Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Васил Колев: 2014-04-05 Лекция “Single points of failure и избягването им” от RogueConf 2014

$
0
0

Това ми е в общи линии лекцията от rogueconf, презентацията може да се свали от тук, записът от тук. Има прилични разлики в това, което говорих, и реално ми се искаше да наблегна много повече на дистрибутирането, но нямах време да се подготвя и да го събера в нормалното време.

(и определено можеше да е по-добре, не става добре да говоря на конференции, където имам занимания и с организацията)

Single points of failure

[за какво става въпрос]

Single point of failure е единичен компонент от система, при чиито отказ цялата система спира да работи.

В системите, които правим/ползваме и са повече от един сървър, на който ни е всичко (т.е. един гигантски SPOF) такива неща пак се срещат доста често.

[авиационен модел]

Това е мечтания модел, който даже съществува в реалния свят. Това е напълно подсигурена система, при която имате главен компютър с един софтуер и един хардуер, backup компютри с два различни хардуера и един софтуер, който е различен от главния, и система за следене и кворум. В самолета освен това има и двама пилоти и всякакви резервни варианти.

[авиационен модел 2]

Това е скъпо. Толкова скъпо, че го правят само за случаи, при които умират хора (т.е. дори и в медицинската апаратура не се стига до такива подсигурявания).

Също така системите стават твърде усложнени, като пример – A380, който е наистина подсигурена система, има в себе си 530км кабели. Цената да се изгради и да се поддържа такава система не е по силите на някой друг.

[три неща]

И три неща, за които няма да говоря подробно.

[Софтуерни]

Софтуерните SPOF-ове никой не се опитва да ги заобикаля, или поне не сериозно. Правенето на няколко независими реализации на дадено нещо рядко е оправдано, отнема двойно повече усилия и се дебъгват два пъти подобни проблеми без да може кой-знае колко да се приложат знанията от едното в другото. Поддръжката на две различни системи за същото нещо и комуникацията между тях правят цялото нещо повече от два пъти по-скъпо и сложно.

А проблемите, които се получават от тях са доста по-неприятни, понеже са лавинообразни – ако на няколко места имате същия софтуер, може да очаквате, че ще се чупи по същия начин и в същото време.

[Meatware]

Човешките SPOF-ове са още по-гадна работа. Известни са още като “Bus factor”, т.е. колко човека трябва да ги блъсне автобус, за да спре да работи даден проект (и в много случаи факторът е 1).

В по-големите фирми се правят опити да се реши тоя проблем чрез взимане на повече хора, които да могат да поемат работата един на друг, но синхронизацията м/у хора се оказва още по-сложен проблем и не подлежащ на автоматизация.

Метод за омекотяване е писането на документация, което па всички го мразят.

[цена]

Оценката кога си струва да се вложат средства, за да се избегне SPOF не винаги е тривиална и е за друг вид лекция. Има неща като risk assessment, гадаене по черва на гълъби, хвърляне на зарчета и статистически анализи, които се използват за целта, но много често и хората, които ги предлагат ги объркват…
(който се интересува от проблемите на анализа на риска, може да зачете Насим Талеб)

Като едно лично правило, гледам системите да нямат в себе си нещо, което е наистина трудно за дистрибутиране, или ако го има, да е максимално подсигурено (хубав хардуер, monitoring, резервни части, някакъв вариант да се реагира).

[state]

И нека се хванем с основния проблем във всички тези неща – състоянието, или state, както му викаме.

От машините на Тюринг насам състоянието е нещо основно в това, което правим. Няма система без някакъв state, и съответно една голяма част от решаването на проблемите със SPOF-овете идват от там (иначе просто щяхме да хвърляме хардуер, докато нещата почнат да изглеждат добре).

Искам да го повторя и да покажа, не съществуват stateless системи.

[примерна не-stateless система]

Ето един често срещан пример – смята се, че ако имаме такава схема, то web сървърите ни са stateless, понеже реално са взаимозаменяеми.

От гледна точка на системата те имат два вида state. По-маловажният са заявките, които се обработват в момента (които не се смятат за важни и съответно дори да се загубят, се смята, че може да се повторят. Важният state е един бит, който казва дали този сървър е активен или не, и дали може да обработва заявки.

Съответно цялата система трябва да е сравнително сихронизирана за този един бит, за да може да работи правилно (т.е. ок е сървърът да работи, и системата да не смята така, не е ок да не работи и системата да се опитва да го ползва).

[решения]

Ето няколкото типа решения на проблема.

[do nothing]

Това е стандартния план – повчето хора не очакват, че нещо лошо ще се случи, носят розови очила и не бива да бъдат допускани да мислят системи.

[backup plan]

Може да не е толкова безсмислен като тоя от слайда :)
Тук решението е да знаем какво правим, ако нещо се счупи. За някои по-малко важни системи например backup plan-а може да е “машината е в гаранция, ако се счупи нещо, обаждаме се на тия от които сме я взели и така”, или “обаждаме се на другарче”.

[cold spare]

Това вече влиза в категорията на решения, които уважаващ себе си админ би приложил. В реалния свят това е да имате резервна гума, някъде в шкафа резервни електрически крушки, или при системите – една готова цяла машина, която може да замести останалите, дискове или някакви други резервни части, за офис – втора internet връзка през някое 3g, която може да се ползва временно, ако наоколо са прекопали някой кабел.

Това е и едно от най-често срещаните решения, понеже доста лесно се прави. От друга страна може да предизвика прилично количество donwtime, докато се “стопли” резервата.

(някъде тук на лекцията се оказа, че има хора, които не държат резервни крушки у тях…)

[hot spare]

Това е също доста често срещано – имате готов топъл spare, който във всеки един момент е синхронизиран с това, което прикрива и при нужда автоматично може да поеме работата на изгорелия компонент.

Това много често се изполва в setup-и с бази данни или подобни неща, при които чистото дистрибутиране (за което ще говоря по-нататък) не може да стане заради CAP теоремата.
(ще намразите cap теоремата след малко)

Тук има един специфичен момент, т.нар. fencing – ако втората система поема работата на главната, трябва по някакъв начин да се гарантира, че главната е спряла и не прави нищо, за да не се стигне до омазване на shared state или нещо такова. За целта има няколко типа решения, някои от които просто спират тока на главната :)

[CAP теорема]

И така, преди да си говорим за най-хубавия начин – да имате N на брой машини, те да вършат едновременно работа и хем да се scale-вате, хем да сте защитени от сривове, да кажа защо това е непостижима мечта…

Теоремата е съвсем проста и гласи следното: една дистрибутирана система може да има най-много две от следните три свойства: Консистентна, винаги достъпна, издържаща разделение.

Консистентна значи, че във всеки един момент една заявка към нея ще даде същия отговор, без значение към коя част от нея се обръщаме, т.е. ако питаме базата “колко реда има в таблица X”, всичките и сървъри ще кажат същото нещо.

Винаги достъпна значи, че дори да са отпаднали някакви компоненти, тя все пак ще продължи да ни отговаря.

Издръжливостта на разделение значи, че не може да се достигне т.нар. split brain ситуация – ако системата се раздели на две части, не може двете да мажат в/у данните и да се получи при тях различна версия.

Това например значи, че не може по някакъв елементарен начин да си направите master-master репликация на базата данни.

[дистрибутиране]

И да си поговорим за мечтата, всичко да е дистрибутирано. Винаги ми се е искало да мога просто да добавям нов хардуер и нещата да работят и на него. Дори за някои неща това сме го постигали …

Това е постижимо, с някои ограничения. Понеже не ми хрумна по-добър начин, ще ви дам няколко примерни системи, които почти успяват да решат проблема :)

[load ballancers + web]

Това е един доста класически случай за повечето сайтове, на които не им се иска да имат downtime. Слагате отпред два load ballancer-а, които знаят кой от web сървърите отзад работи и балансират м/у тях заявките. Това работи много добре, сравнително стандартизирано е и сглабянето му не отнема особено много време. Достатъчно стандартно е, че amazon да предлагат компонентите му като някакъв service.

При отпадане на компоненти системата го усеща и спира да му подава трафик.

RAID масивите са доста близки като идея до това.

[синхронни бази]

По принцип повечето ACID бази данни използват сихнронна репликация, т.е. всяка заявка за писане се счита за завършена (т.е. се казва на клиента) когато всички компоненти от системата са я потвърдили. Това е почти същото като предния вариант.

[hack-ът за eventual consistency]

И има една добавка, като удобен hack при системи, при които има случаи, в които може да се прочетат стари данни, т.нар. eventual consistency.

В общи линии това представлява система, за която операциите за писане са приключили при запис в X компонента, като обикновено X=N/2 + 1. Тогава имаме inconstent четене, което може да чете от 1 компонент, и ако ни трябва консистентно, четем от N-X+1 компонента. Това се използва основно за системи, при които консистетният read е рядка операция.

[sharding + replication]

Това е текущият метод за репликиране на база данни. В общи линии умножавате факторите за на колко искате да разделите данните (за performance) и за redundancy и получавате колко железа ви трябват (в случая са 2X2).

Това обаче върши работа основно за прости заявки. В момента, в който трябва да съберете данни от две машини, за да направите join или нещо такова, нещата започват да се объркват.


Никола Балов: Tag Heuer създаде телефон с безкраен живот в стендбай режим

$
0
0
Tag Heuer създаде телефон с безкраен живот в стендбай режим
Tag Heuer представи иновативен мобилен телефон с възможност за самопрезареждане на батерията и на теория безкраен живот в стендбай режим.…

Wednesday © Галя Георгиева: Херинга във Фолио на Фурна

$
0
0

Докато сърфистите днес ги вееше вятърът, мен ме засърбяха ръцете за първия ми рибен шедьовър. Нека истинският морски животзапочне сега! Моето кръщене в приготвянето на рибабе тази вкусна и лесна норвежка херинга във фолио на фурна.

Norwegian Herring

Приготвяне:

Спрях се на херинга, защото е изключително полезна риба. Този вид е един от най-наситените на полезните Омега-3 мастни киселини, с които организмът неутрализира възпалителните Омега-6. За съжаление, в хранителните вериги в готово за консумиране състояние консервираната рибасе предлага само в марината от олио. Тъй като Омега-6 мазнини се съдържат в преобладаващо количество в растителните масла, избрах да си спретна прясно замразена филирана норвежка херинга.

Разфасовката от 0.5 кг ми излезе 5 лв. за 6 малки филенца, според мен достатъчни за 2 порции, стига да има с кого да ги споделите. Херингатасе оставя да се размрази, а вие използвате да си направите обичайната крайморска разходка също като мен. Така и апетитът доволно се обостря – знам го от личен опит. Докато чакам фурната да загрее предварително, измивам филенцата и ги постилам върху алуминиевото фолио, като ги овкусявам и гарнирам по следния бърз и лесен начин.

Намазвам ги с краве масло, тъй като съдържа важните за организма полезни наситени мазнини за разлика от олиото. (Още по-вредно, когато е термично обработено. Не ви се вярва? Скоро за това в блога!) Поръсвам с хималайска сол (никаква готварска!) и черен пипер, и добавям нарязани зеленчуци, каквито имам под ръка в хладилника, в този случай лук и чушки. Завивам филенцата във фолиото и ги слагам във фурна на 180 градуса за 20 минутки. След което си ги хапвам най-доволно. Добър апетит и на вас!

Ако се интересувате от истински полезни храниили бързи и лесни рецепти, направени с тях, продължавайте да следите блогами и моя нов живот на морето!

Жюстин Томс, smiling: децата рисуват: рецептите на баба 2014

$
0
0

IMG_8703

автор: Самуил, 12 г., Добрич

IMG_8708

автори: децата от клуб “Батик”, Младежки дом, Търговище

IMG_8711

автор: Виктория, 8 г., Търговище

IMG_8715

автор: Даниела, 14 г., Трявна – понедител 2014

отново бях в журито и отново бях изумена от креативността и способностите на децата от цяла България!

и рисунките от рецептите на баба 2013 тук

Фитнес блог: 8 препоръки за по-лесна адаптация във фитнес залата

$
0
0

Спомням си първата седмица, в която започнах да посещавам фитнес зала. Бях мотивирана, с желание да "направя нещо за себе си", да не се отказвам лесно и да постигна резултати. Но като всяко ново начало и първите стъпки във фитнеса бяха трудни.

Чувствах се като дете, което за първи път влиза в училище. Бях изпълнена с желание да уча нови неща, но и объркана, притеснена и леко засрамена от останалите трениращи, които обсъждаха програми, тренираха с тежести и не се притесняваха да се изпотят.

Вече близо 4 години тренирам редовно в една и съща зала и за мен фитнесът се превърна в незаменима част от ежедневието, споделено с готини и мотивирани хора. Реших да споделя своя опит и се надявам тази статия да помогне на начинаещите да се чувстват по-уверени и по-подготвени в новата среда.

Поздравявайте "домакините"

Едно учтиво "Добър ден"или "Здравейте"ще ви помогне да направите добро впечатление и почти сигурно ще създаде гостоприемна атмосфера. Поздравете хората на рецепция, преобличащите се в съблекалнята и трениращите в залата. 

Когато си тръгвате, повторете ритуала с "Довиждане", "Приятна тренировка/почивка", "Хубав ден". Ако сте учтиви, шансът следващия път да бъдете и вие поздравени и заговорени, е голям. А така ще може да завържете и първите си приятелства. 

Трениращите с по-дълъг опит в дадена зала знаем, че хората там често са мотив да отидеш да тренираш, дори и да си имал лош ден в офиса, университета или училището. Затова, грабвайте раницата и с усмивка към залата.

Не носете слушалки, докато тренирате 

Ако носите слушалки на ушите си, това е почти сигурен знак, че не желаете да бъдете обезпокоявани. Затова и вероятността да ви заговорят в залата е малка. Освен че ще изолирате себе си, по-този начин може да създадете неудобство на останалите трениращи, ако е нужно да ви попитат "дали може да се редувате"на даден уред, например. 

Купете си удобна екипировка 

Удобната екипировка е добър стимул да тренирате и същевременно ще ви помогне да се чувствате по-комфортни и уверени. Като новак често в началото ще бъдете център на внимание, затова поне си осигурете удобство "под светлините на прожекторите". 

Удобна екипировка за мен включва спортни обувки, които да не ме стягат или да не са с прекалено тънка подметка, тениска или потник, които не са от изкуствена материя, която да запарва и долнище, с което да се движа свободно, т.е. да мога да клякам, без да ме ограничава и опъва.  

Не се страхувайте да питате

"Който го е страх от мечки, не ходи в гората". Именно в тази връзка, ако за вас оборудването във фитнес залата представлява просто куп непознати уреди, по-добре потърсете съдействие от другите трениращи или персонала на залата, преди да решите да ги ползвате. 

Повечето уреди имат описания на самите тях за какво са предназначени и как да ги ползвате, но все пак има тънкости, като настройка на позицията на уреда спрямо вашето тяло, ръкохватките, тежестите, които е важно да знаете, за да тренирате безопасно и ефективно. 

Обикновено лесно може да познаете "старите кучета"в залата. Те са уверени, тренират здраво и често са по-общителни от останалите. Попитайте ги за съвет, нека ви покажат как се ползва дадена машина или да ви помогнат да я настроите. Винаги има шанс да ви откажат или да не отговорят дружелюбно, но това не трябва да ви притеснява. "Разни хора, разни идеали". Отвърнете с усмивка и попитайте някой друг. Има вероятност друг трениращ да ви е чул и да поиска да ви съдейства. 

За по-срамежливите и притеснителни е следващата препоръка. 

Направете няколко тренировки с треньор 

Като всяко начало и първите посещения във фитнеса са трудни, объркващи, иска се мотивация да влезете и още повече, за да опитате даден уред. 

Най-сигурно, за да си спестите неудобство или да не рискувате да се контузите, попитайте за тренировка с треньор на рецепцията. Повечето зали работят с треньори. При някои има постоянно на място, при други се изисква предварително записване. 

Обърнете се към треньор за период от поне четири седмици, който да ви научи на основните правила и методи за успешно провеждане на самостоятелни фитнес тренировки. След това бих ви препоръчала да правите контролни тренировки всеки две до четири седмици.  

Функцията на треньор може да изпълни и по-опитен човек във фитнес залата, на когото имате доверие.

Формулирайте целите си

Един от първите въпроси, с който ще се сблъскате във фитнеса, е "За какво тренираш?"или "Какви са целите ти?"и е добре да сте подготвени за него. Ако някой по-опитен иска да ви съдейства, то е важно да знае какво целите. 

За да избегнете употребата на "паразитни думи"от типа "искам да отслабна"или "искам да се стегна", препоръчвам ви да прочетете тази статия – паразитни думи от света на фитнеса. Тя ще ви помогне по-ясно да дефинирате първоначалните си цели и така по-лесно да намерите верния път към тяхното постигане. 

Тренирайте по програма

За да не се чудите всеки път какво да тренирате и така да създавате предпоставки да се колебаете дали изобщо да отидете, ви съветвам да имате тренировъчна програма. 

Като начинаещ без опит, най-добре е да имате собствена програма, съобразена с възможностите на вашето тяло, ежедневие и опита, който имате. Не копирайте чужда, защото често те са лично съобразени с трениращия и  при тях няма гаранция за успех. Допълнително има риск от контузия, тъй като може да са включени упражнения, които не са подходящи за вас. 

Ако се доверите на треньор, той ще може да ви изготви индивидуална програма след няколко съвместни тренировки. 

Алтернативен вариант е да си изберете програма от нашия раздел и да помолите ваш приятел с повече от година и половина фитнес опит, и на когото имате доверие, да я прегледа и адаптира за вас. А най-добрият вариант е заедно да изберете програмата. 

Препоръчвам да разгледате тези програми: 

Подробни разяснения, насоки и видео за изпълнение на отделните упражнения може да намерите и в нашия раздел

За по-лесна физическа адаптация към новото натоварване ви препоръчвам да не пренебрегвате загрявката в началато и разтягането в края на тренировката. 

Изключвайте телефона си, докато тренирате, и използвайте кърпа

Ако не искате да влезете бързо в "черния списък", по-добре е като влизате да тренирате да не взимате телефона си, или ако е невъзможно, поне да го сложите на тих режим. Фокусът и концентрацията са от особено значение за правилното изпълнение на дадено упражнение и страничните звуци могат да повлияят негативно върху тях. А преполагам, че не искате някой да изпусне 140 кг щанга, докато прави тяга, само защото вашият телефон е звъннал стряскащо в близост до него...

Важен елемент към екипировката по време на тренировка е и хавлиената кърпа. Имайте винаги подръка с вас, за да може да попиете лежанката, ако има нужда, или както сами ще забележите, повечето хора покриват уредите, преди да ги използват. Добрата лична хигиена със сигурност ще ви съдейства за по-лесното приобщаване. 

Препоръчвам ви и тези две статии: 

В лично качество се стремя да съдействам на начинаещите в залата, в която тренирам, било то със съвет как да използват даден уред, или с мотивиращо "Браво за постоянството. Важното е да не се отказваш", и до сега в близо 9 от 10 случая съм получавала усмивка и приветливо отношение от другата страна. 

Затова независимо дали вие сте в ролята на начинаещия или напредналия, опитайте са да направите общата тренировка по-приятна и полезна за всички. 

И помнете, зали много, хора всякакви. Ако първата зала се окаже, че не е вашата, спокойно може да я смените. Важното е да не се отказвате в начинанието си и да правите така, че то да бъде удоволствие за вас, а не неприятно "задължение".

Ако все още не сте избрали зала, съветваме ви да прочетете нашата статия по темата - моята фитнес зала.

Успех!

Прочетете и тези полезни материали:
Турско ставане
Видовете хватове - ширина на хвата
Тренировки и обхват на движение
Биомеханичният Торбалан
Neural charge тренировки
Смолов - специализация на клека (част I)

Милена Фучеджиева: за чувството за вина и проклятията

$
0
0
онзи ден бях питана от Nadya Cholakovaнастойчиво за две неща - дали изпитвам чувство за вина и дали вярвам в проклятия и лоши очи.
вина изпитвам само към деца, възрастни хора и животни. извън тях всички останали сме жертва на личните си пристрастия, и когато някой казва нещо публично, трябва да носи отговорност за думите си. никога не съжалявам за неща, които не могат да бъдат върнати назад. щомсъм ги мислила, а след това изрекла, всяко връщане означава отклонение от интуицията ми, а тя не ме лъже. престъпления на сърцето извършва всеки. аз не изпитвам вина към никого и нищо извън гореспоменатата тройка ДВЖ. изпитвам вина при недобре свършена работа и липса на самодисциплина.
толкоз за вината. ако някой се опитва да ме сложи на guilt trip - "виновно пътуване" - няма да стане.
но ето как в момента преживях секундна вина. както си пиша и ям пържени филийки в "локал", край прозореца минаха двойка млади цигани с желязни пръчки в ръката, на поход по кофите. да, чувствам се виновна, че има хора, които живеят от боклуците ни, и няма случай в който да видя нещо такова и да не се почувствам виновна.
вторият въпрос на надя беше вярвам ли в проклятия. не, не вярвам. знам, че има хора, които се занимават с такива неща, но абсолютно не ми дреме на елфската жилетка. да, има лоши очи в смисъл, че има хора, които искат да си зле, от малка животът ми е съпроводен от такива и съм свикнала с идеята за завистта и злото, но не мога и за секунда да ги обвинявам за нещастията в живота ми. те са решение на бог, както и последствие на мои действия. отговорността за провалите ми във всяко едно отношение си е само моя, а форс мажорните обстоятелства са съдба. да се придават свръхестествени сили на свръхглупави хора, които смятат, че могат да ръководят съдби, означава желание сам да си натресеш нещо неприятно. така че, който вярва, да се пази от врага вътре в себе си.
това беше неделната ми проповед;)
успешна седмица от утре, вината и проклятията да оставим на хората, които имат прекалено много свободно време, и не мислят за хляба на масата им.

Никола Балов: Will.I.Am. пуска собствен умен часовник с възможност за разговори през юли

$
0
0
Will.I.Am. пуска собствен умен часовник с възможност за разговори през юли
Will.I.Am. показа интересно устройство от категорията на умните часовници, което обяви като свой нов проект и обещава да пусне на…

Жюстин Томс, smiling: зарядът на душата

$
0
0

IMG_8791

много хорасвам написаното от Ромен Гари. затова и когато взех зарядът на душатаочаквах пътешествие. а то се оказва много смело и мащабно. и смислено. и разтърсващо.и тъжно. и … човешко.

измислен е начин да се прихваща душата на умиращите и да се използва като мощен енергиен източник. от това, разбира се, произтичат много последствия от различно естество. и да, тоталната дехуманизация е наистина тотална.

“ако все пак някога светът бъде разрушен, това ще бъде от някой създател”

“никога не се е случвало в историята Силата да не стигне до собственото си унищожение”

“не гений липсва на света, а граници пред гения”

“още колко пъти цивилизацията може да бъде спасена така, че все още да заслужава да бъде наречена цивилизация?”

” … процеса на привикване, който винаги се случваше в историята и който водеше до атрофия на чувствителността, така че те вече почти не забелязваха …”

“всички народи са орли. това е част от реториката. колкото повече ги карат да пълзят, толкова повече им обясняват, че летят и че са орли”

“законите на войната са приложими единствено по време на война. по време на мир всичко може”

явно неслучайно я четох тази книга именно в тази ситуация на България, на света. имало защо. a must read за мислещия човек. с уговорката: ясно е, не е леко четиво.

“има ли все още нещо човешко в нас …”

още от Ромен Гари: Големия Гальовник, Животът пред теб, Сияние на жена


Wednesday © Галя Георгиева: Как Срещнах Трета Буна

$
0
0

Тогава нямаше да си помисля, че година по-късно ще живея точно над нея. Всяка сутрин заедно ще зърваме морето, а вечер ще заспиваме с него. Това е животът ми тук и сега – вечна моя мечта, която сбъднах този септември.

Точно преди година имах причини да обърна гръб на СофетоСофия и реших да подаря усмивката си на моренце. Не съм пропускала сезон без него, откакто съм се родила. Този път обаче реших да поживея за около месец при брат ми във Варна, докато стигнат парите.

Наричах го свой експеримент и забелязвах как варненци, с които се засичах на Трета буна, разширяваха зеници, когато им го споменавах. Думата явно криеше завоалирано за тях значение, както когато морската вода там се размъти. Чудатите реакции ме забавляваха, но хората се пооглеждаха за мен и моята тайнствена конспирация.

И за мен бе непознато, странно и вълнуващо, страшничко дори в началото без изначален план и представа как се живее на самотексамостоятелно на ново място. Друг избор нямах освен да се хвърля с главата напред в експеримента. Дори във водата влизам отработено плавно с опашката сидва крака.

В програмата ми за деня, освен работата и лежерът вечерта, влизаше като редовно задължение трамбоването до моренце. Трябваше да се набира материал за морския ми сайти да се плува. И като всеки, който тепърва има да се учи по реда му с опит – грешка, първите няколко дни обикалях по централните плажове.

Точно тогава се случи в района да има моментно замърсяване на водата. Трябваше да реагирам бързо и намеря по-чисто спотче. След кратка справка с нета, който трудно споделя на български полезната си информация, стигнах до Първо златно правило. Заселваш ли се на непознато място – говори с местните! Така разбрах за буните.

Колкото по-нагоре отиваш от градските плажове, толкова по-чиста става водата. „Върви към буните. От Трета нататък е най-добре.“ Благодаря на варненци за просветлението. Търсиш ли – намираш, а с питане и до Трета бунасе стига. Ето как моят път ме отведе при нея.

Не бе влюбване от пръв поглед, а нещо сериозно – истинска любов, която узрява и става по-дълбочинна с времето. Дори сега, когато пиша това, стомахът ми се свива от гъдела на пърхащите водни кончета. Ако сте обичали, познавате неописуемото чувство и насладата. Още помня скоростта, с която се бях забързала към нея. Със същия устрем ме привлича и до днес.

Милена Фучеджиева: Beyoncé - Halo

Милена Фучеджиева: Röyksopp - Running To The Sea feat. Susanne Sundfør

Animal Rescue Sofia: Поздрави от Фийби

$
0
0

Откъде тръгнахме:
Апелът за помощ на Фийби
Фийби с положителен тест за парво
Ъпдейт от Фийби

Да видим сега кой ще познае в това здраво, уверено в себе си момиче онова жалко парцалче, на което спасихте живота в края на януари? На бас, че ако не бяхме ви казали, че е тя – през ум не би ви минало подобно сравнение:

Phoebe

Бебчето Фийби дойде при нас в труден момент. На нея обаче и беше по-трудно отколкото на нас. Болна от парвовироза, демодекоза и с откъсната предна лапичка, бамбина уж нямаше шанс. Вместо да отлети към звездите обаче, тя получи от вас своя нов живот и днес му се радва с всички сили!

DSC04935fib2

Благодарим на Ваня (Кара) за обичта, която и дава всеки ден в приемния си дом. Кожните болести си искат време, но иначе краченцето е вече добре. Когато Фийби оздравее напълно, за нея има местенце в Холандия благодарение на Бети Коерс, която вече я чака с нетърпение.

Никола Балов: Първи слухове за Samsung Galaxy Note 4: 20 MP камера и 2k дисплей

$
0
0
Първи слухове за Samsung Galaxy Note 4: 20 MP камера и 2k дисплей
Samsung по традиция представя новите модели от серията Galaxy Note през лятото, така че с настъпването на пролетта това време…

Марина Илиева: Филипините (1)- Лястовиците са тук, при нас,

$
0
0

Скоро ще ви ги изпратим. Те ще пътуват дълго, повече от месец и накрая ще ви донесат радост и слънце, пролет. Наесен не забравяйте да ни ги върнете, след като отгледат малките си. Ще ми липсва домашният уют, който разпръскват с нежното си цвърчене.

Сега се стрелкат почти невидими, светкавично безредно под големия мост, неспокойни са, стягат куфарите за дългия път… С хиляди са и само ловките им маневри предотвратяват неминуемия сблъсък. Суетят се, обхванати от нетърпението да се приберат у дома. Кое е всъщност „у дома” – у дома е, където се отглеждат децата. Повечето български лястовици зимуват в Африка, но някои по-спортни натури летят чак до тук, до Далечния Изток. Не носихме дълго мартеници – децата на въздуха са навсякъде около нас.


Филипините. Никога не съм си представяла, че ще живея тук. Югоизточна Азия ми е позната от романите на Карл Май и от разкази на моряци в родната Варна. В началото предпочитах да съм в Китай – заради приятелите. А и заради многото магнетични места, които останаха неизследвани… Но съдбата реши друго, изпрати ни да опознаваме нова страна. Пак е Азия.

Сред водите на Тихия океан плува архипелаг от 7107 острова. Това е Република Филипините.Повечето са с вулканичен произход (има над двеста вулкана!) – едва седемстотин от тях са населени, останалите са чиста природа. Най-големите острови са: Лусон (местните го наричат Лузон), където са столицата и нашият Субик; Минданао, Палаван и Миндоро. Страната е бивша испанска колония, което предопределя да е една от двете католически държави в Азия, наред с Източен Тимор. Населението е сто милиона и бързо нараства, правителството вече взема мерки за ограничаване на раждаемостта. Само в Манила живеят над 11 милиона души, което я прави един от двадесетте най-големи метрополиса в света.

Португалският мореплавател Фернандо Магелан, плавайки под знамето на Испания, достига Филипините през 1521 г. Той е посрещнат добре от местните вождове, но те го въвличат в битка с друго местно племе, което побеждава испанците и Магелан е убит.

Името на страната е дадено 22 години по-късно от испанския пътешественик Руй Лопез в чест на крал Филип Втори.

Първото име на Субик е Хубек, така е наричан от жителите на провинция Замбалес на остров Лузон. Но испанските мисионери са бъркали Хубек със Субик и така остава и до днес. За името научих в Градския музей на Олонгапо, за който ще разкажа по-късно.

Subic Bay Freeport Zone /SBFZ/, която е по-известна като Залива Субик, е първият успешен случай на военна база, преобразувана в курортна безмитна зона. Тя е управлявана от Subic Bay Metropolitan Authority. Обхваща оградения район на бившата американска военноморска база „Заливът Субик” в югозападната част на остров Лусон и е заобиколена от градовете Олонгапо и Субик. Пристанището гледа на запад към планинската верига Замбалес, а заливът е част от Южнокитайско море.

Заливът Субик, където живеем ние, е на 140 километра северно от Манила. Планинската верига зад него представлява отлична естествена защита от тайфуни, както и от последиците от последиците от изригването на вулкана Пинатубо на близкия връх през 1991.

Зоната е била най-голямата американска военна база в Азия. Но условията за развитие на кораборемонт са създадени тук още през 1885 г. от тогавашната колониална сила Испания. След Испано – американската война през 1898 кралство Испания губи богатите си колонии Куба, Пуерто Рико и Филипинските острови, които минават под суверенитета на САЩ.

Така за сто години Заливът Субик се превръща във военна база. През 1991 г. филипинското правителство отказва да поднови договора за наем на базата. Американските военноморски сили вече съкращават операциите си в Субик, когато през юни 1991 г. внезапно Пинатубо изригва. Едно от най-големите вулканични изригвания в последните сто години в света покрива с пепел околните селища и базата и нанася големи щети. Последният американски кораб отплава на 24.11.1992 г.

Днес тази уникална зона е популярен курорт благодарение и на доброволния труд на жителите на Олонгапо и е един от основните икономически двигатели на страната с повече от 700 инвестиционни проекта, в това число четвъртата по големина корабостроителница в света.

„Адаптира ли се?” – загрижено ме питат приятелките от Варна. Адаптацията ми трая около минута, колкото да сменя вълнената блуза, с която пътувах (пристигнахме в средата на февруари), с памучна, без ръкав. Явно, човешкото тяло е устроено така, че към топлото бързо свиква.

Настаниха ни в чудесен хотел в Зоната Залива Субик, заобиколен отвсякъде с палми и орхидеи, а зад тях - непроходима джунгла, смесена с широколистна гора. Най-много ми харесаха басейнът и звуците на джунглата преди разсъмване.

На ръба на басейна вече е застанал един слабичък филипинец с дълъг прът в ръка. Табелата зад него предупреждава: Басейнът е затворен. Изглежда така, като че ли той мери дълбочината на водата, всъщност накрая на пръта има нещо като прахосмукачка, с която почиства дъното. След това махат табелата, но никой не се къпе поради изгарящото слънце. Едва следобед, когато хотелът хвърли сянка, влизам да поплувам. Когато във водата се потопят филипинки, най-вече заради малките си деца, те непременно са облечени с тениски и къси панталони. Не помагат надписите край басейна, които учат: „Дамите трябва да са облечени в бански костюми, а господата – в плувки! Забранени са тениските и бермудите!” Обществото ни е консервативно – пояснява Полин, - дори и да са облекли бански, филипинките носят отгоре дрехи….

Към пет сутринта стадо маймуни и множество непознати птици започват да крещят неистово и да съобщават за предстоящото чудо – изгрева на слънцето. Щом се зазори, внезапно млъкват и се прибират някъде из горите наоколо, започват трудовия си ден. Тогава пък диригентът вдига палката и гръмва хорът на цикадите. Дружното и монотонно скрибуцане продължава известно време, докато постепенно не заглъхне и не побутнат и последната певица да замлъкне.


Невидими са всички тези животинки и затова толкова интересни. Но все пак успях да заснема един такъв нощен певец – гекона токи. Едър вид дървесен гекон, името „токи” е получил от характерните звуци, които издава, точно те привлякоха вниманието ми. Сред останалите крясъци един дълбок, плътен призивен звук прави впечатление като че ли го издава едро животно. Какво вика така? – питам Рон, момчето от охраната на входа на хотела. – Геко – отвръща то. – Какво е това, гекон ли? – Да, ето тук живее, яде насекоми – сочи ми той процепите в солидния навес. – Така вика своето момиче.

Синът ми, запален по екзотичните животни, ми беше разказвал преди години за гекона и поисках да го снимам, но това се оказа трудна работа. Той е много бърз и светлината от светкавицата го дразни. Оставих апарата си на Рон с молба той да хване гущера в кадър. Рон си отглежда един вкъщи и знае как да подходи, на сутринта имах три чудесни снимки на новия ми приятел. Хванат е в изоставената хотелска сграда в края на комплекса. Тя не е довършена по неизвестни причини и тъй като е построена на мястото на американска военна болница, нощем на поляната пред нея могат да се видят призраците на американци и филипинци, намерили смъртта си в нея – доверява ми Рон. И бързо добавя: – Но само ако имаш трето око можеш да ги видиш…

Рон е един от 30–те милиона филипинци, които търсят щастието си в чужбина. Работи като охрана от шест години. Той е на 27, с тригодишна дъщеричка, която никога не е виждал на живо. Съпругата му е заминала за Щатите бременна, започнала е работа като медицинска сестра в една болница и там е родила тяхното дете. Не се е връщала от тогава, за да заслужи заветната зелена карта. След като я спечели, Рон ще замине при нея и ще си живеят добре в страната с високи заплати, за това си мечтаят младите хора. За сега той вижда малката само по скайпа. „Тя е моето вдъхновение – казва – за да ходя на работа.” Татуирал си е образа й на ръката си, така тя е винаги с него.

След Великден жена му и дъщеричката му Ейнджъл (Ангел) ще си дойдат най-после в отпуск за един месец и той ще бъде с тях! Отсега планира ентусиазирано къде ще ходят на почивка, радостта му е голяма.

Клишето „американска мечта” за филипинците е твърде жив обществен феномен.
Младежите не виждат негативния й смисъл – като измамен по съществото си образ, налагащ в съзнанието на чужденеца подменена, но деструктивна ценностна система.
Говорих с много млади хора – повечето си търсят работа в чужбина, а момичетата си мечтаят да се омъжат за чужденец, по възможност бял и да заминат за богата страна.

Но не всички мислят така, моите нови приятелки са с различни амбиции и мечти. С тях ще ви запозная по-късно.

Автор:Наталия Бояджиева
Снимки:Наталия Бояджиева

Блог Стара София: Софийската духовна семинария

$
0
0

Сп."Сердика", бр. 10, 1938 г.

Софийската духовна семинария
Д-р В. Сл. Киселков

Още през епохата на възраждането на българския народ мнозина прозорливи люде са долавяли, че нашето общество се нуждае не само от светски водачи, но и от вдъхновени и идеални църковни служители. Последните били необходими, за да се поддържа у българина вярата в Бога и в тържеството на правдата и истината. Без тая вяра никой не би се заемал да работи и да се бори, а още по малко — да се жертвува за осъществяване онези светли национални идеали, за които се борили нашите църковни и обществени дейци от категорията на Неофита Хилендарски и на Георги Раковски.

Естествено, такива идеални народни пастири и учители биха могли да се подготвят най-добре не във взаимните, класните училища, откривани по села, паланки и градове, а в специални духовни, богословски училища. С това убеждение са живели както Априлов и Фотинов, така и нашите общественици след Кримската война. Израз на споменатото убеждение е дал един от сътрудниците на в. Право още в 1861 година.

Зданието на Духовната семинария през 1903 г.

Нуждата от просветени български духовници най-силно се почувствувала през 60-те години на XIX век, когато църковният въпрос бил в пълния си разгар. Тогава българските борци за църковни правдини всячески се грижели да освободят народа ни от властта на Цариградската патриаршия и да извоюват автономна църква по подобие на българската църква от времето на княз Бориса и цар Симеона или по подобие на Търновската патриаршия от XIII и XIV векове или пък на Охридската архиепископия. За такава църква, обаче, били потребни нови и подготвени български духовници. Ето защо цариградските българи още през 1867 год. сериозно се замислили да основат специални духовни училища в някои български градове. Нещо повече — те настоявали да се открие дори и висше богословско училище по подобие на руските духовни академии.

Когато турското правителство издало знаменития си ферман от 28 февруарий 1870 год., с който позволило на българите да се отцепят от ведомството на Цариградската патриаршия и да си създадат своя Екзархия, въпросът за откриване духовно училище за българите станал още по-съществен. Той се разисквал устно и писмено от страна на тогавашните общественици — светски и духовни водачи на нашия народ. Например, в броя от 6 февруарий 1871 год. един от сътрудниците на в. Македония, редактиран от известния П. Р. Славейков, настоява да се открие образцова българска гимназия със специален при нея двегодишен богословски курс. В последния трябвало да постъпват само ония младежи, които желаели да се посветят на църковнослужение, а чрез него — и на своя народ. Наскоро същата идея се подхванала и от новооснованата Българска Екзархия. Тази идея е занимавала и българските митрополити Иларион Търновски, Григорий Доростоло-Червенски и Симеон Варненско-Преславски, защото те правилно са преценявали значението на подобно училище и най-силно са чувствували липсата на просветени народни пастири.

Духовната семинария днес

След дълго обсъждане на изтъкнатия въпрос от страна на споменатите митрополити, той бил разрешен. На 11 май 1874 год. било открито специално училище в монастира „Св. св. ап. Петър и Павел", при гр. Лясковец. То било издържано от Търновската митрополия и имало два отдела: общообразователен и богословски. То е първото богословско училище в България. Просъществувало само до 1877 год., когато била започната Освободителната война. Когато слънцето на свободата озарило България, това училище изново било открито, но при видоизменена програма. Така обновено, то станало известно на народа ни под името Петропавловска духовна семинария. Но и в този си вид то не просъществувало дълго време, понеже било преместено в Търново. Там то продължило съществуванието си като клон от Търновската гимназия, но пак за кратко време, поради неустановеността на просветната политика на младото Българско княжество.

Ала нуждата от просветени клирици е била наложителна. Ето защо самото Министерство на народното просвещение се видело заставено да открие специално Богословско училище в гр. Самоков в началото на 1883 — 1884 учебна година. Изпърво училището имало 3-годишен курс, а по-късно — 4 годишен. В провинциалния Самоков Богословското училище просъществувало анемично до края на 1902 година, вече под крилото на Светия Синод.

За да се постави на здрави основи богословското образование и да се задоволят най-правилно нуждите на българската църква и на българската държава, ръководните църковни кръгове са схващали, че е наложително да се премести Богословското училище от Самоков в София — Столицата на България и средището на българските земи. В същото време Светият Синод решил занапред учението на учениците да трае не 4, а 6 години, а Богословското училище в Самоков да се преименува в Духовна семинария. Това става, обаче, през 1902 год. Затова учениците, които постъпили в новата семинария в началото на 1902—1903 учебна година в Самоков, завършили курса през 1908 год., като първи випуск на шестокласната Духовна семинария в София. Последният випуск на Самоковското богословско училище с 4 курса завършил образованието си в София през 1905 г.

Духовна семинария — Входът

За да се премести Богословското училище от Самоков в София и да съществува там като Духовна семинария, необходима била, преди всичко, удобна сграда. Ето защо, още през 1897 год. Светият Синод помолил Столичното общинско управление да му отпусне подходяща площ в околността на града, за да построи специална монументална сграда, в която да се настани бъдещата Духовна семинария. Съзнавайки значението на това училище за нравствения и религиозен развой на нашия народ, Столичното общинско управление, на чело с тогавашния си кмет Д. Яблански, с радост се отзовало на молбата на Светия Синод. То отпуснало на последния най-високата част от местността Куру-баглар (Сухите лозя), гдето днес се издига величествено Софийската духовна семинария, прилична на някой средновековен замък всред вечно зелена борова гора.

Тогава тази местност е била пуста и дива. Тя била обраснала само в бурени и трънаци. По нея нямало ни помен от днешната богата растителност, нито пък капка вода. Освен това, по онова време тя била съвсем откъсната от града. Мнозина скептици, които не предвиждали ни най-малко бъдещето развитие на малката българска Столица, която все още приличала на обикновен провинциален турски град, в недоумение се запитвали, защо ще се харчат пари за семинария в такава пуста местност. Ала по всичко личи, че както синодалните архиереи, така и столичните общински управници са били много по-проницателни, отколкото споменатите скептици, защото и едните и другите са предугаждали, че пустият и безводен Куру-баглар един ден ще представлява най-хубавият кът в цялата Софийска околност: от него семинаристите ще се заглеждат ту в мълчаливия и величествен образ на Витоша, ту в синкавите скатове и върхове на Балкана, ту в равното Софийско поле, осеяно нощем с хиляди светещи лампи, ту в лазурното небе над него.

Духовна семинария — Дворът

След като приел с радост щедрия дар на Столичната общинска управа, Светият Синод незабавно се заел да събира необходимите средства, за да може по-скоро да издигне подходящо здание за бъдещата Семинария в София. При това, зданието трябвало да бъде не само удобно за младите питомци, но и украса за нашата млада Столица и гордост на православната ни църква. И миряни, и духовници — от сетния селски свещеник до синодалните архиереи — всички са поднесли с радост своята лепта. След петгодишна подготовка, когато била събрана потребната сума, на 31 март 1902 година тържествено бил положен основният камък на бъдещата Духовна семинария в Столицата. На това рядко за онова време тържество присъствувал Варненско-Преславският митрополит Симеон, — тогава председател на Светия Синод, всички министри, ректорът на Висшето училище проф. Златарски, директорите на столичните гимназии и ректорът на Богословското училище в Самоков.

Колко голямо значение са отдавали на Духовната семинария тогавашните църковни и светски управници на страната ни, личи от обстоятелството, че на това рядко тържество е присъствувал и нашият владетел, именно Негово Царско Височество Княз Фердинанд. В отговор на приветствието, отправено от страна на Варненско-Преславския Митрополит Симеон, Негово Царско Височество Княз Фердинанд отговорил със следната кратка, но съдържателна реч:

„Ваше Високопреосвещенство,
Дълбоко убеден в значението на акта, който изпълням в тоя момент, като полагам заедно с Вас основите на първото богословско учебно заведение в Столицата, искрено проникнат от важността на религиозно-нравственото възпитание за народа и спомняйки си с признателност и възхищение ролята, която нашето национално духовенство е играло винаги в чудесната история на нашето възраждане, Аз от душа и сърце се присъединявам към Вас и заедно с Вас възнасям топли молитви към Всевишния да даде, щото тоя нов разсадник на християнски добродетели да изпълни своята задача, която му определяме. Да даде Бог, щото оттук да излизат неброени поколения от ревностни подражатели на най-идеалния Учител на човешкия род, решени като Него да понесат кръста за спасението на ближния, любящи безконечно като Него, готови да търпят и страдат като Него. Да даде Бог, щото от това заведение да излязат същевременно и достойни ученици на ония немалобройни светли личности, които, служейки на Църквата, положиха първите основи на нашето духовно и политическо освобождение. Нека нови Паисиевци, Софрониевци и Неофитовци, от които нашият целокупен народ и днес се нуждае, прославят името на това училище и затвърдят още повече вярата в благородната и велика мисия на нашата народна православна църква. Амин!"

Заслужава да се изтъкне, че след тоя важен акт тогавашният наш Владетел подарил десет хиляди лева златни за постройката на семинарското здание. Когато пък великолепната семинарска сграда се довършила в края на годината, щедрият ни Владетел на свои средства обзавел ученическите спални с потребните кревати, постелки и завивки за 150 питомци. С тази си постъпка нашият Княз станал един от първите ктитори на най-важния български духовен разсадник в нашата Столица.

Младите богослови от Самоков били преместени и настанени в новото здание в София в началото на 1903 година. Учебните занятия се почнали в новата сграда на 20 януарий с тържествен благодарствен молебен и с водосвет, извършени от тогавашния столичен митрополит — високопреосвещеният Партений.

Духовна семинария — Холът

Едновременно със строежа на семинарското здание, на двадесетина метра североизточно от него, бил издигнат и малкият, но гиздав семинарски храм. Последният бил напълно довършен през 1903 год. Той е посветен на св. Ивана Рилски, най-бележитият български национален светец и мощният закрилник на народа ни през епохата на тежките и мрачни робски векове. Някога, когато семинарският храм се огласял от топлите и мелодични молитви и песнопения на младите семинаристи, които не били повече от 150 души, той напълно задоволявал предназначението си. Днес, обаче, той стана съвършено малък, не само защото в него се молят на Бога и се подготвят за църковно служение повече от 450 млади следовници на Христовото и апостолско учение, но и защото в празничен ден се посещава и от мнозина богомолци от града. Изтъкнатото неудобство на семинарския храм наложи на Светия Синод да удължи с осем метра източната му част. Това удължение и това обновяване на храма се извърши през току-що изминалото се лято.

Прави впечатление, че броят на семинаристите от година на година все повече се е увеличавал, с изключение на времето, преживяно в люта бран. Например, докато  до  края на учебната 1909—1910 год. семинаристите никога не са били повече от 150 души, през 1910/11 са станали 155, през 1911/12 — 169, през 1912/13 — 183, през 1913/14 — 269, през 1914/15 — 252, през 1921/22 — 252, през 1922/23 — 278, през 1923/24 — 295, през 1924/25 — 356, а от 1935/36 учебна година насетне броят на семинаристите почти винаги е бил между 400 и 450 души.

В началото на всяка учебна година вече се явяват кандидати за семинаристи и бъдещи църковни служители около 250 души. Понеже няма възможност да се приемат толкова много младежи на учение в Семинарията, семинарската управа подбира само по 70—80 души и то чрез състезателен изпит по български език, математика, вероучение и пение. До тоя изпит се допускат само младежи, които са завършили прогимназията поне с добър успех, с примерно поведение и които не са по-възрастни от 17 години.

Нарасналите нужди на Семинарията и стремежът на българския народ да дава на децата си семинарско образование, са наложили на Светия Синод, който непрестанно бди и се грижи за разцвета на това първостепенно духовно учебно заведение, да вземе всички мерки за разширение на семинарската сграда. С подкрепа на държавата, през 1923 година той построи специално двуетажно здание с 16 класни стаи. Същите нужди наложиха да се разшири и да се ремонтира старото, централното здание. Освен семинарското управление, в последното днес се помещават ученическите спални, кабинетите на учител-възпитателите, болничното отделение, богатата семинарска библиотека, приемният салон, омивалното отделение, двете обширни трапезарии, просторната и приветлива кухня и специалната семинарска фурна.

В първите години от съществуването си в София, Семинарията изживяла доста неволи, не само защото е била откъсната от града, но и защото, както се спомена, околната местност е била съвършено пуста и безводна. Тогава нямало ни помен нито от къщи, нито от днешната дивна зеленина, що гали окото на посетителя и пълни гърдите му с боров дъх. Само тръне и бодили растели по тоя кът. За да пият и да се измиват учениците, вода се носела с бурета от далечни места. Тия несгоди, обаче, не са смущавали нито ученици, нито учители, нито ректори. Благодарение на грижите на Светия Синод, семинарската управа лека-полека е преодолявала всички спънки и несгоди. С труд и постоянство тя е съумяла да превърне пустия хълм в един разкошен парк, какъвто едва ли има някое друго учебно заведение в България. Всеки, който посети Софийската духовна семинария, облажава нейните питомци заради хубавата природа, всред която те живеят и се учат. Посетителят, обаче, още повече би ги облажавал, ако знаеше, какъв пустош някога е царял по семинарския хълм!

За да се подреди Софийската духовна семинария и да се разхубави нейното землище, много са допринесли семинарските учители, ректорите и синодалните архиреи, които милеят за тоя духовен разсадник, както майката милее за своите деца. Всеки от тях, според условията и възможностите си, се е старал да направи нещо, за да увековечи името си в историята на Семинарията, а всички — да създадат едно образцово духовно учебно заведение.

Не е излишно да се спомене, че за ректори на Софийската духовна семинария Светият Синод е назначавал винаги просветени, дейни и подходящи лица. Първи и. д. ректор на Софийската семинария е бил Йоаким Г. Бакалов. След него ректори са били все духовни лица, които отпосле са се издигали до най-високите стъпала на църковната ни йерархия. Такива с били: покойният врачански митрополит Климент, видинският митрополит Неофит — сега наместник-председател на Светия Синод, покойният неврокопски митрополит Макарий, старозагорският митрополит Павел, русенският митрополит Михаил, неврокопският митрополит Борис, ловчанският митрополит Антим, епископ Евлогий Смоленски — сега секретар на Светия Синод. В наши дни ректор на Софийската семинария е епископ Харитон Драговитийски. За кратко време е бил и. д. ректор и архимандрит Климент, сега инспектор при нея.

За да се издигне Софийската духовна семинария до първостепенно духовно учебно заведение в страната ни, са допринесли не само църковните управници, ректорите и учителите, които винаги залагат за всестранното образование и за нравствено-религиозното възпитание на питомците си, но и семинарската програма. Последната е нагодена така, че семинарските възпитаници да могат, в продължение на шест години, да придобият както специални богословски познания, необходими за всеки църковен служител, така и по-общи познания, необходими за всеки образован човек.

За подготовката на семинаристите най-добре може да се съди по тяхната програма. Тя не веднъж е изменяна и допълвана, за да се даде възможност на семинарските питомци да се подготвят отлично за своята бъдеща дейност в живота било като църковни служители, било като общественици и делови люде. През целия си шест-годишен курс днес семинаристите изучават следните предмети: български език (16 ч. седмично), гръцки език (8 ч.), латински език. (6 ч.), немски (или френски) език (12 ч. седмично), църковно-славянски език с църковно-славянско четене (9 ч.), руски език (3 ч.), математика (9 ч.), физика (4 ч.), естествена история (2 ч.), химия (2 ч.), хигиена с популярна медицина (1 ч.). телесно възпитание (1 ч.), обща география (2 ч.), отечествена география (2 ч.), гражданско учение (1 ч.), обща гражд. история (6 ч.), българска гражд. история (2 ч.), обща църковна история (6 ч.), българска църковна история (2 ч.), космография с пасхалия (1 ч.), логика (1 ч.), педагогика (2 ч.), философия (5 ч.), психология (2 ч.), Стар-Завет (10 ч.), Нов-Завет (8 ч.), основно богословие (4 ч.), догматика (4 ч.), нравствено богословие (3 ч.), пастирско богословие (2 ч.), мисионерство (3 ч.), литургика (3 ч.), църковно право (2 ч.), омилетика (5 ч.), църковно пение с църковен ред (10 ч.) и нотно пение (6 ч.).

До днес, през време на своето тридесет и шест-годишно съществувание, Софийската духовна семинария, като духовен разсадник с 6-годишен курс, е дала 31 випуска или около 1200 питомци.

Духовна семинария — Главната алея

В миналото младите богослови са се посветявали или в служба на църквата, като свещеници, или са ставали учители и чиновници по гражданското ведомство. Мнозина пък продължавали образованието си у нас или в чужбина, за да придобият висше образование по една или друга специалност.

Заслужава да се изтъкне, че винаги семинарските питомци, изобщо, са се отличавали със своето трудолюбие, със своята дисциплинираност и положителност и със своята добра подготовка. Някои от семинарските питомци са се проявили като добри учители, професори, лекари и чиновници; някои пък са се посветили на обществена дейност, а някои пък са облекли черното монашеско расо, за да служат на родната църква и да насаждат светлите етични и социални принципи на Богочовека всред нашето общество. Някои от тях, след като са минали през богословския факултет при нашия или при някой чужд университет, вече се издигнаха и до най-високите стъпала на църковната йерархия у нас.

Поради солидната подготовка, що дава на своите питомци, Софийската духовна семинария се ползува всред нашето общество с име на първостепенно средно духовно учебно заведение. Израз на тая преценка на споменатия институт даде и Негово Величество Царят, когато удостои Семинарията със своето височайше посещение преди шест години.

На 20 юний 1932 г. Софийската духовна семинария тържествено отпразнува 30-годишнината от съществуването си в Столицата и 25-годишнината на първия си випуск. На това двойно тържество благоволи да присъствува и да поздрави новия випуск и Негово Величество, нашият любим Цар. Между многото си мъдри съвети, които красяха вдъхновената му реч, Негово Величество Цар Борис III  каза и следното:

„Молитствувам Бога да прати своето благословение над Софийската духовна семинария и нейните възпитаници. На вас, драги мои възпитаници на Семинарията, от все сърце завещавам да бъдете верни и предани Христови служители, защото само дълбоко вярващият в това, което проповядва, може да бъде истински носител на Христовите принципи и може успешно да ги разпространява.

„Всеки носи своя тежък кръст. И вие ще носите вашия. Знайте, обаче, че само ако имате пълна вяра в себе си и в онова, което ще проповядвате на народа, вашата мисия ще има успех. Бъдете достойни служители на църквата и народа!

„Призовавам Божието благословение над тая Семинария чрез молитвите на св. св. Кирила и Методия, на св. Цар Бориса и на покровителя на България — св. Иван Рилски, които трябва винаги да ви вдъхновяват в дейността ви".





Никола Балов: Необявеният BlackBerry Z3 се появи в ново изображение

$
0
0
Необявеният BlackBerry Z3 се появи в ново изображение
BlackBerry подготвя нови смартфони и Z3 е един от моделите, за които вече сме чували. Сега устройството, което ще бъде…

Милена Фучеджиева: "далас"

$
0
0
древна тексаска мъдрост: "парите и морала са като две коли на път с едно платно. когато се срещнат моралът ще завърши в канавката":))) 
тексасците ги разбират тези работи. 
гледам сериала "далас", новият, не от 80те, и в целия сериал се борят с едно и също - единият иска да фрак-ва за да извади шистов газ, другият не дава заради говедата, които отглежда. и едната корпорация иска да унищожи другата. няма други драми, само барели и милиони долара разлика. 
американците ме кефят максимално с пълната си откровеност.

Любомир Стоилов: Business Based On Tricks, Gimmicks, Loopholes

$
0
0

Would you build  and live in a house that is not stable and can collapse over you any time? So why would you want that for your business?

You see, businesses, just like buildings, have to be stable. Otherwise  they will fail fast and overnight and you will have something blame. There are many examples of poorly designed businesses with very weak single points of failure, yet people who start them do not realize how unstable their ventures are.

Here I’ll explain one of the business traps that many entrepreneurs fall in when plan and execute their ideas.
The truth is many people rely on some tricks, gimmicks and loopholes when they design their business model. In other words their business is entirely based and dependent on some trick, gimmick or loophole they know. This gives them some confidence of having hidden advantage (which is true) but basically makes their business weak.

Being in the internet marketing for years, I’ve fallen in this trap many times. We are all seduced by some new opportunities and tricks to make a quick buck.
At the beginning it seems very easy. If you take advantage of the tricky method in time you make some very good returns.
Then usually the competition gets enormous because other people get to know about the same tricks.
And finally the tricky method no longer works because either it’s too saturated or the one responsible for the loophole has closed it.
This happens in 99%+ of the cases.

In the online business world we hear about tricks and loophole really often when it comes to SEO, facebook, social media, PPC, affiliate programs, etc. All these are huge things that are probably not going away soon but the gimmicks there are proven to be temporary.
In the offline world the most common “start a shaky stupid business venture seducer” is the phrase“I know someone who can …”.

Don’t get me wrong, using tricks and taking advantage of loopholes can be part of your strategy. It’s not wrong to do it. But it’s really stupid to rely only on them and to make your business based on them.
If you don’t want to fail like an idiot, design a better business model.

Стойчо Димитров: Азиатските дракони (1): Хонконг

$
0
0

Днес ви представям първата част от кратката поредица на Иван за „азиатските дракони“  – започваме с Хонконг. Приятно четене:

 

Хонконг

част първа от поредицата

Азиатските дракони

Нямахме търпение да се приземим в Хонконг. Първо, поради факта, че там вече ни чакаха много добри приятели – първите, които щяхме да прегърнем от месеци наред. И второ, очаквахме да прилича на Сингапур, а той толкова ни беше грабнал преди 3 години.

Е приличаше, но и се различаваше в много насоки. Хонконг също е бивша английска колония. Разположен е на над 1000квадратни километра площ, като се състои от остров Хонконг, полуостров Коулун, и няколко по-малки острова. Хонконг е един от най-гъсто населените райони в света с повече от 7милиона души, буквално опаковани на тази площ. На полуострова, където и ние се бяхме насочили, живеят околодва милионадуши, на площ по-малка от 47квадратни километра. Това обясняваше и трудностите ни при намиране на импровизирания ни хотел. Попаднахме в област само с небостъргачи. Всъщност, най – нормалното за Хонконг, имайки в предвид факта, че той има най-много небостъргачи в света и почти два пъти повече, от намиращия се на второ място в класацията Ню Йорк.

Хонконг е в пъти  по претъпкан, разхвърлян и не толкова китен и чаровен като Сингапур. Луд трафик, светлини, купища народ и лабиринти от безистени  под големите сгради. Дори и след напътствията, получени от Иво, пак се повъртяхме доста, докато разберем кой точно е нашия безистен. Веднага привлякохме и компания. За няколко минути и вече бяхме събрали предложения за хашиш, маркови часовници, чанти или парфюми – никак не бездействат местните труженици. Намирането на безистена не беше достатъчно. От там в дългите и мрачни коридори, заети със сергии за каквото можеш да си представиш, че и повече, имаше няколко буквени асансьори – всъщност цялата английска азбука беше изредена и пред всеки от тях огромни опашки. В крайна сметка стигнахме до нашия етаж, до който се стигаше само с един от многото асансьори.

Жената на рецепцията вече ни очакваше, както и Иво и Младен. Нямахме търпение да излезем на по бира, за да си поговорим на дълго и широко. Те бяха тук от 2-3дни, ориентирали се в обстановката и посетили доста от характерните забележителности, за които на нас нямаше да ни стигне времето. Забавлявахме се дружно на миниатюрните ни стаи. От вратата директно се озоваваш на леглото, а багажа освен на главата си, другаде няма къде да го оставиш. Стаите, разбира се нямаха и прозорци, но трябваше поне да се радваме на сравнително големите ни бани. Спокойно се завърташ в тях. :)Все пак, тук бяха и най – високите цени на недвижими имоти в света. Варираха от по няколко милиона долара, само заради панорамната гледка, която предоставяха към пристанището Виктория.

 ХонконгХонконгХонконг

 

И цялата нощ, нямаше да ни стигне да се наприказваме, а за следващите дни ни чакаше стегната програма. Първата ни задача, беше да намерим магазина за техника, който Иван така детайлно беше проучил, за да си купим нов фотоапарат. Оказа се доста близо до нас. От там се отправихме

към острова

Имаше страхотно развит фериботен градски транспорт, а билетите бяха буквално наши стотинки. На фона на високия стандарт тук си беше цяло чудо. Да не говорим, че беше и най-добрия начин да се насладиш на гледката, която се предоставяше от водата, както към полуострова, така и към острова – особено нощно време. Бяхме тръгнали към така известния

връх Виктория

и дори и лошото време не можеше да ни уплаши. Въжената железница, която представлява част от атракцията беше затворена, затова хванахме автобуса. Беше от ясно, по-ясно, че съвсем скоро ще завали, но това не ни попречи да тръгнем по пътеката, за обиколка на върха, за да се насладим на предлагащите ни се градски и пристанищни гледки. И дъждът не закъсня – изсипваше се като из ведро. По нас отвсякъде се стичаше вода, а пътеката така и не свършваше. Накрая се добрахме до едно от покритите кафета, с идеята да се изсушим и стоплим.

Дори и на самия връх имаше два големи търговски центъра, но температурите вътре бяха не човешки студени, особено за мокри хора. Поне след като дъждът се размина, успяхме да видим гледките, които преди това ни се губиха, поради мрачното и облачно време. . На връщане се върнахме с атрактивната въжена железница, наклонена под 45градусов ъгъл, от която се разкриваха страхотни гледки.

 Връх Виктория, ХонконгВръх Виктория, ХонконгВръх Виктория, Хонконг

 

 

Побързахме да се върнем обратно на полуострова, за да се преоблечем. Температурите не бяха толкова приятни, за да се разхождаш с капеща от теб вода. Метро станцията беше огромна с по минимум 10-15изхода, разделени не само на буквени сектори, но и на цветови. Едно нещо, което е абсолютно уникално за железопътната система на Хонконг е, че той е свързан с две международни граници с континенталната част на Китай.  Изумиха ни огромните опашки по един в линия, както и стрелките, обозначаващи местата за качване и слизане.

Пререждането на каквато и да било опашка тук е табу. Повече от вероятно е да доведе до отказване извършването на услуга, ако бъде направено. Често се дивяхме на огромните опашки пред заведенията, но най – вече на опашките пред скъпите и лъскави бутици. Простираха се по протежение на тротоара на целия магазин. Както и навсякъде другаде тук, често полицай разпределяше хората по реда им на влизане. А не се виждаше да има разпродажба или поне частично намаление. :)Тук определено консуматорството и култа към скъпите и известни марки процъфтяваше. Apple се бяха сдобили с цял комплекс с размер подобен на нашите молове – целия в стъклени витрини. Гледката на блъскащия се вътре народ направо изумяваше.

Тротоарите бяха разделени с линия за пушачи и не пушачи. Общоприето е да не се нарушават така определените граници. Друг не писан закон тук, е искането на разрешение за пушене пред непушач, за да не остане човека с впечатление, че се опитваш сериозно да увредиш  неговото здраве. Ред и дисциплина определено имаше, а и как не при тези размери и популация.

Ясно се открояваха и правеха впечатление бамбуковите скелета, издигнати редом до лъскавите небостъргачи. На места дори нямаше платформи и се чудехме, как ли изобщо успяват да се задържат на тях местните работници.

Въпреки, че официално се води част от Китай, Хонконг, както и Макао оперират, като малки държави със своя собствена валута, закони, полиция и дори граничен контрол.

Хонконг в буквален превод означава ароматно пристанище. Представлява интересна смесица между китайско и бившо английско влияние. Хонконг  играе ролята на важен център в Източна Азия с глобалнивръзки с много градове в света. Той е уникална дестинация, която е погълнала хора от толкова разнообразни културни влияния, че гордо се обявява за световен град на Азия.

През януари 1841г. в резултат на разгрома на династия Цин на Китай в Първата опиумна война, остров Хонконг става британска колония. След поражението на Китай по време на Втората опиумна война, полуостров Коулун е отстъпена на Великобритания през 1860година. През 1898г. новите територии са отдадени под наем на Великобритания за 99години.

Когато избухва Втората световна война, Уинстън Чърчил заявява, че Хонконг е “непревземаема крепост“. Резултатът само 2 седмици по-късно е, че Хонконг  е предаден на японците на 25 декември 1941г. След края на войната, въпреки американските обещания, че Хонконг ще бъдат върнат на Китай, британците успяват да си възстановят контрола. Следвоенното възстановяване на Хонконг  е удивително бързо и в рамките на 2-3 месеца, всички икономически ограничения са премахнати и Хонконг  отново става свободен пазар.

След като комунистите поемат контрола на континенталната част на Китай през 1949г., много китайци, особено бизнес ориентираните, избягват в Хонконг  поради преследване от комунистическото правителство. През 1990г. БВП на глава от населението в Хонконг  надминава този на Великобритания, като за първи път БВП  на колония надминава този на своите колониални господари. Хонконг  е четвъртия по големина в света финансов център след Лондон, Ню Йорк и Токио.

През 1984г. китайското и британско правителства подписват Съвместна декларация по въпроса на Хонконг, връщайки го обратно на Китай на 1юли 1997. Под мотото “една държава, две системи“, Хонконг остава една капиталистическа икономика, без различните ограничения, които се прилагат в континенталната част на Китай - като цензура на новините и чуждестранен валутен контрол.

Стана ясно, че местните са много обидчиви на темата относно пропагандата, на която са подложенисъгражданите им, които живеят в континенталната част на Китай.

В Хонконг, свобода на словото и пресата са защитени със закон.

Тук хората са свободни да критикуват правителството. Уеб сайтовете не са блокирани.  В местните книжарници са на разположение колекция откниги за комунистическия режим и много чувствителни политически въпроси.

Като цяло около Хонконг има много интересни факти.Най – много ни впечатлиха следните:

  • ·Много от сградите са построени без 14-ти и 24-ти етаж, които означават „Трябва да умреш“ или „Умирай лесно“.
  • ·Често се случва, персоналът да ти подава сметката или връща рестото с двете  ръце едновременно. Счита се за уважителен жест. Зависи изцяло от теб дали да върнеш обратния жест.
  • ·Хонконг може да се похвали с повече автомобили “Ролс Ройс“ на човек, отколкото всеки другград в света.
  • ·Хонконг има най-висок среден коефициент на интелигентност в света - 107.

След като се наситихме с толкова много информация, решихме да посветим вечерта си на лазерното шоу на пристанището.  Може да се гледа едновременно, както от острова, така и от полуострова на специални платформи озвучени с местна музика, като всяка сграда е осветена в различни форми и цветове. Беше невероятно красиво и определено едно от нещата, създадени от хората, които се помнят за дълго, ако не и за винаги. В последствие разбрахме , че шоуто може да се гледа и от специални корабчета, които също бяха озвучени .Същевременно с насладата си задаваш и въпроса за безумните ресурси, които се хабят всяка нощ, и с които спокойно може да се освети за доста по-дълго време държава като България, а какво да говорим за някоя африканска държава например. Друго безумие са огромните търговски центрове, които се намират буквално на всяка крачка и които поддържат температура не по-висока от 18 градуса – толкова студено, че буквално мръзнеш като влезеш и дори без да се задържаш, а само преминаваш на съседната улица по най-бързия и лесен възможен начин. Абсурдното беше, че на входа на някои магазини имаше климатици буквално духащи към  улицата.:) Факта, че ние ходехме навсякъде с якета (при 30 градусова температура навън), е достатъчно показателен, макар че за местните това явно не беше проблем или просто бяха свикнали.

 ХонконгХонконгХонконгХонконг

 

На следващия ден, се отправихме към един от многото малки острови наоколо. Търсихме така известните

розови делфини

Тук е единственото място, където могат да се видят, освен в делтата на река Ориноко във Венецуела. Не случайно, емблема на обединението на Хонконг с Китай е именно този странен делфин. Изненадахме се, но някои от местните, не бяха и чували за тях, а какво остава да ни насочат къде точно да ги търсим.

Островът, на който пристигнахме, нямаше нищо общо с Хонконг. Тук се беше запазил именно този китайски уют и чар, който или отдавна се е загубил или просто никога не го е имало в Хонконг. Малко село с тесни улички и сергии от двете им страни с типичните пластмасови ниски маси и столове за хранене, изнесени на самата улица, но далеч от нашите представи за това как би трябвало да изглежда един ресторант. Всичко е широко отворено и виждаш какво се случва в импровизираната кухня. Млада жена готви, привързала бебето за гърба си, а то просто си кротува. Особен колорит, на фона на морето, китайските храмове и пушека от ароматни пръчици наоколо. Никой не говореше английски, а и делфини така и не намерихме. В крайна сметка, поне се разбрахме, че ако искаме да ни сервират риба в местния ресторант, то трябва да си я купим от пазара и да им я занесем.

Пазарът представляваше една баба поседнала на плувнал в кръв цимент, заобиколена с аквариуми, пълни с най-разнообразна риба. Посочихме ѝ коя искаме, а тя с една голяма усмивка я извади, метна я на цимента и на бързо се справи с нея с помощта на нещо като сатър. Връчи ни я със същата тази усмивка и се зае със следващата поръчка. Хапнахме вкусно, почерпиха ни и с китайски чай и така наречените “fishballs“,  след което тръгнахме да изследваме следващия остров.

 ХонконгХонконгХонконгХонконг

 

На

Лантау

се наложи  да хванем автобус през планината, като пътя ни мина покрай местния затвор, който отдалече приличаше по скоро на някакъв 4-5 звезден хотел с модерни футболни игрища. Пристигнахме в туристическата зона на Лантау, която представляваше туристическа улица, малко наподобяваща нашия Етър, с различни сергии и занаяти. В далечината на един хълм се виждаше

Големият Буда,

а отгоре минаваше кабинков лифт. Минахме през площада със статуи на китайски воини и от там изкачихме стъпалата до Будата. В момента, в който слизахме надолу новия ни апарат започна да отказва да работи.  Новината изобщо не беше добра, при условие, че си тръгвахме рано на другия ден, а часът беше след 5следобеда. Можехме само да се надяваме магазина все още да работи докато стигнем до него. Качихме се на лифта. И без това бяхме решили да се насладим на гледките, които предоставя, но сега изглеждаше и най-бързия начин за връщане на обратно.

Лантоу, Hong Kong, Хонконг

Летището на Хонконг е отделено на самостоятелен изкуствен  остров и докато пътувахме с лифта имахме възможността да видим буквално наредените на опашка самолети, които се изчакваха, за да излетят от една и съща писта. В далечината се виждаше моста Tsing Ma, който е най-дългия в света пътен и железопътен окачен мост, както и една отзабележителностите на Хонконг. А отдолу местните събираха нещо от дъното на  морето и го пресяваха със сита. Така и не разбрахме, какво беше толкова атрактивно, че се бяха събрали стотици хора.

Извадихме късмет, магазина все още работеше и дори човека, от който бяхме взели апарата беше там. Сделка обикновено се прави само с един човек и местните държат да я завършиш, с който си я започнал. Човекът се извини и смени апарата, а ние си отдъхнахме спокойни.

Прекарахме вечерта отново кръстосвайки осветените улици и наслаждавайки се на поредното светлинно шоу. Шляейки се попаднахме уж на индийски ресторант, който се оказа в някаква забутана стая на поредния небостъргач. Изглеждаше повече на публичен дом, отколкото на ресторант, но поне готвеха вкусно. Така или иначе имаше две маси в цялото помещение, но за сметка на това компенсираше с огромни огледала и колоритен персонал. :)

 Големият Буда – Лантау, ХонконгГолемият Буда – Лантау, ХонконгЛантау, Хонконг

 

Човек лесно би се заблудил от всичко лъскаво в Хонконг, но ако види снимки на някои квартали преди 20 години, би останал шокиран и объркан. В момента на това място има изграден лъскав парк, и само една арт инсталация напомня как е изглеждало само преди 20години…

 ХонконгХонконгХонконгХонконг

 

За мен си остана голяма загадка, как така Китай не са осъзнавали значението на Хонконг, въпреки че го губят след поражение в Опиумните войни. Те са смятали, че правят незначителна отстъпка пред „варварите“, с което да им замажат очите. И  от другата страна е имало легендарни изказвания  като “гол остров, върху който едва ли има и една къща“, но .в последствие всеки разбира значението на това място. Все пак Китай си го върнаха, но това ще им стои като обеца на ухото за в бъдеще.
В ранната сутрин отлетяхме към Ханой.

Очаквайте продължението

Автор: Иван Иванов

Снимки: авторът

 

Други разкази, свързани с Хонконг – на картата:


Хонконг

Училище по роботика "Robopartans": Сензори от човешкото тяло за по-безопасни роботи

$
0
0

robotika

Контролна система помага на роботите бързо да се приспособят към деликатни промени в начина, по който операторите им се движат, което може да подобри безопасността в производствени условия.

Представете си, че работите в фабрика за производство на коли, където вашата работа е да закачате вратите на колата на пантите с помощта на огромен робот. Вие използвате лост за да насочите робота към точно това място, където той трябва да пусне вратата, така че трябва да сте достатъчно близо, за да виждате какво правите. Следователно, ще искате този робот да е колкото се може по-интелигентен, освен ако не държите да рискувате живота, или най-малкото някой от крайниците си с цел да получите пенсия за инвалидност.

Добрите новини са, чеучените от Технологичния Институт в Джорджия работят усърдно за подобряване на интелигентността на роботите– те разработват контролна система, която да ги направи по-умни и следователно – по-безопасни.

Изследователите използват ръчен сензор на смъртни хора (като смъртността е слабост, която трудно се преодолява), за да тренират роботите да имитират, отговарят на и дори да предсказват човешките движения, така че човек и робот да работят един до друг по-безпроблемно.

Процесът се превръща в постоянна схватка между човека и робота” твърди в статия за училищното издание Били Галахър, който наскоро е защитил докторска степен по роботика и е ръководител на проекта. “И двамата реагират на силите на другия, когато работят заедно. Проблемът е, че мускулите на човекът не са постоянно стегнати, а роботът не винаги знае как да реагира правилно на промяната.”

За нещастие на човека, обикновено когато той иска да спре дадено движение и, например, да задържи лоста в дадена позиция, мускулите на ръката му се свиват и стягат за да се противопоставят на движението, което обърква робота – той не може да разбере дали стягането е команда да промени движението или просто е резултат от обратната сила, караща мускула да се стегне.

Така че роботът реагира по един и същи начин, казва Юн Уеда, научният съветник на Галахър. И когато реагира, той създава вибрации, по този начин карайки човекът още повече да стегне мускулите си, което от своя страна създава още сила. Сами виждате накъде отиват нещата. Вибрациите и мускулната сила се натрупват и крайният резултат е нестабилност и то точно когато човекът трябва да насочи робота и да издаде команда за внимателно спускане на вратата на мястото ѝ.

И тук е ролята на ръчните сензори. Операционната система разчита мускулните движения на хоратаи ги насочва към компютър, по този начин определяйки реалния статус на оператора. След това информацията се препраща към робота, за да може той да си взаимодейства по-гладко с човека.

Галахър казва, че това е нов подход в тренирането на роботи: „Вместо да  правим така, че роботът да реагира на човека, ние му даваме повече информация. Моделирайки оператора по този начин, ние позволяваме на робота активно да се приспособява към промени в начина, по който операторът се движи.

Изследователите са получили $1.2 милиона по програмата National Robotive Initiative, за да изгладят отношенията между този елегантен отбор, така че хората, които работят съвместно с роботи в областите на военното дело, автомобилното производство и изработката на аероскопи да се сблъскват с по-малко проблеми.

Можете да видите сензорите в действие в това видео:

kursove-robotika3

Viewing all 33007 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>