Quantcast
Channel: Блогосфера
Viewing all 33007 articles
Browse latest View live

Градинко (Динко Господинов): Цензурирай смело

$
0
0

За всяко нещо си има правила и ограничения, казват поддръжниците на цензурата, включително и за свободната реч. Триенето на коментари и банването на потребители заради написаното от тях е обща практика в сайтовете на медиите, които иначе са особено загрижени за цензурата. Това ограничение на свободната реч може би има известен смисъл, но при едно важно условие — яснота на правилата и предвидимост при прилагането им. Предвидимост означава, че трябва да знаете дали коментарът ви ще бъде приет още докато го пишете.

Заповядайте в малкия ми експеримент за предвидимостта на цензурата в коментарите на сайта на Дневник. Някои от тези коментари са били скрити от цензора, други — не. Напишете вашите предположения (1ц, 2н и т.н. за Цензуриран или Не).

Ако някой познае всичките, ще спечели бурканче биволско сирене, мариновано от мен в зехтин и подправки:)


Никола Балов: Първо по Дарик #76: Представяне на LG G2 mini

$
0
0
Първо по Дарик #76: Представяне на LG G2 mini
Здравейте и с новия брой на технологичната рубрика на nixanbal.com в Дарик радио! Днес в "Първо по Дарик"представихме новия…

Библиотеката: Какво означава да си Рицар на книгата?

$
0
0

joro-column-3Повод да започна този текст е… всъщност, логичното би било да кажа Международният ден на книгата и авторското право– ден, който всички любители на книгите отбелязваме навсякъде по света с различни инициативи или просто като отделим време за това свещенодействие, четенето. Но конкретният повод беше публикуването на номинациите за тазгодишното издание на издателските награди „Рицар на книгата“. Разгледах с любопитство. С още по-голямо любопитство категорията „Интернет базирани медии“, където очаквах познати имена, познати онлайн местенца на хора с истинско отношение към книгите. Вместо това ме посрещнаха литературно-рекламна агенция и автор в информационен сайт, който има общо 1 (една) публикация, посветена на книгите, в последните си 30 статии. Замислих се.

Преди две години бях удостоен с наградата„Рицар на книгата“в същата категория заради блога, който четете в момента (и в който също толкова важна роля има съпругата ми Девора). Възприех наградата не само като признание за усилията, които полагаме да превърнем нашето онлайн местенце в наистина уютно кътче за четящите хора, но и като протегната ръка на издателите към блогърите. Помислих си, че все повече хора са осъзнали променената действителност – че не е достатъчно просто да препечатваш прессъобщения или да копи/пействаш резюметата от задната корица на книгата; че личното отношение е добавената стойност във всеки текст; че читателите се доверяват много повече на споделеното мнение от реален човек, отколкото на препечатан ПР материал.

Естествено, че си го помислих! Ежедневно чета такива блогове, а броят им нарасна значително в последните няколко години. Списват ги хора, за които четенето е начин на живот. Хора, които предпочитат книгите пред вестниците и рядко гледат телевизия. Хора, които искат да разкажат на света за книгата, която ги е впечатлила – за да може тя да впечатли и други, да разтърси някой друг. Хора, които го правят не като служебен ангажимент, не с цел печалба, а заради простичката идея и страстта от четенето. Блогъри. Рицари.

ricar-na-knigata-3

Какво означава „рицар„? С какво свързвате думата „рицар„? Може би въпросът ми е към организаторите на литературните награди. Веднага се сещам за Дон Кихот. Рицарят-идеалист, вярващ в остарели химери, сражаващ се с вятърни мелници… Малко налудничав, да. Налудничаво за някои изглежда и четенето на книга в градския транспорт или оставянето на книга на публично място, за да я вземе друг. Но това е рицарят. Ирелевантът. Нима нямаме нужда от него?

Точно затова ми стана някак криво, като прочетох номинациите тази година. Очаквах да намеря сред тях някои от рицарите, които чета ежедневно. Блогърите, с които си сверявам часовника за новите и интересни заглавия в света на книгите. Хората, които крадат от личното си време, за да напишат поредното ревю. Хората, които ми влияят понякога, макар често да не сме на едно мнение.

Миналата година наградата отиде при човек, чиито заслуги са безспорни и който стои зад екип от хора, които до голяма степен се вписват в представата ми за „рицарство„. И дори в малка България тези хора не са единствени. Има и други рицари, има! Само че не ги видях в номинациите…

Затова и въпросът ми е такъв. Какво е „Рицар на книгата“?Каква е дефиницията на организаторите, на българските издатели за понятието „рицар на книгата„? Кой от номинираните тази година се доближава поне малко до Дон Кихот?

Довечера ще видим и победителят. Само че аз нямам фаворит тази година. Просто размишлявам.

Георги Грънчаров


Filed under: Uncategorized

Никола Балов: WhatsApp прехвърли половин милиард активни потребители

$
0
0
WhatsApp прехвърли половин милиард активни потребители
Над 500 милиона е броят на активните потребители, които редовно използват WhatsApp за комуникация, съобщиха от официалния блог на приложението.…

Иван Ланджев: По книжарниците

$
0
0
Денят на книгата е хубав повод да го отбележа - "Ние според мансардата"вече излезе и е по книжарниците.


Горичка.bg: 10 книги, които можете да откриете на Форум Заедно

$
0
0

Шшшт. Не казвайте на лекторите, но те съвсем не са единствените 10 причини Модерен театър да се пука по шевовете, всеки път, когато правим форум там. Емпирично е установено, че хората идват на Форум и заради неговото прословуто Фоайе, в което всички просто си знаят, някак предчувстват, направо са убедени дори, че един куп находки ще чакат там в сумрака някой да ги открие и да си ги прибере у дома.

Няма лъжа, няма измама, тазнеделната селекция от съкровища включва цял птичи събор, една баба, един жираф, безобразно количество паметници, душмани и чудовища, тефтери от каменна хартия и дори Co-opoly от Англия, специален внос за Горичка (т.е. за вас).

Но нека караме по ред.

КНИГИТЕ

1. Птичият събор от Петер Сис

ptichiat sabor
“Птиците от целия свят се събират, за да открият Симорг, своя единствен истински цар, който обитава планината Каф. По пътя си те минават през най-различни изпитания, преживяват болка и загуба. Когато последните оцелели птици достигат планината, те разбират, че царя, когото търсят, всъщност са всички те – и всяка една от тях.”

Петер Сис е седемкратен носител на наградата на New York Times Book Review за най-добра илюстрована книга на годината, носител на стипендията Макартър (2003) и на наградата Ханс Кристиян Андерсен (2012). (А Птичият събор идва в превод от един от модераторите на Форум Заедно, по-заобления.)

 

2. Мазето на Баба Васа – 10 години и нещо

baba vasa“В Шабла, малък град на пет километра от брега на Черно море, една 85 -годишна жена от десет години поддържа свое изложбено пространство в мазето на старата си къща. Досега в 11-те квадратни метра са представени произведения на повече от 50 международни автори. Тази книга се издава по повод дейностите на „Мазето на Баба Васа” между 2002 и 2012 година.” 84 страници, две корици, над 40 автори.

 

3. Изведнъж на вратата се чука от Етгар Керет

etgar keretЕтгар Керет се завръща с 38 разказа на живот и смърт. Точка.

 

4. Отговорната компания от Ивон Шуинар

the responsible company 2Откровени истории и случки от първите 40 години на Patagonia, плюс практични съвети какво може да помогне по пътя на екологично отговорната компания. И кое как работи. За Ивон Шуинар периодично ви надуваме главите, този път ще пропуснем.

 

5. Историята на моя живот от Хелън Келър

hellen keller 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Първата книга за живота на една от легендарните личности в човешката история – сляпоглухата американка Хелън Келър. За радостта да се живее.

 

6. Жирафът, който не се побираше в книжката от Яна Казакова

jiraf 1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Той се казва Живко и вратът му е прекалено дълъг. Обаче всеки човек, така де – жираф, има право да бъде включен в картинката. В тази книжка има малко думи, обаче казват страшно много. И говорят както на децата, така и на възрастните.

 

7. Патология на неравенството от Ричард Уилкинсън и Кейт Пикет

patologia 1По думите на Валери Найденов, това е вероятно най-влиятелната книга, писана през XXI век. “Тя буквално разби митовете на неолиберализма за неравенството. Авторите използват статистическите данни за 23-те най-богати държави, в които има всички условия за всеобщо щастие и благополучие. Оказва се, че във всички области на живота икономическото неравенство върви ръка за ръка със социалната патология. Колкото по-„неравна“ е една държава, толкова по-голям процент от нейното население е в затвора, толкова повече непълнолетни момичета забременяват, а лудите са много, наистина много повече… Ако искаме да видим ясно корена на българската мизерия, книгата на Уилкинсън и Пикет е задължително четиво.”

 

8. Мотивацията от Даниъл Пинк

motivaciata

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Това е книга за мотивацията, но не е от онези книги. Седем причини морковите и тоягите (често) да не вършат работа. Възходът и падението на Мотивация 2.0. От подчинение към съпричасност. Кислородът на душата. Дзен на възнаграждението. Шест бизнес мислители, които са му хванали цаката… Мистър Пинк определно знае как се кръщават глави в книга. Има си и “изненадваща истина за това, което ни движи напред”. И е дяволски прав, че компании, правителства, неправителствени организации, родители и учители продължават да следват практики за стимулиране на човешкия потенциал, основани по-скоро на фолклора, отколкото на науката. Практики, които не просто не действат, а често вредят. И тук се намесва “Мотивацията”.

 

9. Повелителят на мухите от Уилям Голдинг

lord of the flies“На война ли, на какво играете?” Нямаме други въпроси.

 

10. Forget you past. Монументалните паметници от времето на комунизма от Никола Михов

forget your past 1Заглавието е заимствано от графити надписа „Forget your past” над входа на Дом-паметника на БКП на връх Бузлуджа, който е своеобразна илюстрация на съдбата на монументалните паметници от времето на комунизма. Замислени като знак на гордост и преклонение, сега повечето от тях са запуснати и разграбени. Безмълвен символ на забравеното минало. В продължение на три години Фотографът Никола Михов (р. 1982) събира историите (и невероятните случки, митове и легенди) на 34 паметника. Защото наистина трябва да решим какво да правим с тях.

ВНИМАНИЕ! ВНИМАНИЕ!

Ако сте стигнали дотук, не си тръгвайте. Има и още. И вече ще говорим предимно в картинки.

ЕДНО–ДРУГО

ogami

1. Tефтери от каменна хартия Ogami от Склада.

 

the tote

2.Платнени авторски торбички от бандата приятели на Surfrider. Ако The Tote не ви говори нищо, време е да цъкнете някъде тук.

 

dushman

3.Тениски от Dushman. Бяха нещо позачезнали, но се завръщат, по-силни отвсякога. И вече от био памук.

 

what a monster

4.Тениски от What a Monster. Нещо страшно идва от Пловдив. Също от био памук, с натурални бои и печат на водна основа.

 

threadless

5.Тениски от Три Котаж. Вкарват от Threadless, нямат грешка.

 

rsz_smiletome

6.Тениски и торбички от Smileto.me. С мисия.

 

animal rescue

7.Тениски, торбички и други работи от Animal Rescue Sofia. С мисия.

 

minushka

8.Домашни потреби от Minushka. Безобразната Вики Книш прави възглавници, чаши, тиксо и въобще каквото си поиска.

 

multi kulti

9.Плакати и значки от Мулти Култи. Те харесват хора и храна от целия свят. Не само на думи.

 

praktrik

10.Дървени мебели от Praktrik. Сглобяват се и се разглобяват като пъзели. Гениални. Български.

 

rsz_angeppetto

11.Ръчно изработени дървени играчки и бижута от Angeppetto. Историята започва така: “Казвам се Ангел. На 60 години съм и имам трима внука.” Не знаем какво ще донесат в неделя, защото е много тайна и специално-за-форум-заедно колекция.

 

co-opoly

12.Co-opoly: The Game of Cooperatives. Печелят или всички, или никой. Нямаше как да не я поръчаме от Англия. Специално-за-форум-заедно, много ясно.

––

Форум Заедно
27 април 2014

Регистрирай се >>

Петя Кирилова-Грейди: Разследващите и социалните журналисти

$
0
0

Image

Докато четях ето тази статия, представяща новите водещи на новинарската емисия на bTV, забелязах че и Иван Георгиев, и Лиляна Боянова са завършили СУ-Журналистика. Той е специализирал разследваща журналистика, а тя социална (интересува се от теми, свързани с образованието и здравеопазването). Очевидно и двете сфери – и разследващата, и социалната – журналистика са еднакво важни и значими, но ми прави впечатление, че почевето разследващи журналисти в България са мъже, а повечето социални репортери са жени.
Някой има ли наблюдения защо това е така?


Filed under: кариера

Събина Панайотова: Той

$
0
0

Скоро ми препоръчаха да си направя списък с точки, на които искам да отговаря мъжa на живота ми – качества, ценности, такива неща.

Защо ли? Защото човек трябвало да знае точно какво иска, за да го постигне; защото напоследък имам повече жени приятелки; защото често околните са по-загрижени за статуса ми на обвързаност от мен. Такива работи.

Дали наистина човек трябва да знае точко какво иска, за да го постигне, намери, получи. Мисля си и то гледам.

Той е прекрасен! Голям, спокоен, мил, умен. Като ме види се променя целия, усмихва се. Никога не би ме наранил. Гледа ме в очите, светът му се върти около мен. Понякога като върви тихо до мен, обожавам да вървим един до друг, спирам да го целувам по челото, а той ми се усмихва от ухо до ухо.

Да го бях мечтала, описала и търсила нямаше да го намеря толкова идеален. Не бих могла да го измисля по-прекрасен.

В началото не го исках, не го разбирах, не го допусках. Но пък три години и половина по-късно всеки ден го обичам все повече, гледам го и си мисля, че е бил роден, за да го обичам точно аз.

Ако може да се случи така да откриеш кучето си, защо да не може с човека ти?


Никола Балов: HTC One M8 се задава и в червено

$
0
0
HTC One M8 се задава и в червено
HTC One M8 вече се продава на много пазари, а в началото на май го очакваме и у нас, като…

Никола Балов: Apple започва 2014 г. с ръст в приходите и над 43 милиона продадени iPhone-а

$
0
0
Apple започва 2014 г. с ръст в приходите и над 43 милиона продадени iPhone-а
Анализаторите очакваха Apple да продаде около 38 милиона броя iPhone в периода януари-март 2014 г., но се оказа, че смартфонът…

Василена Вълчанова: Обичайте хейтърите – пример от Honey Maid

$
0
0
honey-maid-love

Един особено приятен пример за справяне с негативни коментари ми попадна скоро. Темата е много полярна – толерантността към гей-двойките – а марката е много масова – популярните в САЩ закуски Honey Maid.

Накратко, историята. В началото на март Honey Maid пуска реклама ‘This is Wholesome‘, в която изобразява здрави, пълноценни семейства. Родители, деца, влюбени и т.н. Но фактът, че някои от двойките в рекламата са еднополови не се харесва на много традиционно-ориентирани американци. А за толкова масов бранд това означава стотици писма, туитове и статуси с възмутени коментари.

wholesome

Ако Honey Maid беше по-предпазлива марка, вероятно просто щеше да смъкне рекламата от ефир и да забрави за всичко. Но те превръщат самите негативни коментари в изкуство, а с това и в един брилянтен отговор. С новото видео марката показва и колко подкрепа е получила:

Защо работи?

До момента, отговорът на Honey Maid е гледан по-малко от оригиналната реклама, но е много по-емоционално приет от потребителите. Одобрителните вотове тук са 1.15% от всички гледания, докато за оригиналното видео са само 0.16%. Негативните вотове пък са 0.01% за оригиналната реклама и 0.06% за отговора. Независимо от позицията за или против, клипът привлича внимание.

  • С рекламата и последвалия отговор марката заема ясна позиция, с която антагонизира двете страни. Това създава силна емоция и по-голяма ангажираност.
  • Марката е в средата на конфликт. Който и да излезе “победител” от спора, всички все пак говорят.
  • Follow-up видеото е начин освен да се изрази мнение, отново да се привлече внимание към началната реклама. В YouTube се вижда, че след пускането си в началото на март, около 25 март вече е достигнато едно плато на интереса. С пускането на отговора Honey Maid отново привлича внимание към оригинала.

Освен че подкрепям позицията на Honey Maid, мисля и че изпълнението е чудесно от комуникационна гледна точка. А по темата има смисъл да се говори.

Постът Обичайте хейтърите – пример от Honey Maidе публикуван в Васи ли?!. Ако искате да получавате повече съдържание от блога, абонирайте се за нюзлетъра.

Мария Илиева, LaMartinia: Миграция: Деси

$
0
0

Име/псевдоним
Десислава Спасова

Възраст
35

Образование, призвание, професия или занимание
Преводач, филолог.

Заминаването
По чиста случайност – една позната на майка ми и беше казала: „Европейската комисия набира стажанти, дъщеря ти знае езици, защо не кандидатства?”

Мястото
Люксембург J

Нещата, които ме очароваха
За този град близките ми казаха: „Прилича на малко бижу – отива ти много!” И е факт, че не съм живяла на по-красиво, зелено, чисто място. Очарована бях от работа в голяма институция, в международен мащаб, в гигантски мащаб, в сложна структура, наистина безценен опит! Очароваха ме и много дребни неща,  смешните моменти, които бяха много! Например сутрин, когато отивахме на работа, (понеже българският отдел още го нямаше, ни бяха разквартировали по „страни”, а аз и още две мои колежки се паднахме в британския отдел) и се развиквахме по български: „Ооо, еди-коя-си как си бе, какво правиш!”, а британците наскачваха като ужилени, убедени, че ще има бомбена атака, иначе за какво, за бога, е това крякане отвън!?!? Приятелства – много, неочаквано много и силни, за цял живот, с българи и с хора от други страни...



Нещата, които не ми харесаха
Много стерилно, много подредено, чувството, че си далече от „опорната си мрежа”! Че неща, които си правим един за друг в България съвсем естествено, тук няма кой да ги направи за теб! Много кариеризъм и доста зомбиране – на моменти усещаш, че ти се промива мозъка, сякаш работата в институциите е висшата цел на живота, а на всички неработещи в тях се гледаше като на дамгосани от зло проклятие. Очаквах, че системата е близка до съвършената, оказа се, че не е!

Нещата, с които не успях да свикна
Мазната, тлъста храна. Макар че със сладките и сирената свикнах, даже твърде много!!!

Трудностите
Адски много работа, много стрес, и чувството, че въпреки всичко, ти си там напълно сам...

Какво/кой ми липсваше най-много
Слънцето, приятелите, родителите, приятелите на родителите ми, лютеницата, луканката.

Причината и поводът да се върна
Договорът ми приключи, беше временен, така или иначе, а не пожелах да мия пода в някоя канцелария, само за да остана там.

Как реагираха близките/околните, коментарите
Много положително, определено се кефеха, че се завръщам!Е, имаше и коментари от сорта: „Ама ти защо се върна, защо не остана там?” изказани с едва прикритото съмнение в стабилността на разсъдъка ми. Шефът ми в Европейската комисия, холандец, ме изпрати с:”Деси, ти си страхотна! Убеден съм, че ще се справиш прекрасно където и да отидеш!”. Скромно смятам, че е прав J

Как се чувствам сега, кое ми липсва
Липсва ми стандартът на работа – макар и несъвършена, организацията беше нива над всяка, която успявам да срещна във фирма или институция в България.

Там или тук?
Тук и сега! J

*Ако имате подобна история и искате да я разкажете, пишете ми на mymartinia@gmail.com. Въпросите: тук

Йоана Петрова: Сорбе от ябълков сайдер

$
0
0

Между двата големи празника, свързани с козунаци, шарени яйца, агнешко, легени (да, точно легени) със зелена салата, точно навреме решавам какво да направя с една голяма кошница, пълна със Somersby. Това не е шега, нито пък искам да ме разбираш погрешно. Преди Великден получих подарък от Carlsberg България, с намек, че лятото наближава и с предизвикателството да споделя как обичам да се забавлявам през топлите месеци, какво различно бих искала да ми се случи, как, с кого и къде си почивам най-пълноценно. Вярно, че все още е пролет, но както винаги неусетно лятното слънце ще заблести в косите ми, а топлият вятър ще раздвижва отблясъците му. В големият град ще търся свежест и прохлада полегнала на тревата в Борисовата градина или седнала на шадравана пред театър Иван Вазов. Още една свежест ми предлага и Самърсби. Обаче, за да бъде още по-интересно я преобразих в свежа идея за горещите дни или просто като ободряваща хапка.

Сорбе от ябълков сайдер

За начините на забавление или как си почивам най-добре няма да говоря сега. Отговорите на тези въпроси ще дойдат по-късно това лято. Както винаги – от самосебе си, свързани с някоя традиционна рецепта, от някоя друга дестинация. Предизвикателството, което си поставих сега е да трансформирам приятната напитка в нещо за ядене. Обаче това нещо за ядене трябва да остане също толкова свежо и ароматно като самата напитка или дори малко повече. Насладата трябва да е сходна, дори малко повече. Вкусът да се запази, но може и да се обогати, колкото да изпъкне свежестта. Това е важно тук – да има свежест. И ми хрумва, че най-доброто, което може да се направи с една леко алкохолна и свежа напитка, подходящо както за почистване на небцето между няколко степенно меню, така и за десерт в горещата лятна вечер е сорбе.

Самърсби

Потърсих идеи и както се вижда не липсват. Импровизирах с налични продукти, без никакви капризи в процеса на приготвяне и разбира се с основна съставка една бутилка Самърсби. Или поне една, нали? Измежду вариантите с ябълка, круша и къпина се спрях на класическия вкус за сайдер – ябълка. „Всеки един цвят е различна нагласа към света“ – пише в писмото до мен. Избирам свежо зелено, лорд Самърсби! Добавих само малко лимонов сок за още по-голяма свежест и също толкова малко мед за баланс. Сайдерът е това, което се откроява в сорбето. И искам да ти кажа, че идеята е гениална, защото алкохолът в сайдера не позволява сместа да замръзне като лед, а образува фини кристали, галещи езика и бързо разтопяващи се върху него, за да донесе свежестта, за която постоянно говоря. Лимонът дори не се усеща като самостоятелен вкус, но присъствието му е важно за удовлетворяващ краен резултат.

„Самърсби е емоция.“ – пише още в писмото. Разбира се, казвам аз. Храната също е емоция, затова се реших да преобразя една емоция в друга емоция. Остава само да ѝ се насладя. Както никога досега.

Сорбе от ябълков сайдер

Сорбе от ябълков сайдер

Разбира се, сорбе ще се получи и с останалите вкусове на Самърсби. Следвай твоя вкус!

Посочените дози са за 4 порции за десерт (по скоро нещо освежаващо след вечеря) или 8-10 порции (в шотове) като почистващо небцето предложение в многостепенно меню.

Продукти:

  • 1 бутилка (330 мл) ябълков сайдер Самърсби
  • прясно изцеден сок от 1/2 лимон
  • 1 супена лъжица течен мед
  • щипка сол

Всички съставки се смесват и се разбъркват хубаво. Сместа ще се разпени, но това не е проблем. Изсипва се в широк плосък съд, който може да се побере във фризера.

Сорбето се разбърква периодично

Съдът със сместа се слага във фризера и се разбърка 3-4 пъти на всеки 15 минути. След това е готово за сервиране, като е необходимо да се поднесе веднага след като се разсипе в чаши.

Готовото сорбе може да се постави в кутия за фризер и да се съхранява там докато дойде ред да се сервира. Ако е стегнало прекалено се слага в блендера или в каната на кухненски робот и се пасира за кратко докато се разбият по-едрите кристали.

Кулинарно - в кухнята с Йоана

Сорбе от ябълков сайдере публикация на от блога Кулинарно — в кухнята с Йоана

Никола Балов: nixanbal.com вече е в BlinkFeed на HTC

$
0
0
nixanbal.com вече е в BlinkFeed на HTC
На 23 април вечерта се състоя официалната премиера на новия HTC One M8 в България, а заедно с това от…

Стойчо Димитров: Един уикенд в Търново (ден втори): Преображенският манастир и Арбанаси

$
0
0

Продължаваме с уикенда на Анжело из Търново – предния път разгледахме Велико Търново, днес на ред са Преображенския манстир и Арбанаси. Приятно четене:

 

 

Един уикенд в Търново

ден втори

Преображенският манастир и Арбанаси

Ден втори, неделя, 23.03.2014

В ранното утро на Деня на метеорологията („Ave аз“, както казваше Цезар) тръгваме към Преображенския манастир. Идеята се зароди спонтанно на входа на Самоводската чаршия, когато на пл. „Велчова завера“ видяхме пътна табела към него. Не бях проучил маршрута и нямах GPS координатите му, затова зададох на тутурутката да ни заведе до следващото село, Самоводене. През цялото време тя се опитваше да ни върне по „царския“ път, но с инат и непукизъм най-после стигнахме до табела „Преображенски манастир 2км“. Очаквахме на самата отбивка да има още една табела, напр. от кафявите – за туристическа забележителност, но не би… Подминахме и се наложи да се връщаме. Така че, като видите табелата за манастира, започнете да следите левия банкет – някъде там започва тесен и доста изровен, със спомени за асфалт, път.

 

Преображенски манастир „Преображение Господне“

 

GPS: 43.11772, 25.60549

Преображенски манастир

Преображенският манастир е най-големият от манастирите, разположени около Велико Търново и 4-ти по големина в България. Основан е по времето на Втората българска държава през 13-14в. Първоначално манастирът е бил метох на Ватопедския манастир от Света Гора, но през 1360г. се сдобива с автономност. Възникването на Преображенския манастир се свързава с втората жена на българския цар Иван-Александър – Сара и сина им цар Иван Шишман, които даряват много средства за неговата реконструкция и ремонт. Поради това манастирът е известен и като Сарин или Шишманов. Той играе важна роля и в духовния живот на българската столица през 14в.

През средновековието Преображенският манастир е бил разположен на около 400 – 500метра южно от сегашното си местонахождение. Първоначалното място на манастира е било изоставено след разрушаването му по време на завладяването на Търново в края на 14в. След падането на България под турско робство манастирът е неколкократно опожаряван и плячкосван от турците, а в последствие е разрушен напълно.

Патриаршеския манастир „Света Троица“

На отсрещния склон се вижда Патриаршеския манастир „Света Троица“

На сегашното си място Преображенския манастир е възстановен през 1825г. от рилския монах отец Зотик, който през 20-те и 30-те години е бил игумен на манастира. Строежът на главната църква започва през 1884г. и е бил възложен на Димитър Софиялията. Заради участието си във „Велчовата завера“ от 1834-1835г. майсторът е обесен от турците и с довършването на църквата, което става през 1837г., се заема Уста Кольо Фичето.

Стенописите в църквата са дело на бележития представител на самоковската живописна школа Захарий Зограф и датират от 1849 – 1851г. Наред със славянските просветители Кирил и Методий, Захарий Зограф си рисува автопортрет, а храмовата икона „Преображение Господне“ е и с негов автограф. Твърде интересна е голямата сцена „Страшният съд“ на източната стена в притвора, на която грешните мъже и жени са изобразени в граждански костюми, а врачките и лечителките – в селска народна носия. Забележителна е

сцената „Колелото на живота“,

изписана на външната южна олтарна стена, която третира в религиозно-философски аспект естественото развитие на човешкия живот.

Колелото на живота

Колелото на живота

Църковният иконостас е създаден през 1838г. от група майстори резбари от тревненската резбарска школа. Иконите по него са дело на Захарий Зограф и Станислав Доспевски. Някои от иконите са: „Архангел Михаил“, „Св. Богородица Милующа“, „Христос Вседържител“, „Преображение“, „Йоан Предтеча“, „Св. Андрей“ и др.

Активното строителство в Преображенския манастир продължава до 1863г., когато под ръководство на Кольо Фичето се издигат цялото югоизточно крило с малката гостна и големия вход (1857г.), камбанарията с часовника (1861г.) и малката църква „Благовещение“ (1863г.). Заедно с някои постройки, градени след Освобождението, Преображенският манастир добива познатия си днес вид – от типа на средновековните манастири-крепости. Сградите очертават издължен правоъгълен двор, като долните им етажи са каменни, а горните хармонично се свързват с наклонения терен.

Още по времето на отец Зотик Преображенският манастирът се превърнал в едно от главните културни и революционни средища в Търновско. От Велчовата завера в 1835година до Априлското въстание в 1876година, тук се събирали пътищата на много революционни дейци – Филип Тотю, Ангел Кънчев, поп Харитон и др. Оттук е тръгнал по народните дела сподвижникът на Васил Левски – отец Матей Преображенски, а и самия Дякон неведнъж е намирал убежище в манастира. Преображенската света обител е играла важна роля в борбата на българския народ за църковна и национална независимост. През годините на Руско-турската освободителна война манастирът е превърнат в болница. За благодарност след Освобождението руските войни подаряват на манастира камбаните, полилеите и богослужебни книги за църквата.

Преображенски манастир

През руско-турската война манастирът е превърнат в болница

През 1991г. част от монашеските килии в Преображенския манастира са разрушени след срутване скали над манастира. Сградите вдясно от входа, в които преди 40г. се настаняваха гости, също са разрушени след свличане на склона. Сега той е укрепен.

Преображенски манастир

Част от сградите са разрушени от свлачище

Преображенски манастир

(Без)ценни документи или стари вестници зад липсващото стъкло и под течащия покрив?

Забелязват се следи от възстановителна дейност – обновена е камбанарията с часовника, трапезарията… Явно за държавата религиозният туризъм не е от приоритетите, независимо от нагледния пример на комшиите – гърци и турци си докарват значителни доходи именно от него.

Преображенски манастир

Възстановена и укрепена е камбанарията с часовника

Преображенски манастир

Добри люде са помогнали за манастирската трапезария

След Преображенския манастир планово се отправихме към

Арбанаси

За летописа на Арбанаси най-ранният писмен документ е ферманът на Сюлейман Великолепни от 1538г., с който подарява земите на сегашните селища Арбанаси, Лясковец, Горна и Долна Оряховица на великия везир Рустем паша, зет на султана (съпруг на Михлимах от „Великолепния век“). В поменатия ферман четирите селища са под общото название Арнабуд кариелари.

Други сведения за Арбанаси се намират в записките на Павел Джорджич от 10януари 1595г. до трансилванския княз Зигмунд Батори. За Арбанаси споменава и софийският католишки епископ Петър Богдан Бакшич, посетил Търново през 1640г. Той отбелязва, че горе, на планината, има град, откъдето се вижда цяло Търново и има около 1000къщи.

Арбанаси, България

Липсата на друг документален материал оставя различни мнения и предположения за произхода, името и населението на Арбанаси. Едни приемат, че то е заселено от български боляри, дошли със селяните си от най-западните краища, след бляскавата победа на Иван Асен IIпри Клокотница на 9март 1230г. когато той завзема и Арбанашката земя. През Средновековието българите са наричали Арбанаси Арбанашка земя.

Георги Раковски съобщава, че Иван Асен II, след като се оженил за дъщерята на пленения кир Тодор Комнин, заради нея преселил няколко гръцки фамилии в Арбанаси.

През 1859г. учителят в Търново А. П. Границки прави превод на Търновското ръководство, издадено от Хамамджиев в Цариград. В него пише: „Към изток, половин час от Търново, се намира с. Арбанаси (Загорие)…, гдето са живели през старо време българските боляри и големци с 2000жители…“. Този възрожденски учител, родом от Котел, най-точно определя не само името, но и произхода на населението, „заселено в старо време от българските боляри“.

 По-богат документален материал (преписки и летописни бележки върху църковни книги) е останал от 17век и 18век. Той показва, че Арбанаси е в своя икономически разцвет през втората половина на 17век и до края на 18век. Тогава селото имало над 1000къщи, а населението му се състояло от най-видни търговски фамилии. Основният поминък бил джелепчийството и суватчийството. Развити били и занаятите, свързани с тях, както и медникарството, и златарството. Тук отглеждали и много буби. Четирите ръчни долапа произвеждали коприна, която изнасяли в Цариград и Италия. Лозарството също е характерно за този край. Най-добрите лозя се намирали около Балъковата чешма, Орелчето, Камъка, Чуката.

 Арбанашките търговци джелепи са известни и търсени в цялата обширна турска империя. Мнозина от тях продавали дори в Багдад, Индия и Персия. Продавали месо, лой, кожа и др., а на връщане докарвали коприна, кадифе, подправки, билки и др., които продавали не само в магазините си в Арбанаси, но и в Търново, Горна Оряховица, Попово и др.

 За икономическия възход и благосъстоянието на арбанасчани свидетелстват както жилищата, така и петте църкви, строени в годините на възход на селището. В края на 18век в резултат на кърджалийските нападения през 1792, 1798 и 1810г. селото е ограбвано и опожарявано, а епидемиите от чума и холера довършват това, което е пощадено от разбойниците и огъня. Най-богатите търговци се изселват във Влашко и Русия. След 1810г. започва ново заселване на българи, които слизат от Еленския и Тревненския балкан. Но до някогашния блясък и икономически възход не се достига, още повече че с Гюлханския хатишериф от 1839г. се отнемат привилегиите на селището. Развитието на дребното занаятчийство почти прекъсва след Кримската война.

От Арбанаси е фамилията Кърджиеви – братята Георги и Тома Кърджиеви, единият – учител и книжовник, другият (Тома) – революционер, организатор на Червеноводската чета през 1875г. Арбанаси е родно място и на Иларион Драгостинов, деятел на ГЦРК, главен апостол на IIсливенски революционен окръг. Той загива в неравен бой на 10май 1876г. при Вратника в Сливенския балкан. По време на Руско-турската война 11души от Арбанаси участват в нея като опълченци.

В Арбанаси са запазени 144къщи с богата вътрешна украса, 5църкви и 2манастира. В арбанашки манастир през 1794г. за монах е подстриган народният будител Св. Софроний Врачански, по-късно владика на Врачанска епархия. В Арбанаси той пише известното „Житие и страдание грешнаго Софрония”.

Арбанаси

Арбанаси създава впечатление, че естроеносмного пари и замного пари.Лъскави автомобили с леснозапомнящи се номера, наедряли „бизнесмени“ и „тунинговани“ мацки бяха голяма част от посетителите. В цялото селище има някакъв прекалено комерсиален дух (нещо като Кръстова гора) и мнооого далеч от топлината на Златоград, например. Друга част от гостите са баби във все още активна възраст, отчитащи поредния посетен манастир, кресливи, безапелационни и шумно обсъждащи какъв армаган трябва да занесат на оная чума, снахата… Поставените табели за пазене на тишина и спокойствие в светите обители не им правят никакво впечатление. (Една от мацките дори настояваше да удари камбаните – ей така, да чуе как звънят…)

Още след табелата на селото се отклонихме вдясно към

Арбанашки манастир „Св. Николай Чудотворец“

адрес: ул. „Св. Никола“ 31, BG-5029 Арбанаси

GPS: 43.095601, 25.663245

тел.: +359 62 650345

моб.: +359 896 687410

email: manastir@svnikolai-chudotvorec.com

web: www.svnikolai-chudotvorec.com

Арбанашки манастир „Св. Николай Чудотворец“

Основан е по времето на Асеневци и след падането на българската столица Търново в 1393г. е разрушен от турците. През 1680г. манастирът е възобновен, като тогава била построена и сегашната църква. През 1716г. от север на църквата бил издигнат параклисът „Св. Илия“. В него се намират интересни икони – „Св. Никола с житийни сцени”, „Огнено възхождение на св. Илия“, „Христос Вседържател“ и „Богородица Пътеводителка”, изработени в началото на 18в. Иконите, както и стенописите, носят почерка на тревненските художници. В параклиса се намират и някои йерусалимски икони от 19в.

През 17-18в. арбанашката църква била енорийска на с. Арбанаси. През 1798г. при кърджалийско нападение църквата е ограбена и почти разрушена, но десет години по-късно е възстановена. През 1833г. по инициатива на отец Зотик от Преображенския манастир, със средства събрани от местното населението се извършва ново обновление на храма. Били построени жилищните сгради и дворът бил ограден със зид.

Арбанашки манастир „Св. Николай Чудотворец“

Арбанашкият манастир се превърнал в девически и негова първа игуменка станала Теодора Христова от Търново. През 60-те години на 19в. в манастира живеели около 30 монахини и, макар че бил девически, често бил посещаван от революционните дейци – Васил Левски, Матей Преображенски, Стефан Стамболов и поп Харитон.

След Освобождението Арбанашкият манастир започнал да запада, а през 1913 г. при земетресение били разрушени всичките му сгради без църквата. Впоследствие манастирските сгради били издигнати отново.

Понастоящем Арбанашкият манастир е девически, постоянно действащ и представлява комплекс от черква, жилищни сгради и параклис.

Църквата „Рождество Христово“

е най-старата запазена сграда в манастира и датира от края на 17в. От оригиналния си вид тя е запазила само западната си част, а източната е пристроена през 19 в. Храмът е в типичния за арбанашките църкви стил – еднокорабен, покрит с полуцилиндричен свод, с наос и женско отделение. Запазените в западната част стенописи датират от 17-18в. На източната стена са поместени сцената „Възнесение Богородично“ и откъси от живота на патрона св. Никола. На южната и северната стена са запазени композиции от „Акатист Богородичен“ и „Празниците“, а на западната – от „Менология“. Върху свода е голямото кръгово изображение „Ангел на великия съвет“. Фигурите са диспропорционални, което не говори за висока школовка на майсторите. Интерес представляват старият иконостас с полихромна дърворезба, датиран от края на 17в.

Църквата в Арбанашкият манастир притежава и един метален полилей, изработен в Нюрнберг, подарен й през 1746 г. и дървен кръст, обкован изцяло със сребро и украсен с емайл и разноцветни камъни.

Жилищните и стопанските сгради в Арбанашкия манастир са строени в периода 1833-1870г.

Продължихме по стръмната улица „Св. Никола” до импровизиран паркинг пред бистро „Панорама“.

Велико Търново

Велико Търново

Оттук само на стотина метра е

Арбанашки манастир „Света Богородица“

адрес: ул. „Св. Никола“ 55, BG-5029 Арбанаси

GPS: 43.0981,25.659797

Арбанашки манастир „Света Богородица“

Арбанашкият манастир „Св. Богородица“ е основан по времето на Второто българско царство. За изграждането му съдействал патриарх Евтимий по време на размирните години, когато България била разделена от Шишмановци. За това съдим от плочите с надписи намерени както тук, така и в Патриаршеския манастир „Света Троица“. След падането на българската столица Търново през 1393г., манастирът „Св. Богородица“ като по чудо оцелява. През първите векове на османското владичество той се запазва като заможен манастир, но по-късно запустява след постоянните набези на кърджалиите.

През 17-18в. Арбанашкият манастир „Св. Богородица“ е възобновен от местното население и става девически. Сегашната църква е построена през 1680г., като в началото храмът изпълнявал ролята на енорийска църква в тази част от селото. Впоследствие през 1716г. по инициатива на троянския монах Даниел са построени жилищните сгради около храма и така се възобновява дейността на манастира. При последното нападение от кърджалии през 1798г. църквата сериозно пострадала.

През 1836г. в манастира се издигат някои нови жилищни постройки и се построява камбанария над пората.

Понастоящем Арбанашкият девически манастир „Св. Богородица“ е постоянно действащ. Най-старата сграда в манастира е

църквата „Успение Богородично“,

построена през 1680г. Тя представлява еднокорабна, безкуполна постройка с полуцилиндричен свод. Състои се от наос, предверие (женско отделение) и параклис – „Св. Троица“, в северната й страна. Стенописите в църквата са от два слоя. Украсата в наоса е от 17в. и тук са изобразени фигури на светци, сюжети из великите празници, страданията и др. На входа на женското отделение е изобразена празничната сцена „Успение Богородично“.

Параклисът „Св. Троица“ се състои също от две помещения – наос и предверие, също засводени. Стенописите в параклиса датират от 17 в. и са едни от най-ранните творби на тревненската живописна школа. Според един надпис, резбения иконостас е дело на хаджи Димитър, Марко, на Йоан и Христо Попов и датира от 1867 г. На иконостаса се намират някои интересни икони, като „Новозаветна Троица“, „Богородица Пътеводителка“ и „Христос Вседържател“. Извън иконостаса в предверието са подредени икони от 17-18 в. – „Св. Богородица с апостолите“, „Св. Никола“, „Йоан Кръстител“ и др.

В Арбанашката църква се съхранява и чудотворната икона „Св. Богородица Троеручица“, която е обкована със сребро и датира от 13в.

През 1762г. църквата и параклисът отново са обновени и украсени със стенописи.

В манастирската църква са запазени и някои интересни реликви. Това са кандило с формата на яйце, направено от сребро и украсено с плочки от злато. Друга старина в храма е кандилницата, подарена през 1680г. от Кера, Гина и Лина. В олтара се пази голяма релефна плащеница от мораво кадифе извезана с бяла, жълта и синя коприна. На нея е изобразеното тялото на Исус Христос, а до него апостолите и Дева Мария. Тези старинни реликви, както и други, са събрани в манастирския музей.

Арбанашки манастир „Света Богородица“

Повечето жилищните сгради в Арбанашкия манастир „Св. Богородица“ датират от 1716г. През 1836г. в манастира се издигат някои нови жилищни постройки и се построява камбанария над портата.

Паркирахме в центъра на селото, срещу автомата за сувенирни монети и спирката,  и се опитахме да влезем в

Църква „Св. Архангели Михаил и Гавраил“

адрес: ул. „Спиро Константинов“, BG-5029 Арбанаси ‎

GPS: 43.09660, 25.66828

Работно време:

9.00 – 17.00 (април-октомври)

По заявка (ноември-март)

профилактика: понеделник: 9.00 – 12.00

моб.: +359 885 105282

Храмът „Св. архангели Михаил и Гавраил“ представлява издължена по оста изток-запад масивна каменна постройка, покрита с двускатен покрив. Размерите й са 28,60х 10,40м. Фасадите са раздвижени от плитки псевдоконструктивни ниши и засводени в горната си част прозорци. Най-пластична е източната стена, където са оформени две петстенни апсиди.

Църквата има сложна архитектурно-композиционната схема. Входът към вътрешността на храма е от запад. Същинската църква се състои от олтар, наос и притвор, ситуирани последователно по надлъжната ос. От северната страна е разположен параклис посветен на св. Параскева и обширно предверие.

Олтарът е отделен от останалата част на църквата посредством дърворезбен иконостас. В центъра му се намира каменен св. Престол. Наосът е еднопространствен, на южната и северната му страна са оформени дълбоки певници. Покрит е със свод и полусферичен сляп купол. Притворът, параклисът „Св. Параскева“ и предверието са покрити с полуцилиндрични масивни сводове, укрепени с аркови пояси.

Във вида достигнал до наши дни, храмът е изграден в последната трета на XVIIв. Преди това на същото място е съществувала по-ранна култова постройка, издигането на която е станало в края на XVI– началото на XVIIв. При преустройството, извършено в последната трета на XVIIв., апсидната конха и част от източните стени на стария храм са включени в обема на новата църква. Зографията в наоса е изпълнена в края на XVIIв. В апсидната конха е представено изображение на Богородица Платитера с два архангела. В източната част на свода са изписани Йоан Кръстител и Христос Емануил, а в западната – Архангел Михаил и Христос Вседържател. Центърът на широкия купол е зает от композицията „Новозаветна Троица”. Под нея е зографисан кръгов фриз с „Дейсис“ сред групи на небесните войнства, представящи Небесната литургия. В пандантивите на купола са изписани фигурите на четиримата евангелисти – св. Йоан, св. Лука, св. Марко и св. Матей.

В горния регистър на наоса са зографисани циклите Великите празници и Страстите Христови. Особено впечатляващи с внушенията, които носят, са сцените: „Благовещение”, „Кръщение Христово”, „Разпятие Христово”, „Предателството на Юда“ и „Съдът на Пилат”. Регистърът под тях е зает с фризове от медалиони, в които са представени бюстови изображения на многобройни християнски светци. В люнетите на двете конхи са изписани две пространни сцени – „Съшествие в ада“ (от юг) и „Рождество Христово“ (от север). Особен чар на втората сцена придават включените в нея фолклорни мотиви. В най-ниския регистър по южната и северната стени са изобразени прави фигури на светци-войни и светци-лечители – св. Георги, св. Прокопий, св. Артемий, св. Меркурий, убиващ тиранина-цар, св. Пантелеймон и др. Всяка една от фигурите е поместена под рисувана арка, стъпваща върху изящно профилирани колони. Сред стенописите разположени в този регистър, с експресивността си се откроява сцената „Пророк Илия в пещерата, хранен от гарвана”. Тя се намира източно от южната конха.

В горната част на западната стена на наоса е изписана сцената „Успение Богородично”, а в долния регистър са изображенията на св. Христофор с младенеца Христос и св. Константин и св. Елена. Пространството над входната врата е заето от патроните на храма архангел Михаил и архангел Гавраил, които държат в ръцете си модел на църква.

За времето на изпълнение на стенописите в притвора на църквата свидетелства ктиторски надпис, разположен над входната врата. Той гласи: „Този божествен и всепочитан притвор на светия манастир на архангелите Михаил и Гавраил се изписа и украси с иждивението и средствата на почтенейшия господин хаджи Никос Култукли и съпругата му Кириаки за техен помен в лето 1760, 11август.“ Особено оригинално е решението на източната стена на притвора. По своето пластично решение и стенописна украса тя имитира зидана олтарна преграда. Това внушение се подсилва от представените в ниши изображения на св. Николай, архиепископ Мирликийски, Богородица с Младенеца, Исус Христос и св. Йоан Предтеча. Над тях са изписани „Събор на архангелите“ и медалиони с образи на светци.

На свода от изток на запад са поместени изображения на св. Йоан Предтеча, Богородица Платитера, бог Саваот и Христос Емануил. От двете им страни са зографисани фризове от фигури на апостоли и пророци, всяка от които е поместена в арка с колони. В следващия регистър, който се разпростира по северната, западната и южна стени е представен пълния цикъл на Богородичния Акатист. Стиховете на песнопенията за Богородица са цитирани в композициите и въз основа на тях е разгъната епична повест за живота й.

Под сцените на Богородичния Акатист са изписани цели фигури на праведни жени, жени-мъченици, преподобни – св. Текла, св. Неделя, св. Теодора Солунска, св. Лукия, св. Параскева, св. Анна и др.

Отличителна черта в художествената украса на храма е декоративното осмисляне на архитектурните форми и елементи, което хармонира с останалата зография. По този начин е постигната органичност между архитектура и стенопис – отличителният белег на православната средновековна храмова архитектура.

Заедно с група младежи се повъртяхме наоколо, но никой не се появи да отвори. По-късно разбрахме, че като обект към Историческия музей в Търново за църквата отговаря екскурзовод, който е бил зает с туристическа група, а не свещеник, който да е постоянно в храма.

Недочакали екскурзовода, тръгнахме към

Музей „Констанцалиевата къща“

адрес: ул. „Капитан Павел Грамадов“, BG-5029 Арбанаси ‎

GPS: 43.09929, 25.66537

цена: 6 лв. (семеен билет с до 3 деца)

Констанцалиевата къща е един от най-забележителните и представителните паметници на жилищната архитектура в с. Арбанаси. Първоначалното й изграждане се отнася към края на XVII в. В следващите столетия жилищната сграда претърпява няколко преустройства, довели до вида, в който я виждаме сега.

Къщата е била притежание на големият арбанашки род Тафрили. Впоследствие е закупена от жителя на селището Атанас Констанцалията откъдето идва и името, с която е позната днес.

Тя е двуетажна, построена на линията на улицата, накъдето е обърната изцяло каменната й фасада, без еркерни наддавания. Солидни каменни зидове ограждат дворното й пространство. Към него водят две входни комуникации. От югозапад се намира висока, масивно изградена каменна порта, затваряща се с двукрила дървена врата. През нея са влизали тежките кервани със стоки, закупени от собственика на дома. От северната страна на къщата има друга, по-малка еднокрила врата предназначена за пешеходци. Започващата от нея входна линия извежда пред парадния вход на жилището. Той е засводен, рамкиран с фриз от растителни орнаменти. Затваря се от еднокрила, масивна дървена врата обкована с големи железни гвоздеи. Охраната на входа се е осъществявала посредством специален отвор, разположен по-високо от него. Оформен е по начин, позволяващ ефективен обстрел срещу нападатели.

В масивно изградения долен етаж на къщата, се помещават стая и кухня за пазачите; стая за прислугата; складове за стоките, конюшня. От него към горния етаж водят две стълбища: представително и всекидневно. Между помещенията на приземния етаж умело е обособено скривалище, свързано с горния етаж чрез самостоятелна стълба. В него при опасност са се укривали обитателите на къщата. Вторият етаж на жилището е паянтов, с изключение на стената обърната към улицата. Тя е масивно изградена. Официалните помещения – салон, дневна и столова са свързани едно с друго и имат пряка връзка с главния вход. Столовата е разположена в средата на къщата и има комуникация със сервизните помещения – кухня, килер, фурна, мивник, клозети. Спалните и всекидневната стая са обособени около изолационен коридор. В най-закътаната част от къщата е разположена специална стая за родилката. Тя е сравнително малка, но решението й е много функционално. Леглото е с балдахин, поставящ се върху специално изработени рамки, люлката е над леглото в което почива родилката, обособено е специално място за сушене на пелени. Отоплението на къщата е осъществявано чрез сложна система от зидани печки.

Констанцалиевата къща, Арбанаси

Констанцалиевата къща

Помещенията на жилището са украсени с бяла щукатура, съчетана с едноцветни рисунки и апликации. Дървените части в интериора са дърворезбовани. Констанцалиевата къща е великолепно свидетелство за творческите качества на майсторите, които са я изградили, високата култура и финансови възможности на стопаните й. В решението й се долавя сложното преплитане на балканските строителни традиции, специфичната култура и начин на живот в селището, както и разнородните естетически влияния.

Понастоящем в нея е разположена експозиция, представяща бита на арбанашките жители от XIX век. Служителката беше много любезна, дори изключи временно алармената система, за да може съпругата ми отблизо да разгледа някакъв специфичен вид бродирана върху зебло дантела. Дай Боже, повече уредници, които с такава топлота посрещат, показват, разказват!

Срещу Констанцалиевата къща се намира известната Коконска чешма. Тук богатите дами (кокони) се разкрасявали, преди да отидат на църква. Продължихме към третия музеен обект на Арбанаси,

Църква „Рождество Христово“

адрес: ул. „Рождество Христово“, BG-5029 Арбанаси

GPS: 43,097364 25,663925

Работно време:

9.00 – 17.00 (април-октомври)

По заявка (ноември-март)

профилактика: вторник: 9.00 – 12.00

Зимно работно време

пон-пет от 10:00 – 16:00, само след предварителна заявка на:

с беседа на +359 885 105282

без беседа (до 30 минути след заявка) на +359 885 105254

Събота, Неделя и празнични дни

10:00 – 16:00

Храмът „Рождесто Христово“ се намира в югозападната част на Арбанаси. Представлява масивно изградена каменна постройка с размери 28,80х 10,40м, подслонена под широките скатове на трискатен керемиден покрив. Апсидата се издига до половината от височината на източната фасада и има самостоятелно покритие. Южната стена е плътна, раздвижена единствено от четири прозоречни отвора. Две трети от северната и цялата западна стени представляват сляпа аркада. Западната фасада е симетрично решена. По централната й ос е поместен отворът на входната врата, а над него е традиционната патронна ниша. По план черквата се състои от олтар, наос и притвор, разположени по оста изток-запад, параклис „Св. Йоан Предтеча“ от север, обединени с Г-образна галерия от север и запад.

Храмът „Рождество Христово“ има сложна и продължителна история. През втората половина на XVIв. е издигнат храм, който е заемал обема на сегашния наос. Зографията му е завършена през 1597г. През втория строителен етап към вече съществуващата църква са пристроени параклис от север и притвор от запад, обединени от открита, засводена Г-образна галерия от север и екзонартика от запад. Строителните дейности са извършени в периода между 20-те години на XVIIв и 1632г. По време на третия строителен етап междуарковите пространства на преддверието, галерията и екзонартиката са зазидани с тънка каменна зидария. Оформени са прозоречни отвори, защитени с метални решетки. Хронологическите граници, в които се вмества зазиждането, е времето след 1632 г. и преди 1643 г. Цялата вътрешност на църквата е покрита със зография, чието изпълнение е станало на етапи – 1597г., 1632г., 1638г., 1643г., 1649г., 1681г. В рамките на тези близо девет десетилетия възниква уникален стенописен ансамбъл, който няма равен в българските земи по тематична широта и енциклопедичност. Иконографската програма в наоса е опростена и достъпна за възприятие. В конхата на апсидната ниша са представени допоясна фигура на Богородица Платитера, Евхаристия и Мелисмос. В първия регистър, разположен по северната и южна стени на наоса, са изобразени светци-войни – св. Димитър, св. Георги, св. Нестор и светци-лечители и безсребреници: св. Козма, св. Дамян, св. Пантелеймон, св. Трифон. Регистърът над тях е зает с фриз от медалиони, в които са представени бюстови изображения на многобройни християнски светци и светици.

Следващите два регистъра са заети от сцени, илюстриращи Празниците, Страданията и Чудесата Христови. В горната част на западната стена е изписана сцената „Преображение Господне”. Под нея е разположена голямата многофигурна композиция „Успение Богородично”. От двете си страни тя е фланкирана от по-малките като мащаб сцени „Рождество Богородично“ и „Въведение на Мария в храма”. Първият регистър е зает от изображенията на св. св. Константин и Елена, св. Кирияки и св. Параскева. Върху свода се извисяват внушителните изображения Христос-Емануил, Христос-Пантократор и Новозаветна Троица. Иконостасната преграда е великолепно творение на дърворезбарското изкуство, изработено по поръчката на фамилията Кантакузин

Църква „Рождество Христово“, Арбанаси

Върху цялата източна стена на притвора е разгъната темата „Страшния съд“ със своите традиционни сюжетни детайли. Тя е композирана около патронната сцена „Рождество Христово”. Първият регистър, минаващ по южната и западната стени, е зает от изображения на преподобните св. Антоний, св. Евтимий, св. Сава, св. Ефрем, св. Теодосий, св. Симеон Стълпник, св. Аврамий и жените-светици – св. Марина, св. Анастасия Лечителката, св. Анастасия Римлянка, св. Евгения, св. Пелагия, св. Теодора, св. Теофано и др. Над тях се намират големите композиции „Покров Богородичен”, „О, тебе радуется”, „Сватбата в Кана Галилейска”, както и пълен цикъл на Богородичния Акатист. Стиховете на песнопенията за Богородица са цитирани в композициите и въз основа на тях е разгънато епично повествование за целия земен път. Акцентирано е върху действените моменти – „Благовещение”, „Рождестово”, „Сретение”, „Бягство в Египет”. По-голямата част от северната стена е заета от мащабната композиция „Древо Йесеево“ (Родословното дърво на Исус Христос). В тази най-голяма по площ сцена е представена генеалогията на Христовия род. Върху свода е изобразен Христос Пантократор, обръжен с изображения на ангелски чинове, Богородица, Йоан Кръстител и четиримата евангелисти със символите си.

Сцените в наоса на параклиса „Св. Йоан Предтеча“ илюстрират живота на патрона и чудесата му: „Молбата на Христос да бъде кръстен от Йоан”, „Кръщение в р. Йордан”, „Отсичане главата на Йоан Кръстител”, „Танцът на Саломе”, „Намирането на главата на Йоан Кръстител“ и др. Иконостасната преграда в параклиса е един от най-ранните образци на българското дърворезбено изкуство. В преддверието на параклиса и източната част на галерията са поместени сцени от стенописен календар (Менелог). В него нагледно се разкрива темата за мъченичеството. Върху стените на галерията са изписани редица сцени и персонажи от Новия и Стария завет, Шестоднева, житийни сцени на св. Георги, Деянията и Чудесата Христови, изображения на Седемте Вселенски събора. Особено силно е внушението, което носи сцената „Суетният живот в лъжовния свят“ или Колелото на живота.

Върху стените на църквата „Рождество Христово“ са изписани многобройни ктиторски надписи, съобщаващи имена на дарителите, както и два ктиторски портрета.

Храмът „Рождество Христово“ е част от комплекс – резиденция, от която се е осъществявало управлението на най-голямата митрополия на Балканския полуостров – Търновската.

църквата „Рождество Христово", Арбанаси

Пред църквата имаше група японски туристи, които слушаха беседата на своя гид. Служителката на музея отказа да ни пусне в храма под претекст, че чужденците са с предимство и когато те свършат, ще можем да влезем и ние. Единственият компромис, който направи, е да подпечата без ред книжките „100 национални туристически обекта“ на тези, които са пропуснали да го направят в Царевец (№11). Разочаровани, си тръгнахме заедно с другите „второкласни“ български туристи.

Други обекти в Арбанаси, които в момента не са отворени за посещения, но дай-Боже, може и да им дойде времето:

Църква „Св. Димитър“

Не приема посетители.

адрес: ул. „Свети Димитър“, BG-5029 Арбанаси ‎

GPS: 43.098537, 25.667753

Храмът „Св. Димитър“ е разположен в сегашната централна част на с. Арбанаси. Представлява издължена по оста изток-запад масивна каменна постройка, покрита с двускатен покрив. Размерите и са 25,70х 10,80м. Основният строителен материал е ломен камък, спойката е хоросанова, за изравняване на редовете са използвани дървени сантрачи. Обемът на сградата е лаконичен, стените са плътни, единствено прозоречните отвори им придават някаква пластичност.

Достигналата до наши дни църква има сложна архитектурна композиция. Олтарът, наосът и притворът на същинския храм са разположени последователно по оста изток-запад. Апсидата е полукръгла, пред нея е разположен каменен св. Престол. От двете страни са оформени дълбоки, полукръгли в горния си край ниши изпълняващи функциите на протезис и дяконикон. Наосът на църквата е еднопространствен, като в средата на северната и южната му стена са оформени два аркосолия. Връзката с притвора се осъществява чрез вход на западната стена, който се затваря с масивна дървена стена. Разположеният от северната стена на наоса параклис е еднопространствен. Апсидата е полукръгла, а пред нея в средата на олтарното пространство има каменна олтарна маса. Същинската църква и параклисът са обединени чрез Г-образна масивно изградена галерия. На северната и западната и стени има оформени входове, водещи към вътрешността на храма.Стенописната украса на същинската църква е завършена през 1621г. За това съобщава ктиторски надпис, разположен над входната врата, върху западната стена на наоса. В него са упоменати имената на дарителите, с чийто средства е изпълнена зографията – арбанашкият първенец Георгиос и съпругата му Фрагула. Приписка в хроника на Псевдодоротей Монемзасийски съобщава, че преписът е направен от йерей Стилян и завършен на 29май 1622г. в църквата „Св. Димитър“ в Арбанаси. Иконостасната преграда на черквата е изработена през 1794г. със средствата на дарителите Диму и Лада. През 1834г. по настояване на търновския владика Иларион Критски е направен ремонт на покрива и на оградния зид на църковния двор. През 1850г. в храма „Св. Димитър“ е извършен изборът на викариен епископ на Търновската митрополия.

Стенописната украса в същинската църква е частично запазена и към настоящия момент е в етап на реставрация. По стил, колорит и рисунък зографията се нарежда сред водещите художествени достижения на късносредновековната монументална живопис. Уникално за църковното изкуство на Балканите е разполагането на Древо Йесеево върху люнета на източната стена. Към най-добрите образци на живописта от XVII в. принадлежи и изображението на темата за Страшния съд. Иконографската му формула следва традицията на късновизантийското изобразително изкуство.

При археологически и архитектурни изследвания на паметника е установено, че преди появата на завършената през 1621г. църква, сегашният параклис е съществувал като самостоятелен храм. Изграждането му се отнася към средата на XVIв., което го прави най-ранният култов паметник, издигнат в Арбанаси. От този период на съществуване на храма е запазена зография, илюстрираща житиен цикъл на св. Георги. Добре се различават сцените: Георги и император Диоклетиан, мъченията на Георги в тъмницата с поставянето на камък върху гърдите и клада под краката му, хвърлянето му в ямата с негасена вар, мъченията върху колелото, обезглавяването на светеца. Това, което характеризира живописта, е яркият колорит, издължените пропорции на фигурите, усещането за стегнатост и равновесие в търсенето на композиционното решение.

В олтарната част на параклиса, върху южната и западната му стени, са запазени участъци от втори, по-късен стенописен пласт. По стил, композиция и колорит те са сходни със стенописите в наоса на църквата. Това предполага близки дати по отношение изпълнението им.

Консервационните и реставрационни дейности на стенописната украса в храма продължават.

Църква „Св. Георги“

Не приема посетители.

адрес: BG-5029 Арбанаси

GPS: 43.099032, 25.661643

Храмът „Св. Георги“ се намира в югозападната част на с. Арбанаси. Представлява масивно изградена каменна постройка с размери 21 х 10,05 м, покрита с двускатен покрив.

Черквата е еднокорабна, едноапсидна, с притвор от запад и галерия от север. Входът е от север и въвежда в галерията. Тя и притворът са с дъсчено покритие приковано към гредоред. Наосът е покрит с полуцилиндричен свод със смесена конструкция – тухли до първите третини над петите и горна част от цепени бичмета върху дъбови укрепителни ребра. Апсидата е полукръгла, слабо изявена навън. Пред нея се намира олтарна маса с масивен цокъл, измазан с глина. От двете страни на апсидата, с различна височина от пода, са изградени две ниши, имитативно изпълняващи ролята на протезис и диаконикон.

В този си вид черквата е издигната в края на XVII или началото на XVIII в. – между 1700 и 1709 г. Надпис над вратата на западната стена на наоса съобщава, кога е завършено зографисването на храма. Той гласи: „Възобнови се и изписа този божи и всепочитан храм на светия славен великомъченик Георги Победоносец и чудотворец със спомоществуванието, труда и средствата на благочестивите и православни християни и епитропа господин Недялко, Димитър Йерей, Стамо Йерей и хаджи Тодор, Тодоран, Тодора и завърши изписването в лето от Христа 1709, от Адама 7218, рукою даскал Христо и Стойо. Подписа се сия църква в лето от Христа 1710.“ Стенописната украса е била положена върху стените на наоса и източната стена на притвора. Представени са иконографските цикли Великите празници, Страстите Христови и Следпасхалния цикъл.

При археологически и архитектурни изследвания е установено, че в обема на сегашния наос е съществувал по-ранен храм. Той се е състоял от олтар, наос и притвор засводени масивно. Издигането му се отнася към втората половина на XVI в. В подкрепа на това се явява датировката на стенописите в апсидата – изображение на архидякон Стефан вляво от нея и протезисната ниша, които са от последната четвърт на XVI в. От 1569 г. е иконата Архангел Михаил, стояла в царския ред на иконостаса. Основната част от иконостасната преграда – царски икони, дейсисен фриз и венчилка са изпълнени през първото десетилетие на XVII в. (около 1616 г.). Царските двери на иконостаса датират от 1678 г. През 1838 г. и 1843 г. тревненски майстори надживописват иконите и царските двери. В средата на 70-те години на ХХ в. реставраторът Серджо Пигацини сваля стенописната украса на църквата с идея, тя да бъде върната на място след като се приключи с архитектурното укрепване на сградата. За съжаление този проект не е реализиран и е невъзможно да бъде видяна великолепната живопис от началото на XVIII в.

Църква „Св. Атанасий“

Не приема посетители.

адрес: BG-5029 Арбанаси

GPS: 43.101543, 25.668222

Храмът „Св Атанасий“ е разположен в североизточната част на с. Арбанаси. Представлява масивно изградена каменна постройка, покрита с двускатен покрив и размери: 18,35 х 10,64 м. Надлъжните стени са плътни, известна раздвиженост им придават малките прозоречни отвори. По-пластично е решението на западната фасада. На нея са оформени два засводени входни отвора, над които има отстъпи, завършващи със заострени арки. Триарков мотив от плитки псевдоконструктивни ниши обрамчва входа към същинската църква.

В композиционно отношение храмът се състои от олтар, наос и притвор разположени по оста изток-запад и параклис „Св. Харалампий“ от юг. Наосът на църквата е еднопространствен, на изток завършва с полукръгла апсида. В олтарното пространство е разположена каменна олтарна маса поставена върху призматичен фундамент. На източната стена са оформени дълбока проскомидийна ниша и мивка за измиване на църковна утвар. Непосредствено до тях се намира малка правоъгълна ниша, в която е изписан гербът на Вселенската патриаршия – двуглавия орел. Наосът се съобщава с притвора чрез вход, затварящ се с двукрила дървена врата. Засводяването на тези части от храма е масивно, като полуцилиндричния свод се носи от аркови пояси.

Параклисът е еднопространствен, апсидата му е редуцирана до плитка сводеста ниша. В североизточния ъгъл на олтарната част е оформена мивка за измиване на църковна утвар. Параклисът и преддверието му са покрити с дъсчен таван, прикован към гредоред.

Храмът е издигнат през 30-те години на XVIIв. Зографията на църквата е завършена през 1667г. според ктиторския надпис разположен в наоса. В него са упоменати имената на дарителите – архонт кир Мано и съпругата му Василиси, кир Василиос и съпругата му Деспо, и архиерействащия по това време митрополит Герасим IIКакавелас.

Иконографската програма на храма „Св. Атанасий“ е опростена и достъпна за възприятие. Традиционно е иконографското решение на олтарното пространство. Апсидната конха е заета от мащабно изображение на св. Богоридица Платитера. Под нея е представена композицията „Поклонение на жертвата”. От двете й страни са изображенията на църковните отци-литургисти – св. Василий Велики, св. Григорий Богослов, св. Атанасий Александрийски и др. В първия регистър на южната стена са представени изображенията на св. Модест, св. Спиридон, св. Ахил, св. Антипа и др. Над тях по цялото протежение на стените на олтара и наоса преминава фриз с бюстови изображения на светци. Върху северната стена на наоса в 14 сцени е развит цикълът на Христовите страдания: „Умиване на нозете”, „Тайната вечеря”, „Целувката на Йуда”, „Носене на кръста”, „Разпятие“ и др. Цикълът на Великите празници е разположен върху южната стена. Представени са сцените „Сретение”, „Кръщение”, „Преображение”, „Възкресението на Лазар” и „Влизане в Йерусалим”. Западната стена на наоса е заета от голямата многофигурна композиция „Успение Богородично”. От двете страни тя е фланкирана от по-малките по мащаб сцени: „Рождество Богородично“ и „Въведение на Мария в храма”. Върху свода се извисяват внушителните изображения на „Христос Пантократор”, „Новозаветна Троица“ и „Христос Емануил”.

Иконографската програма на притвора е посветена на култа към Божията майка. Изобразена е на свода като „Кехаритомени“ – (изобразителна интерпретация на църковното песнопение „О, тебе радуется) тя дава облик на украсата на стените, където в  24 сцени е развит пълният цикъл на Богородичния акатист. Върху източната стена над вратата към наоса е изписан патронът на църквата – св. Атанасий Александрийски. В тази част от храма широко е застъпено присъствието на изображения на жени-светици – св. Петка, св. Марина, св. Анастасия, св. Екатерина, св. Ирина и др.

Стенописването на параклиса „Св. Харалампий“ е завършено през 1726г. Негови автори са тревненските зографи Цоню и Недю. В апсидата те са нарисували „Св. Богородица Ширшая небес”, под нея – „Поклонение на жертвата”. Върху южната стена са представени изображенията на св. Григорий, св. Никола, св. Атанасий“ и св. Спиридон, а срещу тях – дяконите св. Роман и св. Стефан. В западната част на северната стена е разгъната темата „Страшния съд“ със своите традиционни сюжетни детайли. До нея са композицията „Дейсис“ и фигурите на св. св. Константин и Елена.

Музей „Хаджи Илиева къща“

Не приема посетители.

адрес: ул. „Свети Димитър“, BG-5029 Арбанаси

GPS: 43.10061, 25.66826

Намира се между двата стари храма „Св. Димитър“ и „Св. Атанасий“.

Построена е през втората половина на XVII век и е прекрасен образец на възрожденската архитектура от този период. Тя е каменна в приземния си етаж. Тук се намират обширни мазета, предназначени за складиране на стоки и храни, яхър, скривалища за укриване на хора и скъпоценности.

Великолепен параден вход и широко стълбище водят за втория етаж. По тях се влиза в две големи помещения, предназначени за лятна и зимна гостна. Между тях има коридор, от двете страни на който са разположени спални и всекидневни стаи. В дъното му се намира просторна готварница с голямо огнище, пещи за хляб и печива. Около стълбището са разположени сервизните помещения.

Големите гостни стаи са богато украсени. Таваните са декорирани с фигури от бяла глина. По горната част на стените има пана със стилизирани цветя. Рамките на вратите, капаците на прозорците и долапите са резбовани.

Къщата е известна още и като „царската“, поради факта, че в нея са отсядали Фердинанд и Борис III.

Край

Автор: Анжело Ангелов

Снимки: Ема Жунич

 

Още снимки от Ⓒ Ема Жунич

България: Арбанаси (2014-03-23)

България: Велико Търново (2014-03-22)

България: Велико Търново (2014-03-22)

България: Преображенски манастир (2014-03-23)

Други разкази свързани с Другата България – на картата:

Другата България


Антон Терзиев, movies.bg: Dom Hemingway

$
0
0
Dom Hemingway

Dom Hemingway е душевно разголващ портрет на едноименен олдскул мошеник, който компенсира куция късмет в занаята с родния си (и затворнически) жаргон и сатирични каламбури. Езикът му е дебела антология на тротоарното право.

Отвъд забавното, но без да нагазва в мелодрама, Richard Shepard (Матадор) създава симпатична човешка история за семейния коловоз, по който греховен баща с котлети вместо бакенбарди се мъчи да се върне. И това “мъчи”, Джъд Лоу (с персонален ангажимент към героя) изиграва по театралному чудесно. Неговият Дом е склонен към произшествия дебел, зализан петел, когото правосъдието изплюва в свят на нелоялност и сложни за семплата му ценностна система нови престъпни схеми. Честолюбивите му очи блестят от накърнено достойнство, а сърцето му страда охотно по славянски. Сцените със секс, наркотици и бандитско перчене забележимо напомнят криминалния фолклор на Гай Ричи, но общата рамка ще повторя, е актов соло портрет, в цял ръст.

Йовко Ламбрев: Telerik Kendo UI Core с отворен код

$
0
0

Една много интересна новина, която няма как да не споделя. Вчера Telerikобявиха, че пускат библиотеката си с UI-инструменти Telerik Kendo UI® Core за ползване под Apache лиценз или с други думи казано като софтуер с отворен код, който може да се използва за създаване на комерсиални и некомерсиални приложения, базирани на HTML5 и JavaScript, включително и мобилни такива, понеже вътре в колекцията е и Telerik Kendo UI Mobile.

Авторите се ангажират да доразвиват пакета, като се предполага, че Apache-лицензът ще провокира и ползвателите да съдействат за развитието и обогатяването му с нови компоненти.

Кодът е публикуван освен на сайта им, също и в GitHub, а който иска да научи повече подробности от първа ръка, на 7 май от 18:00ч. ще има специален webinar по повода, за който всеки любопитен може да се регистрира тук.

Браво на Telerik!

N.B. Telerik са мой любим и дългогодишен клиент и макар горният текст да е моя лична инициатива, редно е да споделя, че освен симпатични, не са ми безразлични :)

Никола Балов: Japan Display представи 10.1" Ultra HD дисплей за таблети

$
0
0
Japan Display представи 10.1
След няколко месеца на пазара може да се появят таблети с 10-инчови дисплеи, чиято гъстота на пикселите ще прехвърля 430…

Милена Фучеджиева: не давай шанс на миналото

$
0
0
решаваш един човек да не присъства повече в живота ти, защото си загубила доверие в него, след което правиш грешката да го допуснеш отново, защото той е настоял, а ти си решила да дадеш шанс на приятелството, въпреки, че интуицията ти, нещото в средата на гръдния ти кош, под ребрата, ти казва да не се лъжеш, но все пак го правиш. и естествено много бързо разбираш, че грешката е вярна, и се налага да обясняваш болезнени за теб и за другия неща отново, след което той излиза по телевизията и те обявява за най-гадния човек на света. ей така, пред целия български народ, в праймтайм. и настоява, че е жертва на изключителната ти лошотия. след което, разбира се, жълтите медии поемат историята с огромно удоволствие, и я развъртат като парцал на тояга на селски мегдан вместо знаме.
едва ли е възможна по-глупава постъпка от тази да разчистваш сметки от телевизионния екран. полагам изключително усилие да простя, да отмина, да не мисля за това. не се чувствам виновна за нищо, остава само болката, която беше поотминала, но това е резултатът от даването на "шанс". и това е единствената ми вина. а провалът е и на двете страни.
ще бъда изключително благодарна ако медиите не ме споменават в никакъв друг контекст освен в този на работата ми. живея скромно, тихо, и хармонично, около мен не се случва нищо впечатляващо. имам любими хора на два континента на които имам доверие, в момента нямам никакви публични проекти за които да се пише, скоро ще има. аз съм само тази, която познавате от гражданската ми позиция на страниците ми във фейсбук, от блога ми, книгите ми, текстовете ми, сериалите ми, и извън тях изобщо не съм вкусна. индулгенцията да бъда оставена на спокойствие мога да я искам само за себе си. ако другата страна настоява да ме злепоставя, аз не мога да я спра.
и един съвет - не давайте шанс на нищо, което принадлежи на миналото. шансът се превръща в бумеранг и удря лошо. боли.
p.s.: и в такъв момент много помага да заредиш една пералня с мръсни дрехи, да сложиш хубаво миришеш препарат, и да я пуснеш:) след което разходка, а после работа. работата пречиства, но не бива да бъде докосвана от това, което не мирише хубаво.

Animal Rescue Sofia: Пролетна депресия

$
0
0

За да намрази човек пролетта трябва наистина да има основателна причина. Как може да не харесва човек това приказно време на въз-раждане? Растенията се разлистват, цъфтят и  зеленеят, небето става синьо и светло, а животните… усетили ласката на слънцето, те започват да се множат.

Мръсните дни отново са тук. Но не в религиозен, а в тривиално земен и напълно реалистичен смисъл. Дните на страдание и мъка за най-мъничките дойдоха със слънцето – кутрета и котенца ще ни заливат отвсякъде в близките два месеца – кое от кое по-тъжно, нуждаещо се и окаяно.

В момента София има общо 4 кучешки приюта (2 общински и 2 неправителствени), ако не броим Фермата, която няма регистрация и де факто не е приют в момента. Нито един от тях обаче не приема кутрета, с изключение на Сеславци, където има клетка за майки с бебета, която обикновено е пълна. А за котките – за тях няма нищо освен неистовите опити на няколко отдадени групи хора, които се борят всеки ден да спасят възможно най-много, да кастрират всички, до които се докопат, да свършат колкото могат повече работа.

DSC05110

Шир Хан

В предишните 4 години всяка пролет и есен през Богров са преминавали между 140 и 220 кутрета на сезон – пролет и есен. Сега обаче нямаме място за карантина и успяваме да помогнем само на тези, за които се намерят места по приемни домове. Същото важи и за котенцата. Ако искате да ни помогнете с тази задача – пишете ни.

А пък ние ще ви запознаем с младите Шир Хан и Багира. Е, не точно с тях, но с едни малки храбри въшльовци, които преспокойно биха могли да бъдат тигър и пантера. Те са две котешки деца, измъкнати в последния момент от водосточната тръба, орисана да донесе края на краткия им живот.

Повечето хора си представят, че най-страшното нещо за изоставените бебета е гладът. И той безспорно е страшен бич. Но най-много откъснати от мама беззащитни маляци, си отиват преди да може да ги докопа гладът. Преди да се случи това студът ги обвива в ледената си прегръдка и те заспиват завинаги. Затова, имайте предвид, че ако намерите малки кучета или котета (от ден 01 до ден 31) първото и най-важното, което трябва да направите за тях е да ги стоплите.

DSC05124

Багира

Така започна и д-р Илиева с препатилите бебоци. Макар Хан да беше жизнен, Багира не я отчиташе електронният термометър изобщо – температурата и – под 32 градуса. Какво нещо са котенцата обаче?! Гумена, умираща, обезводнена, гладувала и премръзнала страшно, с една топла система в лапичката и две бутилки с гореща вода под тумбачето, миниатюрната Багира успя да не изпусне кончето на живота си. След няколко критични часа и с цената на доста набодено дупе, Багира изяде две супени лъжици от най-яките консерви и заспа скъпоценен, възстановителен сън.

След още няколко дни героите от улука ще са готови да сменят неудобствата на приюта с дом – приемен или постоянен. Сега не изглеждат много представително, но само за седмица любов ще станат най-красивите. Пък и са страхотни сладури – домашни котенца са били, горкичкте, преди да ги изхвърлят – толкова са гальовни и закачливи.

Viewing all 33007 articles
Browse latest View live


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>