Ако сте чакали някаква информационна кампания за българите в чужбина, ще има да чакате. Нищо ново, наистина. Затова няколко души се стараем да разпространяваме информация из мрежата. Доколкото знам, Външно подготвя някаква кампания, но вероятно ще дойде дойде в седмиците преди изборния ден. След доста разговори с тях, с ЦИК и изчитане на законите и решенията събрах няколко важни отговори.
1. Кога са изборите и за какво гласуваме?
Изборите са на 25 май 2014. Трябва да определим 17 евродепутати за Европейския парламент с петгодишен мандат.
2. Кой може да гласува на евроизборите?
Всички български граждани навършили 18 години, които живеят в страна на Европейския съюз. Дефиницията за „живели в ЕС“ дадена от ЦИК е да имат адресна регистрация в страна на ЕС за поне 60 дни от последните 3 месеца преди изборния ден. Ако гласуваш в България, изборите няма да се различават от други такива. Ако живееш в чужбина, преди гласуването попълваш декларация, че отговаряш на изискванията.
3. Къде ще може да се гласува в чужбина?
Тази година процедурата е малко по-различна. ЦИК вече определималко над 100 града в Европа, където ще има секции въз основа на това, че е имало над 100 гласували на предишни избори. Може да ги видиш на тази карта. Секции в други градове може да бъдат отворени при подадени 20 декларации, ако има консулство, 40 декларации, ако няма такова или по преценка на консула в съответната държава. Някои държави като Германия и Холандия не позволяват да се отварят секции извън консулствата.
4. Ще има ли секции извън границите на ЕС?
Това е малко сложна тема. Законът и решение № 26-ЕПна ЦИК го позволява. С 20 декларации може да се отвори секция в което и да е консулство или посолство по света. ЦИК обаче упорито отказва да отговори на въпросите ми кой ще може да гласува там. Отговориха обаче, че може да гласуват само българи живущи в ЕС (виж въпрос 2). Това, според мен, означава, че теоретично 20 българи живеещи в Германия, например, може да подадат декларации предварително за Швейцария или Чикаго и да се разходят да гласуват там. Де юре, българите с адресна регистрация в Чикаго и Швейцария обаче не могат да гласуват.
5. Ще могат ли да гласуват българите извън ЕС?
Според отговор 2 – не. Изборният кодекс и решенията на ЦИК са ясни. Има обаче една процедурна подробност – както доста отбелязаха във Facebook, няма как ЦИК да разбере къде ти е адресната регистрация. Освен, ако не си я сменили в общината в България посочвайки постоянен адрес извън Европа или по друг начин си уведомил властите, че живееш постоянно другаде (примерно заради здравни застраховки), практически не ни е известно как ще разберат, че нямаш право. Навярно затова ЦИК увърта като ги питах. Може да провериш все пак през този формуляр.
Разбира се, ако подадеш декларация за отваряне на секция извън ЕС и/или гласуваш на изборите без да живееш в ЕС, ти попълваш официален документ с невярно съдържание, което си е престъпление. Затова в никакъв случай не го препоръчвам. Забелязва се, че доста са пусналитакива декларации и предполагам, че доста от тях не са прочели условията.
6. Как се подава декларация?
Може да я подадеш с писмо като отпечаташ този формуляр. По-лесния вариант е с електронно заявление. Този път няма нужда от потвърждение със SMS. Подалите заявления се показват веднага в списъка.
7. Трябва ли да подам декларация, за да гласувам?
Не, не е нужно. Може да се явиш само с лична карта или паспорт и са длъжни да те впишат на място. Улеснява те обаче в изборния ден, защото не се налага да попълваш на място и си вписан вече в списъка. От предишни вотове съм забелязал, че се минава два пъти по-бързо така. По принцип има инструкция на Външно да пускат приоритетно подалите предварително декларация, но не всички го правят. Във Франкфурт знам, че се прави винаги.
8. Близо до мен има вече сигурна секция. Нужно ли е да подавам декларация?
Не, не е нужно, но е полезно, защото ускорява процеса. Виж предишния отговор.
9. Трябва ли да гласувам, ако съм подал декларация за чужбина? Мога ли да гласувам в България?
Не, не си длъжен да гласувате. Декларацията е за вписване в изборния списък в чужбина. В такъв случай те отписват от списъка по местоживеене в България и не може да гласуваш вече там. Ако на 25-ти ще си в България и искаш да гласувате, не подавай декларация. Аз така се прекарах на изборите през 2009-та.
10. Какво става, ако подадем заявления за близки градове, но не стигат за нито един?
Имаше такъв проблем и предишни години и не е решен. Ако има по 10 декларации за 5 близки градчета, няма да има секция в нито едно. Затова е важно да се организирате с приятели. Важно е да се разбере, че пощенските кодове в електронната декларация не означават различни градове. Повечето градове в Европа имат по много кодове за части на града. Потвърдих с ЦИК, че пощенския код се изисква единствено, за да се различат градове с еднакви имена в рамките на една държава.
11. Получих писмо от държавата, в която живея. Мога ли да гласувам два пъти – за техните и за нашите евродепутати?
Не, може да гласуваш само на едни евроизбори. Ако се регистрираш да гласуваш в Германия, например, тя праща името ти на българските власти и те отписват от изборите. Този списък не може да се провери в изборния ден и ако гласуваш все пак на българските избори, след няколко месеца ще те санкционират. Евростат прави проверка на всички гласували в ЕС.
Чувал съм, че някои ЕС държави пишат в писмата си до гражданите на други ЕС страни, че едва ли не са длъжни да гласуват на местния евровот. Това не е вярно. Може да избирате. От моя гледна точка няма смисъл да се гласува за повечето вместо на българските. Причината е, че два пъти повече немци или британци избират един евродепутат, отколкото българи. Така се отказваш от половината си глас.
12. За кого да гласувам?
Ето това не мога да ти кажа. Помни обаче, че при 17 души гласуваме за личности, а не за партии. Какво бил казал Станишев, Борисов или Местан няма никакво значение в Брюксел. Евродепутатите ще ни представят директно. Възможностите им далеч не се изчерпват с един глас в пленарна зала. Затова те съветвам да потърсиш информация какво са правили досегашните ни евродепутати и що за хора са новите кандидати.