаха из града и в двете градски градини. Малката градска градина, срещу сегашното военно министерсво, се предпочиташе. Централните улици „Леге"и „Търговска"привличаха най-много хора. Там беше софийското „стъргало"или „корсо", както в провинцията наричат местата за разходка. По булевард „Цар Освободител", който още не наричаха просто „Царя", както днес, и който бе много тиха улица, и в голямата Борисова градина се разхождаха повече тежките хора — висшите чиновници и „аристокрацията", както и цветът на интелигенцията.

Известните кафенета и сладкарници, във времето преди войната, бяха главно по булевард „Дондуков": прочутият „Панах" (сега зданието на „Феникс Палас"), където се събираха предимно търговци и по-богати хора; сладкарница „Охрид", съществуваща и до днес, беше свърталище на интелигентните — социалисти и отчасти демократи; сладкарница „Роза", където предпочитаха да отиват офицерите, които никак не обичаха по това време да се смесват с простосмъртните цивилни. А в кафене „България", под стария хотел „България", сега изгорял, господствуваха политиците от всички партии и направления. Тук непрекъснато се „бистреше"политика и се разглеждаха и разрешаваха не само вътрешните български въпроси, но с голяма лекота и най-сложните и деликатни международни проблеми.

Тук си даваха словесни сражения, в надвечерието на Балканската война „патриотите"и „добрите българи"със Софийската левичарска интелигенция и трезвите и разсъдливи граждани, а през Първата общоевропейска война, пак в „България"спореха горещо „русофили"и „германофили". Пак по това време, в същото кафене, се подвизаваше един заслепен „германофил", професор при Софийския университет, който ходеше от маса на маса, взираше се в лицата на посетителите, търсеше чернолики азиатски типове, какъвто сам той беше, за да доказва на който искаше да го слуша, че българите не са никакви славяни, а са от турански произход.



Ивайло Борисов: Hen Revolution

$
0
0

свободни кокошки

… suddenly, 50% от яйцата в магазините са от свободникокошки. Много бих искал някой да ми обясни регулацията и изискванията у нас, за да може една кокошка да се нарече свободна. Всъщност, ще бъда учуден, ако такави има. А също така е интересно и каква е глобата за производителя, ако се окаже, че надписът е подвеждащ, а междувременно са продадени петнайсе трилиона яйца на осезаемо по-висока цена. Не че казвам нещо за нивата на етика у бизнеса.

Иначе любими са ми яйцата “от щастливи кокошки от родината”. Иде ми да ревна от умиление.

Георги Чорбаджийски: Понеделник, 31 Март 2014

$
0
0

Смяната на времето или Daylight Saving Timeможе да изиграе лоша шега на системните администратори, които разчитат на crontab, за да се изпълни програма в определен час. Просто още една мина, на която задължително рано или късно ще стъпиш.

Като повечето готини капани и този е организиран така, че да паднеш в него без да се усетиш. DST корекциите се случват два пъти на година, винаги в почивен ден като при едната корeкция "губим"един час (от 02:59 EET часът става 04:00 EEST), а при втората един час се случва два пъти (02:59 EEST -> 03:00 EEST -> 03:59 EEST -> 03:00 EET).

Това което трябва да се помни е никога да не слагате cron job, който се изпълнява между 03:00 и 03:59, тоест редове от сорта на

0 3 * * * ~/cron/some_script.sh

ще ви донесат неприятна изненада.

Уж ги знам тези работи, но те такива знаещи като мен са най-опасните и поради скрипт, който почиства стари данни в 3 сутринта за малко да се препълнят дисковете на няколко машини. Добре че съм оставил достатъчно място и успях да хвана проблема навреме (2 часа преди дисковете реално да се препълнят).

Капитал Блог: Предстои тълкувателно решение на ВАС по закона за досиетата

$
0
0

В свое становище от 26 март 2014 г. "Програма Достъп до Информация" (ПДИ) припомня европейската рамка на темата за разкриване на документите на бившите служби на тоталитарния режим. Подчертава националния консенсус, с който 40-то Народно събрание прие закона, след години на политически и законотворчески лутания.  Със закона се цели, според различните вносители, гражданите и медиите да имат пълен достъп до информацията, свързана с миналото и зависимостта от тайните служби на всички лица, които...
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>